Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było poznanie zachowań młodych konsumentów na rynku usług gastronomicznych w zakładach szybkiego żywienia - McDonald's, Burger King, Pizza Hut. Podjęty w pracy problem badawczy został opracowany w oparciu o materiał empiryczny zebrany metodą ankietową. Badania przeprowadzono wśród 150 osób w wieku 16-23 lat, mieszkających w Warszawie. Na podstawie zebranych danych można stwierdzić, że częstotliwość konsumpcji w restauracjach fast food nie ma wymiaru intensywnego i jest dość nieregularna. Za najpopularniejszy zakład szybkiego żywienia uznać można McDonald's, który jednocześnie uzyskał najniższe oceny w poszczególnych kategoriach (np. cena, smak, jakość, reklama).
Przeanalizowano stan oraz regulację rynku mięsa drobiowego i jaj w Unii Europejskiej i w Polsce. Na podstawie prawodawstwa Wspólnoty opracowano wymagania z zakresu: norm jakościowych, cen, handlu zagranicznego oraz podano częstotliwość z jaką należy przesyłać je do Komisji. Analiza porównawcza regulacji polskiego i unijnego sektora drobiarskiego wykazała istnienie rozbieżności w budowie i mechanizmie funkcjonowania. Dostosowanie się polskiego prawodawstwa do wspólnotowego wymaga wielu zmian w systemie organizacji rynku drobiu i jaj oraz wprowadzenia nowych uregulowań, dotyczących m. in. wymogów sanitarnych, odpowiedniej dokumentacji produkcji i obrotu, zbierania informacji w zakresie cen, systemu licencji eksportowo - importowych.
Produkty tradycyjne i regionalne odznaczają się dużym potencjałem, dzięki któremu mogą zdobyć dobrą pozycję na rynku i trwałą przewagę konkurencyjną. Podstawę promocji powinno stanowić komunikowanie cech odróżniających produkty lokalne, wywodzące się z wielowiekowej tradycji od tych „konwencjonalnych”, produkowanych na dużą skalę.
Zrównoważony rozwój turystyki na terenie gmin położonych w strefie Kampinoskiego Parku Narodowego zależy od wielu czynników związanych z walorami przyrodniczymi oraz z korzystną lokalizacją (sąsiedztwo Warszawy). Z tego też powodu gminy te mogą pełnić funkcję obsługi ruchu turystycznego (wakacyjnego i weekendowego). Celem pracy była ocena infrastruktury żywieniowej gmin kampinoskich dla określenia kierunków zrównoważonego rozwoju. Analiza wykazała niski poziom nasycenia tego regionu placówkami gastronomicznymi oraz zróżnicowanie ich pod względem przestrzennym, strukturalnym oraz standardu świadczonych tam usług. Niezbędna jest zatem poprawa poziomu obiektów oraz ich dostosowanie do potrzeb konsumentów z zachowaniem specyfiki rozwoju turystyki w rejonie kampinoskim. Rozwój ruchu turystycznego umożliwia rozwój gastronomii, a niedostateczny poziom tych usług stanowi przeszkodę w rozwoju regionów turystycznych, jakimi są niewątpliwie gminy rejonu kampinoskiego.
Celem badań była ocena wybranych czynników, wpływających na rozwój rynku produktów tradycyjnych i regionalnych. Zwiększające się zainteresowanie żywnością naturalną jest wynikiem poszukiwania produktów unikatowych, wysokiej jakości, o niepowtarzalnych cechach sensorycznych. Cena natomiast przestaje być jednym z najważniejszych czynników, wpływających na decyzje nabywcze konsumentów. Można stwierdzić, że produkty regionalne i tradycyjne odznaczają się dużym potencjałem, dzięki któremu mogą zdobyć stabilną i silną pozycję na rynku.
Marnotrawstwo żywności na dużą skalę jest jednym z problemów współczesnego świata. Nieracjonalne wykorzystanie żywności, poza jej stratami ilościowymi, wiąże się ze stratami finansowymi, a to oznacza zagrożenie dla środowiska naturalnego, nadmierne zużycie zasobów naturalnych oraz niezaspokojenie wszystkich potrzeb żywnościowych społeczeństw. Należy zatem bezwzględnie dążyć do ograniczenia strat żywności i wykorzystania jej zgodnie z przeznaczeniem. Jednym ze sposobów jest redystrybucja żywności na cele społeczne. Zaproponowano „Procedurę ograniczenia strat i marnowania żywności z korzyścią dla społeczeństwa” (MOST), opartą na obligatoryjnym systemie HACCP. Taki sposób opracowania procedury jest kompatybilny z istniejącą już dokumentacją w przedsiębiorstwie, co znacznie ułatwia i usprawnia jej wdrożenie.
