Zrównoważony rozwój stanowi obecnie nieodłączny element polityki ekologicznej i spoleczno-ekonomicznej a także różnych strategii rozwoju społeczno-gospodarczego. Celem artykułu było przedstawienie sposobów wspierania zrównoważonego rozwoju wsi i rolnictwa w Polsce oraz wielkości środków finansowych przeznaczonych w latach 2004-2008 na realizacją tej koncepcji w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W artykule omówiono rozklad środków finansowych na poszczególne programy, priorytety i działania a także poziom wykorzystania środków w poszczególnych województwach Polski.
Przedstawiono rozkład terytorialny środków finansowych z funduszy UE przeznaczonych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce w latach 2004-2006, jak również możliwości pozyskania środków w latach 2007-2013. Wskazano regiony, które dotychczas uzyskały największy i najmniejszy poziom wsparcia w tym zakresie. Dokonano również przeglądu wyników wybranych badań, których celem było rozpoznanie przyczyn zróżnicowania aktywności, a co za tym idzie również sukcesów samorządów w pozyskiwaniu środków unijnych.
Uczestnictwo Polski w procesach integracyjnych mających miejsce w Europie spowodowało korzystne zmiany w handlu zagranicznym naszego kraju. Artykuł prezentuje pozycję konkurencyjną Polski w handlu artykułami rolno-spożywczymi w latach 1999-2006 w odniesieniu do krajów członkowskich Unii Europejskiej. W obliczeniach wykorzystano metodę analizy ujawnionych przewag komparatywnych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.