Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Głównymi celami artykułu są: 1) zaprezentowanie informacji dotyczących liczby i struktury wniosków składanych o dopłaty do krów mlecznych i pozostałego bydła w 2015 roku w Polsce; 2) ocena ekonomiczna systemu naliczania dopłat do krów i pozostałego bydła w Polsce; 3) zaproponowanie zmian we wdrożonym systemie dopłat do analizowanych grup zwierząt. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w Polsce w 2015 roku złożono 1 351 435 wniosków o dopłaty bezpośrednie, z czego jedynie 12% dotyczyło dopłat do utrzymywanych krów w gospodarstwie. Gospodarstw utrzymujących 3 krowy i wnioskujących o dopłaty do tych zwierząt było 27 461, co stanowiło aż 16,9% wszystkich gospodarstw wnioskujących o dopłaty do krów. Zaproponowane granice wielkości stad zwierząt odjętych dopłatami są niezrozumiałe (nie są poparte żadnymi argumentami ekonomicznymi) i nie stymulują rozwoju tego kierunku produkcji w Polsce.
2
100%
W artykule przedstawiono wydajność i dochodowość pracy oraz wyposażenie w majątek typowych gospodarstw mlecznych, wyodrębnionych w IFCN (International Farm Comparison Network). Spośród analizowanych 103 typowych gospodarstw mlecznych z 34 krajów największy dochód z pracy w gospodarstwie mlecznym w 2006 roku osiągnięto w dużych farmach z USA, Australii i Nowej Zelandii. Wymienione farmy generowały dużo większy dochód na godzinę pracy niż wynosiła potencjalna, możliwa do osiągnięcia płaca za pracę poza gospodarstwem. Największą wartością majątku, w przeliczeniu na 100 kg produkowanego mleka, charakteryzowały się gospodarstwa europejskie, szczególnie o małej skali produkcji mleka.
W artykule przedstawiono wyposażenie w majątek typowych gospodarstw mlecznych, wyodrębnionych w IFCN (International Farm Comparsion Network) oraz wydajność i dochodowość pracy w tych gospodarstwach. Wśród analizowanych 103 typowych gospodarstw mlecznych z 34 krajów, największą wartością majątku, w przeliczeniu na 100 kg produkowanego mleka, charakteryzowały się gospodarstwa europejskie (szczególnie o małej skali produkcji mleka). Dochód z pracy w gospodarstwie mlecznym, największy był w dużych farmach z USA, Australii i Nowej Zelandii. Wymienione farmy generowały dużo wyższy dochód na godzinę pracy niż wynosiła potencjalna płaca (możliwa do osiągnięcia) za pracę poza gospodarstwem.
8
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Globalne uwarunkowania produkcji mleka

100%
Przedstawiono problem dochodowości typowych gospodarstw mlecznych z różnych krajów, ze szcze­gólnym uwzględnieniem struktury przychodów, w tym dopłat bezpośrednich. Jak wynika z dokonanej analizy, znaczący udział w strukturze przychodów gospodartw mlecznych stanowiły dopłaty bezpośrednie (szczególnie w krajach europejskich). Najwyższy ich poziom realizowany był w Islandii. W 2007 roku dopłaty do produkcji mleka stanowiły w typowym gospodarstwie mlecznym z tego kraju 40% w strukturze przychodów. Występująca duża różnorodność systemów dopłat do gospodartw mlecznych (produkcji mleka) w poszczególnych krajach zakłóca warunki konkurencji ekonomicznej w tym sektorze.
Przedstawiono konkurencyjność kosztową typowych gospodarstw mlecznych z wybranych krajów na świecie. Porównywanie przeprowadzono na danych z typowych gospodarstw mlecznych wyodrębnionych w Międzynarodowej Sieci Gospodartw Porównawczych (IFCN). Jak wynika z przeprowadzonej analizy, najniższymi kosztami chowu bydła mlecznego w 2005 roku charakteryzowały się gospodarstwa z Argentyny, Australii, Indii i Chin. Z porównywanych krajów europejskich najniższymi kosztami cechowały się gospodarstwa z Ukrainy.
