Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Polskie przetwórstwo rybne intensywnie rozwinęło się w ciągu ostatniego 25-lecia. Szczególnie szybki rozwój przypada na lata 2004-2015, kiedy realizowane byty programy pomocowe UE. Obecnie nowoczesny przemysł rybny pod względem wielkości produkcji plasuje się na piątym miejscu w UE. W artykule przedstawiono ważniejsze obszary, w których prowadzono najistotniejsze wdrożenia innowacyjne zarówno procesowe, jak i produktowe. Przedstawiono problemy których rozwiązanie jest konieczne, dla dalszego rozwoju branży.
Rynek ryb i owoców morza krajów UE28 jest coraz bardziej uzależniony od importu surowców, praktycznie co druga ryba na europejskim stole jest importowana. Coraz większa popularność żywności pochodzenia morskiego i z akwakultury, i to nie tylko w krajach Europy i Stanach Zjednoczonych, powoduje istotny wzrost cen tych surowców - przykładem może być łosoś atlantycki. Konieczne są znacznie większe niż obecnie wysiłki międzynarodowej społeczności, aby doprowadzić do znacznie lepszego gospodarowania żywymi zasobami mórz, tak aby utrzymać konsumpcję na dzisiejszym poziomie.
W 2016 г. w krajach UE wydatki gospodarstw domowych na zakupy produktów rybnych i z akwakultury osiągnęły swój szczyt - 54,8 mld euro. Najwyższe wydatki na ten cel odnotowano w Hiszpanii, podczas gdy w Portugalii osiągnięto najwyższe wydatki na jednego mieszkańca - 327 euro, byty one 3-krotnie wyższe od przeciętnych w UE. W czołowych w tej kategorii państwach odnotowano intensywny wzrost wydatków - о 63% w stosunku do 2000 r.. Przedstawiono też nawyki konsumentów dotyczące miejsca zakupów żywności pochodzenia wodnego. Produkty te są dostarczane przez różne kanały dystrybucyjne. W przemyśle i przetwórstwie ryb i owoców morza zarejestrowano 50 znaków - Chronione Oznaczenie Geograficzne, Chroniona Nazwa Pochodzenia i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
Dopuszczalny maksymalny poziom histaminy w żywności pochodzenia morskiego należy monitorować z uwagi na udowodnioną jej toksyczność dla organizmu ludzkiego oraz wymagania przepisów prawa. W artykule oceniono zagrożenie wystąpienia histaminy w żywności pochodzenia morskiego na przykładzie ryb świeżych i przetworzonych. Porównano oznaczone poziomy histaminy w konserwach rybnych prowadzone w ramach badań monitoringowych w latach 2014-2016 z dostępnymi wynikami badań opublikowanymi w literaturze. W sumie przebadano 639 prób konserw, z czego 4,5% wykazało wynik pozytywny. Żaden z wyników oznaczenia histaminy nie był wyższy niż 50 mg/kg. Oznacza to stosowanie w badanym zakładzie przetwórczym surowca rybnego dobrej jakości oraz stosowanie skutecznych i efektywnych działań prewencyjnych w ramach systemu HACCP. Stwierdzono, że zagrożenie, jakim jest histaminy w konserwach rybnych jest nadzorowane oraz zależy m.in. od kompetencji personelu oraz skuteczności procedur HACCP.
Zanieczyszczenia środowiska takie jak metale ciężkie (ołów, kadm, rtęć) oraz zanieczyszczenia świadczące o jakości opakowań (cyna) bezpośrednio mają wpływ na organizm ludzki wskutek konsumpcji ryb i produktów rybnych. W artykule oceniono poziom zanieczyszczenia substancjami szkodliwymi konserw rybnych oraz - odnosząc się do ustalonych ilości tolerowanych tygodniowych pobrań dla poszczególnych metali - zweryfikowano bezpieczeństwo zdrowotne konserw rybnych dostępnych na polskim rynku. W ramach badań monitoringowych w latach 2014-2016 przebadano 129 partii konserw w kierunku poziomów pozostałości ołowiu, kadmu i rtęci oraz 119 partii w kierunku poziomów pozostałości cyny. Żaden z oznaczonych wyników nie przekroczył dopuszczalnych poziomów pozostałości substancji szkodliwych. Na podstawie wyników badań ustalono, że konserwy rybne dostępne na polskim rynku są bezpieczne. Na podstawie oznaczonych maksymalnych poziomów zanieczyszczeń dla ołowiu, kadmu i rtęci wyliczono, że konsument może spożyć odpowiednio 73,3,46 i 3,3 kg konserw, niedoświadczając negatywnego skutku zdrowotnego.
W Unii Europejskiej od 31 grudnia 2016 r. jest obowiązkowe podanie informacji o wartości odżywczej konserw rybnych. Ryby i produkty rybne charakteryzują się naturalną zmiennością zawartości tłuszczu oraz profilu kwasów tłuszczowych. W artykule podano, które czynniki wpływają na naturalną zmienność wartości odżywczej ryb i produktów rybnych, oraz zaprezentowano wyniki badań wartości odżywczej dziesięciu rodzajów konserw rybnych. Wyniki badań potwierdziły, że konserwy rybne są źródłem łatwostrawnego białka oraz prozdrowotnych kwasów tłuszczowych omega-3.
Concise review of krill processing methods for food, fodder and by-products under fishing trawler conditions is given. Quality of the products and energy consumption were the main evaluation criterions.
Oznaczono ogólną zawartość arsenu całkowitego w 121 próbkach konserw rybnych (szprot, śledź, makrela, tuńczyk, sardynka) i 45 próbkach ryb wędzonych (szprot, śledź, makrela, pstrąg, łosoś) wyprodukowanych w latach 2001-2002. Dopuszczalna zawartość arsenu w rybach i przetworach rybnych wynosi 4,0 mg·kg⁻¹ mokrej masy. Nie stwierdzono przekroczenia tej wartości w żadnej próbie, najwyższą średnią zawartością arsenu charakteryzowała się wędzona makrela (1,31), a najniższą konserwy z tuńczyka (0,7 mg·kg⁻¹ św. m.). Stwierdzono istotną różnicę (p≤ 0,05) pomiędzy średnią zawartością arsenu w wędzonych makrelach i pstrągach. Obliczono, uwzględniając PMTWI, że arsen całkowity pobrany z rybami i produktami rybnymi to 12,6%, a arsen nieorganiczny 3,8% dawki akceptowalnej, określonej przez FAO/WHO.
The biological role of omega-3 acids, a -linolenic (ALA, C18:3 n-3), eicosa- pentaenoic (EPA, C20:5 n-3), docosapentaenoic (DPA, C22:5 n-3) and docosahexaenoic (DHA, C22:6 n-3) in human organism was described. The sources (sea organisms - fish and algae as well as oily plants, mainly linseed) and their possible applications in feeding layer poultry in order to enrich hen yolks with the acids was described. Moreover, the problem of the so called fish-taste and smell as well as the methods of limiting such negative sensory features were discussed.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.