Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowanie
|
2001
|
tom 46
|
nr 09
6-10
Opakowania świeżych owoców i warzyw stykają się bezpośrednio z zapakowanym produktem, muszą więc być wykonane z materiałów spełniających wymagania higieniczno-sanitarne oraz chronić produkt przed przenikaniem do niego substancji szkodliwych dla zdrowia. Istotna jest też rola promocyjna i informacyjna stosowanych opakowań. Powinny one przyciągać uwagę klientów, a ponadto być wygodne dla nabywcy i dobrze chronić zapakowany produkt.
Opakowania do napojów produkuje się najczęściej ze szkła, PET lub laminatów. Rynek napojów bezalkoholowych rozwija się szybko, nie tylko ilościowo, ale także jakościowo. Jednym z głównych czynników wpływających na rozwój sprzedaży produktów jest ich opakowanie. Powinno ono zapewniać optymalną ochronę jakości zapakowanych w nie produktów oraz spełniać wymagania związane z właściwościami pakowanych produktów, a także sposobami ich pakowania i przewozu. Na opakowaniach napojów bezalkoholowych powinny znajdować się dokładne informacje, zgodne z obowiązującymi przepisami.
Zarówno w Polsce, jak i na rynkach europejskich występuje duża podaż, przewyższająca popyt na produkty ogrodnicze. Rosną przy tym wymagania dotyczące jakości tych produktów, ale także odpowiedniego ich przygotowania, w tym właściwego opakowania i stosowania atrakcyjnych opakowań. Aby sprostać tym wymaganiom, muszą powstać jednostki organizacyjne zdolne do szybkiego przygotowania odpowiednich partii produktów, prawie przez okres całego roku.
Bieżące przekształcenia rynku ogrodniczego sprawiają, że wzrasta wielorakie znaczenie opakowań. W artykule przedstawiono charakterystykę i zastosowanie opakowań transportowych z drewna, tektury i tworzyw sztucznych Jednostkowych z tektury i tworzyw sztucznych oraz eksportowych.
Opakowania spełniają bardzo ważną rolę zarówno podczas zbioru, jak też w obrocie owoców i warzyw. Rodzaj, wielkość i właściwości stosowanych opakowań powinny zależeć od rodzaju pakowanych produktów ogrodniczych oraz przewidywanych form obrotu, co zostało szczegółowo omówione.
Poland is important in the European Union producer of fruits, vegetables and champignons, in the case of apples - even the biggest in Europe. The total harvest of these products in last year amounted to more than 9 million tons. With a rich tradition, high knowledge, gardeners' expertise and national government policy Polish products are able to dominate the EU market. It can be concluded gardening is a Polish national welfare, which, however, requires some modification.
Opakowania są jednym z ważnych czynników w sprzedaży produktów ogrodniczych. Obok funkcji ochronnych spełniają one rolę reklamy, a także rolę sprzedawcy, np. w sklepie samoobsługowym. Opakowania, do których pakuje się świeże owoce i warzywa, stykają się bezpośrednio z produktem i są dlatego bardzo ważnym czynnikiem w ochronie interesów i zdrowia konsumenta.
Opakowanie
|
2000
|
tom 45
|
nr 02
18-22
Rozwój samoobsługowych form sprzedaży owoców i warzyw spowodował, że prawdziwy sprzedawca zastąpiony został przez niemego sprzedawcę, jakim jest opakowanie. Sam wygląd opakowania oraz ułożonych w nim owoców lub warzyw jest doskonałą reklamą, jeżeli żywa barwa i świeżość przyciąga wzrok kupującego.
W celu właściwego zabezpieczenia produktu, w opakowaniach owoców i warzyw stosuje się różnego rodzaju elementy wyposażenia wewnętrznego, tj. wkładki w formie: kratek, tacek, foremek, przekładek itp. oraz materiały wyściełające. Elementy wyposażenia opakowań wykonane są najczęściej z materiałów papierniczych i z tworzyw sztucznych. Dobiera się je w zależności od rodzaju i właściwości pakowanych owoców i warzyw.
Opakowanie
|
2003
|
tom 48
|
nr 09
14-18
Zmiany na rynku owoców i warzyw zmuszają do lepszego przygotowania towarów do sprzedaży. Szczególne znaczenie ma w tym przypadku odpowiednie opakowanie produktów. Opakowania służące przedtem głównie do zabezpieczenia jakości towarów stały się obecnie ważnym nośnikiem informacji o firmie i produkcie, a także coraz częściej narzędziem walki konkurencyjnej na rynku. Jeżeli chcemy uchronić naszą produkcję przed konkurencją produktów z importu, to musimy nie tylko produkować owoce i warzywa o wysokiej jakości, ale także pakować je zgodnie z życzeniami odbiorców.
Opakowanie
|
2001
|
tom 46
|
nr 12
18-21
Opakowania decydują często o zachowaniu jakości przechowywanych przetworów. Największe znaczenie przy pakowaniu tych produktów mają pudełka z kartonu powlekanego oraz opakowania z tworzyw sztucznych, a następnie opakowania szklane i metalowe. Zaobserwować można znaczną dynamikę zmian w dziedzinie produkcji przetworów owocowo-warzywnych, w tym także zmian dotyczących sposobu ich pakowania.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.