Celem głównym artykułu jest przedstawienie i krytyczna ocena procedur administracyjnych ubiegania się o dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w gospodarstwach rolniczych w ramach wybranych działań z Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Nie ulega wątpliwości, że środki publiczne powinny być wydatkowane z należytą starannością i aby to realizować muszą być określone wyraźne cele ich wydatkowania i zaproponowane odpowiednie procedury oceniające je pod kątem zdefiniowanych celów. Powinny być one stosunkowo proste dla wnioskującego o dofinansowanie i jednoznaczne w ocenie dla pracowników administracji. Analizowane wymagania administracyjne ubiegania się o dofinansowanie oraz procedury oceniające zasadność działań inwestycyjnych w poddziałniu „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” (w nim operacja „Premie dla młodych rolników”) są skomplikowane, mało użyteczne, nieprecyzyjne i skłaniające rolników do prostych (najczęściej nierozwojowych) inwestycji.
Celem artykułu było przedstawienie zagadnienia konkurencyjności kosztowej produkcji mleka w gospodarstwach z Polski i wybranych krajach europejskich. Do porównań wykorzystano badania prowadzone w ramach IFCN oraz z Powszechnego Spisu Rolnego 2010. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, większość gospodarstw w Polsce jest niekonkurencyjna pod względem kosztów produkcji mleka w stosunku do typowych gospodarstw z Niemiec, Francji, Danii i Holandii. Sytuacja wygląda nieco lepiej w przypadku gospodarstw dysponujących większa skalą produkcji (utrzymujących powyżej 65 krów). Słabością polskich gospodarstw jest niska efektywność techniczna. Głównie niska wydajność pracy i produkcyjność ziemi.
In the paper the relationship between organization of forage crop area and economic results of dairy farms is presented. Empirical research was conducted in three dairy farms having similar production potential and yields. The results show that the highest level of income was generated by this farm where 100 per cent of its sown area was under cultivation of crops used for production of bulky fodder for cattle (e.g. under maize and grass), while all concentrates were from the purchase.
Przedstawiono obecną sytuację ekonomiczno-produkcyjną gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji mleka w Niemczech oraz prognozy na przyszłość. Jak wynika z danych gospodarstw testowych ministerstwa rolnictwa, w roku gospodarczym 1996/1997 tylko w 12% gospodarstw ukierunkowanych na produkcję mleka, oferowana cena przez zakłady mleczarskie (średnio 0,55 DM za kg mleka) pokrywała pełne koszty produkcji. Prognozy do 2008 roku zakładają wyraźne zmniejszenie cen na produkty rolnicze oraz zwiększenie o ponad 30% cen pracy. Pogarszanie się warunków do produkcji rolniczej rekompensowane ma być wyższym poziomem dopłat bezpośrednich. Z kalkulacji dochodu rolniczego wynika, że wyraźnie wyższe dopłaty bezpośrednie pokrywają skutki obniżenia cen produktów rolniczych.
20
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Determinanty rozwoju gospodartw mlecznych w Polsce

100%
Przedstawiono ekonomiczne uzasadnienie rozwoju gospodarstw ukierunkowanych na chów bydła mlecznego, sprzedających rocznie 70 000 tysięcy litrów mleka z gospodarstwa. Założono cztery drogi rozwoju gospodarstwa: zwiększenie skali produkcji mleka do 240 000 kg rocznie, chów bydła mięsnego, produkcja roślinna oraz rezygnacja z produkcji rolniczej. Z dokonanej analizy wynika, że dochód ogólny rodziny rolniczej (po całkowitym przestawieniu się) najwyższy jest w sytuacji zwiększania produkcji mleka. Uwzględniając ryzyko przyrodnicze i ekonomiczne oraz duże zapotrzebowanie na kapitał, najlepszym rozwiązaniem okazuje się rezygnacja z produkcji rolniczej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.