Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem niniejszej pracy jest zbadanie poziomu kosztów produkcji warzyw szklarniowych w latach 2004-2007. Badania przeprowadzono w obiekcie dysponującym 23-29 (ha) powierzchni pod osłonami, w którym uprawiano głównie pomidory i ogórki szklarniowe. Produkcja pomidorów szklarniowych i ogórków szklarniowych wczesnych była opłacalna w całym okresie badań. Produkcja ogórków szklarniowych późnych w 2006 roku była nieopłacalna, w pozostałym okresie badań nieznacznie przekraczała granicę opłacalności. Koszty produkcji pomidorów szklarniowych kształtowały się na poziomie: 2,12 (w 2007 roku)-2,49 (w 2006 roku) PLN·kg-1, ogórków szklarniowych wczesnych: 1,32 (w 2006 roku)-2,25 (w 2007 roku) PLN·kg-1, zaś ogórków szklarniowych późnych 1,77 (w 2004 roku)-2,38 (w 2006 roku) PLN·kg-1.
Celem niniejszej pracy było zbadanie produktywności wieloczynnikowej i jednoczynnikowej stan-dardowej w uprawie pomidorów szklarniowych w latach 2004-2007. Badania przeprowadzono w specjalnie dobranym przedsiębiorstwie ogrodniczym dysponującym powierzchnią upraw rzędu 23-29 ha, w której udział pomidorów stanowił ponad 50%. W pracy zbadano strukturę kosztów, produktywność wieloczynnikową (MFP) oraz jednoczynnikową w ujęciu standardowym (SFP). W strukturze kosztów dominowały zużycie energii i materiałów oraz koszty pracy ludzkiej. Pro-duktywność wieloczynnikowa wykazywała w okresie badań tendencję spadkową (od 0,2017 do -0,1506), na co składały się ograniczenie tempa wzrostu produkcji i w ostatnim roku jej załamanie. Jednoczynnikowa produktywność również charakteryzowała się tendencją spadkową, pomimo że podmiot badań ograniczał poziom kosztów, jednakże tempo hamowania przyrostu produkcji było wyższe niż tempo redukcji kosztów o najwyższym udziale w ich strukturze. SFP łącznie nakładów materiałów i energii kształtował się na poziomie od 1,47 do 1,00, a pracy od 1,51 do 0,90.
Celem badań była ocena funkcjonowania przedsiębiorstwa ogrodniczego na podstawie wybranych elementów analizy wskaźnikowej. Obiekt badań wytypowano metodą celową. W analizie bilansów majątkowych na szczególną uwagę zasługuje wysoki udział aktywów trwałych podyktowany specyfiką produkcji ogrodniczej w szklarniach, jak również znaczny udział kapitału własnego w finansowaniu majątku, który znajduje uzasadnienie w pogarszaniu się efektu dźwigni finansowej. Rentowność majątku w obiekcie badań była stosunkowo niska ze względu na wysokie koszty produkcji. Natomiast płynność finansowa została w pełni zachowana, pomimo małego poziomu zapasów i środków pieniężnych dzięki korzystnemu zarządzaniu należnościami i zobowiązaniami.
Listeria monocytogenes należy do wszechobecnych w środo- wisku organizmów odpowiedzialnych za zachorowania u ludzi. Jej szczególne właściwości adaptacyjne, zwłaszcza do niskiej temperatury, powodują duże zainteresowanie producentów żywności. Wykazano, że żywność RTE przechowywana chłod- niczo wspiera wzrost L. monocytogenes. Rozporządzenie (WE) 2073/2005 określa kryteria dla żywności gotowej do spożycia i metody, dzięki którym producent może wykazać możliwość namnażania się drobnoustroju w okresie przydatności produktu do spożycia. Jedną z metod jest badanie obciążeniowe służące ocenie potencjału wzrostu (δ). W artykule przedstawiono wyniki badań próbek rukoli wykonane w Pracowni Mikrobiologii J.S. Hamilton Poland SA.
