Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 217

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano zmiany poziomu i stabilności zmętnienia soków naturalnie mętnych w zależności od stopnia dojrzałości jabłek. Stopień dojrzałości surowca określano na podstawie zawartości skrobi w owocach (indeksu skrobiowego ) oraz poziomu etylenu w komorach nasiennych. Owoce przeznaczone do przerobu na soki przechowywano w temp. 20°C przez kilka dni bądź przez 2 miesiące w atmosferze normalnej w temp. 1°C. Soki z wysokim poziomem stabilnego zmętnienia uzyskiwano z surowca w pełni dojrzałego, gdy owoce nie zawierały skrobi i charakteryzowały się wysokim poziomem etylenu w komorach nasiennych.
Badano wpływ stopnia dojrzałości jablek (różnicowanego czasem przechowywania) na poziom i stabilność zmętnienia soków naturalnie mętnych. Przedstawiono wyniki optymalizacji dodatku kwasu askorbinowego w celu zachowania jasnej barwy soków. Badano korelacje między fizycznymi parametrami barwy a sensoryczną oceną natężenia ipożądalności barwy. Stabilnym zmętnieniem charakteryzowały się soki z jablek przechowywanych 2 i 4 miesiące, co świadczy o tym, że do produkcji soków naturalnie mętnych należy stosować w pełni dojrzały surowiec. Dawka przeciwutleniacza pozwalająca na zahamowanie brązowienia enzymatycznego zależała od odmiany jabłek i wynosiła od 400 mg! kg jabłek ( odmiany Jonagold i Warta ) do 800 mg/kg jabłek ( odmiany Boskoop i McIntosh ). Stwierdzono wysoce istotną korelację pomiaru barwy w świetle odbitym a oceną sensoryczną natężenia barwy. Najwyższą oceną pożądalności barwy charakteryzowały się soki mętne o niskim udziale czerwonego składnika barwy.
W pracy omówiono niektóre istotne wskaźniki jakości soków jabłkowych: zawartość patuliny oraz kwasów - mlekowego i fumarowego, a także kwasu galakturonowego, którego duża zawartość świadczy o intensywnej obróbce miazgi i moszczu preparatami enzymatycznymi. Trzyletnie badania zawartości kwasu mlekowego wskazują, że producenci potrafią utrzymywać małą zawartość kwasu mlekowego w zagęszczonych sokach jabłkowych. Badania handlowych soków jabłkowych wykazały przekroczenie dopuszczalnej (wg Kodeksu Praktyki AlJN) zawartości jedynie u jednego producenta. Zawartość kwasu fumarowego w próbkach zagęszczonych soków z reguły była mniejsza od dopuszczalnej zawartości. Jednakże badania wykazały, że niektórzy producenci nie rozwiązali problemu zwiększonej zawartości kwasu fumarowego, zarówno w przypadku soków zagęszczonych, jak i soków pitnych. W 2000 r. tylko w jednej próbce zawartość kwasu galakturonowego była większa od 900 mg/l. Natomiast w latach 2001 i 2002 większość próbek charakteryzowała się dużą zawartością kwasu galakturonowego. Problemy z dużą zawartością tego związku występujące u różnych wytwórców stosujących zróżnicowany surowiec i preparaty enzymatyczne pochodzące od różnych producentów wskazują, żeglownym problemem może być jakość surowca.
14
100%
W artykule przedstawiono przykład zastosowania modelu komputerowego przepływu w sieci kanałów. Rozwiązania takich zadań dla przepływu stacjonarnego są stosunkowo proste obliczeniowo, nawet dla skomplikowanych schematów geometrycznych. Dlatego skupiono się na rozwiązaniu wybranych wariantów sterowania rozdziałem wód w warunkach przepływu niestacjonarnego. Przyjęty schemat geometryczny sieci nawiązuje do układu kanałów w WWW.
W pracy omówiono niektóre istotne wskaźniki jakości soków jabłkowych: zawartość patuliny oraz kwasów - mlekowego i fumarowego, a także kwasu galakturonowego, którego duża zawartość świadczy o intensywnej obróbce miazgi i moszczu preparatami enzymatycznymi. Trzyletnie badania zawartości kwasu mlekowego wskazują, że producenci potrafią utrzymywać małą zawartość kwasu mlekowego w zagęszczonych sokach jabłkowych. Badania handlowych soków jabłkowych wykazały przekroczenie dopuszczalnej (wg Kodeksu Praktyki AIJN) zawartości jedynie u jednego producenta. Zawartość kwasu fumarowego w próbkach zagęszczonych soków z reguły była mniejsza od dopuszczalnej zawartości. Jednakże badania wykazały; że niektórzy producenci nie rozwiązali problemu zwiększonej zawartości kwasu fumarowego, zarówno w przypadku soków zagęszczonych, jak i soków pitnych. W 2000 r. tylko w jednej próbce zawartość kwasu galakturonowego była większa od 900 mg/l. Natomiast w latach 2001 i 2002 większość próbek charakteryzowała się dużą zawartością kwasu galakturonowego. Problemy z dużą zawartością tego związku występujące u różnych wytwórców stosujących zróżnicowany surowiec i preparaty enzymatyczne pochodzące od różnych producentów wskazują, żeglownym problemem może być jakość surowca.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.