Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Doświadczenie przeprowadzono w roku 1994 w szklarni nieogrzewanej w układzie bloków losowanych w czterech powtórzeniach. Celem doświadczenia było zbadanie plonów dwóch odmian ogórka: Perła i Passandra w zależności od rodzaju podłoży, na których były uprawiane. Badania wykazały, że plony ogórka uprawianego na wełnie mineralnej, Keramzycie i Kokomatach były wysokie i charakteryzowały się dobrą jakością i zdrowotnością. Zaobserwowano również, że wyższe plony uzyskano na polskiej wełnie mineralnej Flormin w porównaniu z plonami uzyskanymi na duńskiej wełnie Grodan. Stwierdzono ponadto, że użyte odmiany różniły się istotnie dynamiką plonowania na korzyść odmiany Perta uprawianej na wełnie mineralnej i odmiany Passandra uprawianej na Kokomatach.
Badania przeprowadzono w 1998 roku w szklarni ogrzewanej. Założono doświadczenie z pomidorem odm. Raissa F₁ na czterech różnych podłożach metodą bloków losowanych. W doświadczeniu użyto takie podłoża jak: maty kokosowe Cocovita (Belgia), torf niski + kora sosnowa, wełna mineralna Flormin (Polska) i Grodan (Dania). Celem badań było określenie wpływu podłoży na wysokość plonu i jakość owoców pomidora szklarniowego. Badania wykazały, że pomidor odm. Raissa F₁ uprawiany na czterech podłożach dał wysoki i dobrej jakości plon. Uzyskano następujące plony handlowe: na Cocovicie - 41,72 kg/m², na torfie niskim + kora sosnowa - 35,95 kg/m², na Florminie - 37,58 kg/m² i na Grodanie 37,94 kg/m². Procentowy udział wyboru I A (owoce ø > 6 cm) w plonie handlowym we wszystkich wariantach doświadczenia był wysoki i wynosił 82 - 85%. Rodzaj zastosowanego podłoża wpłynął na zróżnicowaną ocenę morfologiczną, fizykochemiczną i organoleptyczną.
W latach 2004 i 2005 przeprowadzono badania nad ogórkiem małosolnym. W doświadczeniu wykorzystano świeże owoce ogórka uprawianego w tunelu foliowym jako surowiec do krótkoterminowego kwaszenia. W doświadczeniu uprawowym, z którego pozyskano surowiec, wykorzystano torf wysoki i włókno drzewne jako podłoże do uprawy roślin ogórka 6 następujących odmian: NOE 346 F₁, NOE 350 F₁, NOE 372 F₁, Noe 383 F₁, NOE 1030 F₁ i Pasamonte F₁ jako kontrola. Lepszym podłożem uprawowym okazało się włókno drzewne niż torf wysoki, bowiem z roślin w nim uprawianych uzyskano owoce jakościowo lepsze i bardziej przydatne do kwaszenia na ogórki małosolne. Najwyższe oceny w smaku, zapachu i konsystencji miąższu oraz barwy skórki uzyskały owoce odmiany NOE 346 F₁ i NOE 372 F₁. Najmniej przydatna do kwaszenia okazała się odmiana NOE 383 F₁.
Przeprowadzono doświadczenie w szklarni nieogrzewanej z czterema podłożami i trzema odmianami ogórka grubobrodawkowego. Rozsadę przygotowano w kostkach z wełny mineralnej Agroban. W uprawie zagęszczenie wynosiło 2 rośliny na m². Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że użyte materiały: Keramzyt Optiroc o granulacji 4-10 i 10-20 mm, podłoże z włókien orzecha kokosowego Ceres i wełna mineralna Agroban w pełni nadają się jako podłoża do uprawy ogórka grubobrodawkowego. Użyte do badań odmiany ogórka Jaspis F₁ i NOE 1021 F₁ („Spójnia” w Nochowie) wydały plony bardzo podobne i nieróżniące się statystycznie od kontrolnej odmiany Marinda F₁ (Seminis Vegetables Seeds). Owoce ogórka uprawianego na Keramzycie Optiroc o granulacji 4-10 i 10-20 mm w porównaniu do owoców ogórka uprawianego na wełnie mineralnej Agroban i w podłożu z włókien orzecha kokosowego Ceres pod względem cech morfologicznych i fizykochemicznych nie różniły się między sobą i nie odbiegały od normy.
Przeprowadzono badania na 11 odmianach krótkiego ogórka grubobrodawkowego uprawianego w gruncie otwartym w latach 2007-2008. Założono doświadczenie dwuczynnikowe, w którym jednym czynnikiem był mikroklimat, a drugim odmiany. Użyto następujących odmian: Karat F1, Bursztyn F1, Lazuryt F1 i Ametyst F1 hodowli „SPÓJNIA” HiNO w Nochowie, Pold F1 - wzorzec, Pold 86/06 F1, Pold 99/06 F1 i Pold 120/06 F1 hodowli „POLAN” KHiNO w Krakowie oraz GOF 111 F1 i GOF 1405 F1 hodowli „PLANTICO” HiNO w Gołębiewie. Odmianą kontrolną była Pasamonte F1 firmy Syngenta Seeds B.V. Drugim czynnikiem był mikroklimat zmodyfikowany przez agrowłókninę. Użyte odmiany charakteryzowały się dobrym plonowaniem. Zdecydowanie najwyższy średni plon ogólny, handlowy i kl. I uzyskano z odmiany Bursztyn F1, który wynosił odpowiednio: 4,79, 4,06 i 2,89 kg∙m-2. Natomiast najsłabiej plonowały ogórki odmiany Pasamonte F1 i Karat F1, uzyskując średni plon ogólny odpowiednio: 3,34 i 3,33 kg∙m-2. Plon pozostałych odmian był zróżnicowany, ale statystycznie nie udowodniono różnicy. Przykrycie roślin agrowłókniną po posadzeniu przez pierwsze 4 tygodnie tylko w niewielkim stopniu zmieniło klimat osłoniętym roślinom, gdyż w maju i czerwcu w latach badań było ciepło. Temperatura pod koniec maja i w czerwcu w latach badań była wyższa średnio o 2°C i usłonecznienie o 160 godzin dłuższe w stosunku do średniej z ostatnich 20 lat. Dlatego plonowanie roślin osłoniętych i bez osłony, tylko w niewielkim stopniu było zróżnicowane i były to różnice nieistotne.
The experiments were caried out in 1997 in unheated greenhouse in random block system at 4 repetitions. The aim was to evaluate the usefulness of four greenhouse cucumber varieties for growing on two reused rockwool substrates. The study indicated that Promyk F₁, Dukat F₁, Orion F₁ i Kosmos F₁ varieties are healthy, high yielding of good quality fruits. Mean 1-st class yield of these varieties was 27.41, 26.88, 27.48 and 26,53 kg/ m² respectively, what was 86-91% commercial yield. Reused Flormin and Grodan rockwools were valuable substrates for growing cucumber in greenhouse.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.