Rynek usług cateringowych w Polsce jest nowym rynkiem usług żywieniowych o specyficznych cechach i nieukształtowanych w pełni postawach konsumentów. W obliczu słabej koniunktury na tym rynku konieczne wydaje się zastosowanie wielu działań aktywizujących z zakresu marketingu, których celem jest dotarcie do wyodrębnionych grup konsumentów usług cateringowych. Celem pracy było zbadanie modelu żywienia pracowników małych i średnich firm warszawskich. Ponadto dokonano segmentacji odbiorców usług cateringowych, zarówno klientów instytucjonalnych, jak i konsumentów indywidualnych.
Celem pracy jest ocena strat żywności generowanych w zakładach mleczarskich pod względem ilości i sposobu zagospodarowania. Badanie przeprowadzono metodą ankietową w czterech zakładach mleczarskich należących do jednej grupy kapitałowej. Do strat żywności zaliczono te produkty, które nie zostały przeznaczone do konsumpcji przez ludzi. Ogółem straty żywności w badanych zakładach oszacowano na poziomie 0,02% całkowitej produkcji. Zdecydowana większość strat przeznaczana była na pasze dla zwierząt (78,6 t/rok), niewielkie ilości poddano utylizacji (6,9 t/rok).
Celem pracy była charakterystyka żywności funkcjonalnej oraz przedstawienie rynku tego typu produktów w Polsce na tle innych krajów. Przeprowadzono także analizę SWOT dla rynku żywności funkcjonalnej. Wobec coraz większej świadomości konsumentów dotyczącej wpływu spożywanych produktów żywnościowych na ich zdrowie, szansą na rozwój polskich firm spożywczych jest wytwarzanie produktów spożywczych mających prozdrowotne właściwości.
Celem pracy było przedstawienie analizy dotyczącej efektywności ekonomicznej dla zakładu gastronomicznego typu lunch bar, funkcjonującego na rynku warszawskim. Analiza wykazała, że prowadzona inwestycja przynosi niewielki zysk – średnio 2857,21 zł miesięcznie. Mały zysk sprawia, że przedsiębiorstwo ma ograniczone możliwości dalszego rozwoju, który jest niezbędny na ciągle zmieniającym się i podążającym za trendami rynku. Określono, że prosty czas zwrotu inwestycji wynosi ponad 9 lat. Aby zwiększyć efektywność tej działalności, właściciel powinien wybrać jedno z proponowanych rozwiązań: podniesienie cen oferowanych dań lub zwiększenie ich sprzedaży.
Do produkcji żywności coraz częściej wykorzystywane są tzw. metody kombinowane, w których stosuje się m.in. biokonserwanty. Bakteriocyny są liczną grupą związków produkowa¬nych przez bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Związki te które posiadają zdolność inaktywacji lub hamowania roz¬woju innych drobnoustrojów, w tym niektórych niebezpiecz¬nych dla człowieka patogenów, np. Listeria monocytogenes. W artykule scharakteryzowano bakteriocyny, które można wykorzystać jako naturalne konserwanty żywności. Przedstawiono klasyfikację bakteriocyn wraz z krótkim omówie¬niem poszczególnych klas, a także ich zastosowanie w prze¬myśle spożywczym.
Celem pracy przedstawionej w artykule jest ocena 'wpływu obróbki cieplnej na poziom polifenoli w brokułach świeżych i mro-żonych. W zależności od rodzaju obróbki cieplnej (gotowanie naparze lub w wodzie) oraz założonych parametrów (czas) uzy¬skano zróżnicowane zawartości polifenoli. Wraz z wydłużeniem czasu gotowania zawartość tych związków uległa zmniejszeniu. Gotowanie na parze w mniejszym stopniu niż gotowanie w wodzie wpłynęło na zmniejszenie zawartości polifenoli w badanym warzywie. Brokuły świeże, niepoddane obróbce cieplnej zawierały o 44% więcej polifenoli niż mrożone.
Development and changes in gastronomy are dictated by the needs of consumers which may significantly differ from one another depending on individual preferences, economic status, and socio-cultural conditioning. Nowadays, the growing awareness and consumers’ knowledge about food and nutrition are important determinants of the development of the catering industry. This situation imposes gastronomy trends, mainly related to the increase of the quality of food served. The aim of the study was to determine the applicability of the sous-vide technology to meet the healthy needs of catering facilities clients. The survey was conducted among 120 respondents aged 16 to 50 years, using the catering services. The surveyed individuals have identified that during the selection of dishes the most important aspects are: the flavour, appearance, and nutritional value and quality of food identified with freshness and the concept of “healthy food”. These aspects can be provided through the sous-vide technology.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.