Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Omówiono zasady badania i oceny organoleptycznej materiałów opakowaniowych i opakowań przeznaczonych do żywności w zakresie przekazywania nietypowego zapachu i smaku produktom pozostającym z nimi w kontakcie oraz oznaczania trwałości wybarwień i uwalniania barwników metodami podanymi w normach.
W artykule przedstawiono przepisy Unii Europejskiej dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz omówiono projekt ustawy uwzględniający zalecenia zawarte w dyrektywach. Przewiduje się utworzenie wykazów substancji dozwolonych do produkcji materiałów i wyrobów z podaniem dopuszczalnych limitów migracji specyficznej (SML) lub zawartości (QM) oraz określenie ogólnych zasad badania gotowych wyrobów w celu sprawdzenia zgodności z limitami migracji globalnej (OM) i specyficznej. Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością zgodnie z projektowanym ustawodawstwem będą podlegały urzędowej kontroli.
Omówiono zasady i szczegółową procedurę badań biegłości w zakresie oznaczania migracji globalnej z opakowań przeznaczonych do żywności organizowanych przez Państwowy Zaklad Higieny. Próbki materiału do badań zostały przesiane uczestniczącymi laboratoriom, które proszone były o przekazanie, w określonym terminie, wyników badań. Otrzymane z laboratoriów wyniki poddano ocenie statystycznej i sporządzono raport z badań Poufność laboratoriów uczestniczących w badaniach zachowano poprzez nadanie im numerów kodowych Zasady organizacji badań i ocena wyników zgodne są z międzynarodowymi ujednoliconymi zasadami badań biegłości dla laboratoriów analitycznych opracowanymi przez IUPAC/ISO/AOAC. Podano także korzyści dla laboratorium wynikające z udziału w badaniach biegłości.
Omówiono stosowanie substancji chemicznych dozwolonych do produkcji tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z produktami spożywczymi zgodnie z przepisami Unii Europejskiej
Przedstawiono krajowe przepisy prawne regulujące ocenę opakowań do żywności oraz odpowiednie dyrektywy Unii Europejskiej z tego zakresu. Zwrócono uwagę na wynikającą z dyrektyw odpowiedzialność producenta wyrobu, który ma obowiązek stosować odpowiednie materiały i kontrolować bezpieczeństwo finalnego produktu. Omówiono parametry jakości zdrowotnej i zasady oceny higienicznej opakowań z tworzyw sztucznych. Wskazano na poważny udział opakowań z tworzyw sztucznych w odpadach komunalnych oraz omówiono zagadnienie wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do produkcji opakowań przeznaczonych do żywności.
Wykonano oznaczenia zawartości metanalu w kilku odmianach papieru do pakowania żywności. Do badań wykorzystano metodę kolorymetryczną z acetyloacetonem.
Na podstawie dostępnych przepisów legislacyjnych i zaleceń obowiązujących w niektórych krajach Europy i USA dokonano zestawienia wymagań i metod badania dla elastomerów silikonowych stykających się ze środkami spożywczymi. Wobec braku krajowego ustawodawstwa dla ww. materiału podano propozycje zasad oceny i metod badań parametrów jakości zdrowotnej umożliwiających sprawowanie nadzoru nad wyrobami z gumy silikonowej przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Wykonano oznaczenia migracji globalnej do wodnych płynów modelowych z próbek folii przeznaczonych do produkcji opakowań żywności stosując metodę zgodną z zaleceniami Dyrektyw EWG 82(7)EEC, 85(572)EEC i 93(9)EEC
Przedstawiono aktualnie zachodzące zmiany w przepisach krajowych dotyczących materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym opakowań żywności. Omówiono ustawodawstwo Unii Europejskiej w tym zakresie oraz nowe krajowe uregulowania prawne w odniesieniu do opakowań żywności. Polskie przepisy przewidują utworzenie wykazu substancji dozwolonych do stosowania w procesie wytwarzania i przetwarzania materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, z uwzględnieniem substancji dozwolonych w UE. Towarzyszą im dopuszczalne limity migracji specyficznej (SML) lub maksymalnej zawartości (QM). Takie podejście ogranicza potrzebę uzyskiwania pozwoleń wyłącznie do przypadków zastosowania substancji nie wymienionych na krajowych listach pozytywnych. Ustawodawstwo zakłada również nadzór nad jakością zdrowotną materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością, sprawowany w ramach urzędowej kontroli.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.