Określono rentowność, płynność finansową i wspomaganie operacyjne w latach 2002-2005 w wybranych gospodarstwach. Badania przeprowadzono w gospodarstwie rolniczo-sadowniczym, zakładzie rybackim prowadzącym działalność przy zachowaniu nienaruszalności ekosystemu (na terenie rezerwatu przyrody) i w przedsiębiorstwie ogrodniczym prowadzącym produkcję pod osłonami. Po 2003 roku zaobserwowano w gospodarstwie rolniczo-sadowniczym i rybackim wzrost zapasów produktów gotowych, w gospodarstwie rolniczo-sadowniczym i ogrodniczym wzrost rentowności oraz ograniczenie finansowania tych podmiotów pomimo występowania dodatniego efektu dźwigni finansowej.
Polski rynek dóbr luksusowych jest stosunkowo młody i stanowi jedynie mały procent rynku światowego. Jednak jest jednym z najszybciej rosnących rynków. W ostatniej dekadzie polski konsument stał się znaczącym uczestnikiem rynku dóbr luksusowych. Wykorzystują to także dystrybutorzy towarów luksusowych, którzy coraz chętniej pojawiają się na polskim rynku. Rośnie dostępność najbardziej luksusowych, światowych marek na polskim rynku. Dodatkowo, w Polsce zwiększa się liczba osób zamożnych i bogatych oraz wzrastają wydatki na dobra luksusowe. W artykule o charakterze badawczym przedstawiono definicję luksusu i dóbr luksusowych oraz aktualne dane dotyczące rynku dóbr luksusowych w Polsce. W dalszej części zaprezentowano wyniki badań dotyczących zachowań konsumentów na rynku luksusowej odzieży oraz dodatków.
Określono wpływ poszczególnych rodzajów i technik wykonywania zabiegów ochrony roślin na koszty całkowite ochrony roślin. Aby zrealizować powyższy cel sporządzono modele kosztów całkowitych ochrony roślin. Do elementów kosztów najsilniej wpływających na koszty całkowite w badanych uprawach należały: koszty zastosowanych lustracji, wrogów naturalnych, akarycydów, insektycydów i fungicydów, koszty zastosowania preparatów ochrony roślin przy pomocy opryskiwacza „Ślęza” i HP-300.
Mikroorganizmy są wszędzie wokół nas - w powietrzu, glebie, wodzie i w naszym ciele. Oznacza to, że mogą dostać się do jedzenia, a jeśli warunki są odpowiednie, mnożyć się bardzo szybko. Bakterie rosną wszędzie tam, gdzie mają dostęp do substancji odżywczych i wody. Niektóre z nich są korzystne, jak te używane do produkcji fermentowanych produktów mlecznych i mięsnych. Inne powodują psucie się żywności. A niewielka ich liczba jest chorobotwórcza i może powodować choroby, takie jak zatrucia pokarmowe. Niektóre z nich, np. Salmonella i Listeria monocytogenes, są znane, a inne mniej poznane. Ewolucja patogenów jest ciągła i napędzana przez wiele sił, z których tylko część jest związana z działalnością człowieka. Ciągły rozwój patogenów pokarmowych zmusza nas do zmiany procesów produkcyjnych i produktów w celu utrzymania i poprawy mikrobiologicznego bezpieczeństwa żywności. Wyraźny wzrost częstości bakteryjnych zatruć pokarmowych wywołał naukowe i społeczne zainteresowanie zagrożeniami mikrobiologicznymi. W artykule przedstawiono ważne patogeny wywołujące zatrucia pokarmowe oraz najistotniejsze kwestie potrzebne w skutecznej analizie ryzyka. Nowoczesna produkcja żywności jest tak skomplikowana, że podejście systemowe jest potrzebne, aby zidentyfikować zagrożenia na każdym etapie łańcucha żywnościowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.