Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Artykuł przedstawia w ogólnym zarysie zasady finansowego wspomagania przez UE rozwoju innowacji w ramach 5. Programu Ramowego Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji. Skierowany jest on głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, które mają ogromne problemy z wdrażaniem nowych technologii i produktów. Uczestnictwo w tym programie stwarza MŚP polskiego przetwórstwa spożywczego szansę na rozwój i podniesienie konkurencyjności.
Poruszono problem szans rozwojowych Pomorza Zachodniego i przedsiębiorstw przemysłu spo­żywczego w tym regionie w związku z opublikowaną Regionalną Strategią Innowacyjności. Przedstawiono główne cechy gospodarki województwa zachodniopomorskiego. Wskazano znaczenie przetwórstwa spożyw­czego dla długofalowego rozwoju regionu. Zaprezentowano także kierunki działań małych i średnich przedsię­biorstw (MSP) tego sektora, które pozwolą zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność tych podmiotów w „nowej gospodarce”.
Przedstawiono franchising jako czynnik rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Omawia zalety i wady takiej formy współpracy dla franchisodawcy i biorcy. Zaprezentowano możliwości wykorzystania franchisingu w polskim handlu artykułami spożywczymi oraz przedstawiono przykłady sieci franchisingowych w tym sektorze i efekty ich działań.
Przedstawiono wybrane tendencje w gospodarce światowej i przeobrażenia w otoczeniu firmy, takie jak: globalizacja i przemiany w technologii. Wskazano na te zmiany jako przyczyny tworzenia aliansów strategicznych.
Celem badań była ocena złożonego wskaźnika innowacyjności dla Polski i pozostałych krajów postsocjalistycznych w latach 2004-2012 oraz zbadanie różnych wymiarów innowacyjności wybranych krajów w 2013 r. Pozwoliło to określić oraz porównać silne i słabe strony innowacyjności krajów członkowskich ze środkowo-wschodniej Europy. Innowacyjność jest postrzegana w UE jako najważniejsze źródło konkurencyjności i wzrostu gospodarczego. Kraje członkowskie UE charakteryzują się różnym stopieniem innowacyjności. Szczególnie duże dysproporcje obserwuje się między krajami wysokorozwiniętymi i postsocjalistycznymi. W grupie tych ostatnich państw występuje także duże zróżnicowanie innowacyjności.
16
100%
Przedstawiono możliwości wykorzystania klastrów jako przestrzeni budowania efektywnych powiązań między naukowcami i przedsiębiorcami. Klastry tworzą właściwe środowisko współpracy w ramach modelu triple helix i zapewniają skuteczny transfer wiedzy i komercjalizację nowych technologii. Przedstawiono dokonania klastra chemicznego „Zielona Chemia”. Studium przypadku posłużyło do wykazania, że klaster może stanowić odpowiednią strukturę dla trwałych i wielostronnych więzi w procesach innowacyjnych. Korzyści z takich innowacji czerpią członkowie klastra, ale także region, w którym on funkcjonuje.
Artykuł przedstawia kredyt technologiczny jako narzędzie wsparcia innowacji wśród polskich przedsiębiorstw. Autorka omawia jego założenia, warunki przyznawania określone w ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej z 29 lipca 2005 r. i ich zmiany w związku z jej nowelizacją. Prezentuje dotychczasowe efekty wykorzystania kredytu technologicznego przez krajowych przedsiębiorców i wskazuje na potencjalne korzyści dla firm i gospodarki ze stosowania tej formy pobudzania innowacyjności MSP w Polsce.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.