Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono wyniki badań zależności pomiędzy stosowaniem bardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie logistyki i zarządzania informacją a płynnością finansową polskich przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego. W badaniach wykorzystano zbudowane wcześniej wskaźniki poziomu zaawansowania rozwiązań logistycznych i ICT oraz wskaźniki płynności bieżącej, szybkiej i gotówkowej. Uzyskane wyniki badań pozwalają stwierdzić, że paradoks produktywności Solowa, polegający na braku bezpośredniego przełożenia postępu technologicznego na wyniki finansowe przedsiębiorstw, nie występuje w grupach podmiotów charakteryzujących się najbardziej złożonymi łańcuchami logistycznymi.
W pracy przedstawiono propozycję wskaźnika syntetycznego służącego do oceny poziomu zaawansowania rozwiązań w zakresie logistyki. Wskaźnik zbudowano w oparciu o dane uzyskane w wyniku przeprowadzenia ankiety wśród 511 polskich przedsiębiorstw przetwórstwa rolnospożywczego w latach 2010-2011. Wyznaczono podstawowe charakterystyki opisowe wskaźnika we wszystkich grupach wielkości zatrudnienia oraz branżach funkcjonowania badanych przedsiębiorstw. Zbadano również istnienie i siłę zależności pomiędzy wielkością przedsiębiorstwa oraz przynależnością do określonej branży, a poziomem zaawansowania stosowanych rozwiązań logistycznych. Stwierdzono systematyczny i znaczący wzrost zaawansowania logistyki w miarę wzrostu wielkości przedsiębiorstw. Wśród branż zdecydowanie najbardziej zaawansowana pod względem logistyki była branża mleczarska, najmniej natomiast branża piekarska.
Celem badań było przedstawienie wyników identyfikacji tendencji produkcji i konsumpcji papierosów w Polsce w latach 1999-2012. Do analizy wykorzystano addytywny model potrójnego wyrównywania wykładniczego Wintersa, który został oceniony jako najlepiej dopasowany do danych empirycznych z lat 1999-2008. Dane źródłowe pochodziły z wyników badań budżetów gospodarstw domowych przeprowa­dzanych przez GUS. W badanym okresie stwierdzono znaczący wzrost produkcji papierosów w Polsce i spadek ich konsumpcji, jak również znaczące wahania sezonowe w obu przypadkach.
Przedstawiono propozycję miernika służącego do oceny stopnia zaawansowania rozwiązań informatycznych wykorzystywanych w polskich przedsiębiorstwach przetwórstwa rolno-spożywczego. Przeanalizowano rozkład wartości wskaźnika w zależności od kategorii wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwie, od branży jego funkcjonowania, jak również dwuwymiarowo - od obydwu tych czynników jednocześnie. Dokonano również oceny siły zależności pomiędzy wielkością zatrudnienia i branżą z jednej strony a stopniem zaawansowania rozwiązań informatycznych z drugiej strony. Stwierdzono wyraźną zależność pomiędzy wielkością zatrudnienia a stopniem zaawansowania rozwiązań informatycznych. Zidentyfikowano także branżę mleczarską jako najbardziej zaawansowaną pod tym względem oraz branże piekarską i paszową jako najmniej zaawansowane. Badania przeprowadzono na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej w latach 2009-2010 wśród polskich przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego.
Zaprezentowano wyniki badań jednego z aspektów paradoksu produktywności w polskim sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego. Badano wpływ stosowania nowoczesnych rozwiązań logistycznych i ICT na poziom zadłużenia przedsiębiorstw. Badania prowadzono w różnych grupach wielkości zatrudnienia oraz w branżach. Uzyskane wyniki wskazują, że ten aspekt paradoksu produktywności dotyczy grup przedsiębiorstw o niższym stopniu złożoności sieci logistycznych. Zatem stosowanie nowoczesnych rozwiązań logistycznych i ICT w przypadku większej złożoności logistyki w przemyśle spożywczym przekłada się na lepsze zarządzanie środkami finansowymi oraz funkcjonowanie z wykorzystaniem przede wszystkim kapitałów własnych.
Przedstawiono wyniki analizy efektywności ekonomicznej polskich przedsiębiorstw rolno-spożywczych przeprowadzonej zgodnie z modelem Du Ponta. W badaniach uwzględniono podział przedsiębiorstw na branże i grupy wielkości zatrudnienia. Uzyskane wyniki wskazują na wyższą rentowność małych przedsiębiorstw, jak również na przewagę w finansowaniu ich działalności kapitału własnego. Stwierdzono również bardzo wysokie zróżnicowanie badanych przedsiębiorstw pod względem wszystkich pięciu wykorzystanych wskaźników finansowych.
. Przedstawiono wyniki badań zróżnicowania konsumpcji papierosów w Polsce z uwzględnieniem podziału na województwa i klasy wielkości miejscowości. Oceniono również tendencję zmian w konsumpcji papierosów w latach 2000-2013. Badania oparto na wynikach ogólnodostępnych badań panelowych „Diagnoza społeczna”. Uzyskane rezultaty potwierdziły w dużej mierze wyniki wcześniejszych analiz opartych na wynikach badań budżetów gospodarstw domowych GUS. Jedyne znaczące różnice dotyczyły niższego poziomu konsumpcji papierosów w województwach łódzkim, opolskim i pomorskim oraz wyższego w miastach poniżej 20 tys, mieszkańców.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej (UE) było związane z koniecznością wprowadzenia wielu znaczących zmian w gospodarce rolno-żywnościowej. Jedną z najważniejszych kwestii był wybór obowiązującego systemu realizacji płatności bezpośrednich. Celem pracy jest identyfikacja grupy gospodarstw rolniczych, w których wystąpiło największe prawdopodobieństwo nieprawidłowości wynikających z rozbieżności pomiędzy powierzchnią użytków rolnych zdeklarowaną we wnioskach o dopłaty obszarowe, a stwierdzoną w rzeczywistości. Wykorzystane dane pochodzą z kontroli terenowych przeprowadzonych przez ARiMR, które w 2004 roku. Jako główne hipotezy w weryfikacji przyjęto następujące tezy: istnienie zależności pomiędzy skalą występujących nieprawidłowości a powierzchnią gospodarstw oraz liczbą i wielkością działek.
Rynek wyrobów tytoniowych jest w Polsce źródłem ponad 7% dochodów budżetu państwa. Rynek papierosów stanowi 98% wartości sprzedaży wszystkich wyrobów tytoniowych. Jednocześnie nadmierne palenie generuje trudne do oszacowania koszty związane z profilaktyką i zapobieganiem skutkom zdrowotnym chorób powodowanych przez tytoń. Dotychczas w ograniczonym zakresie prowadzono badania na temat zróżnicowania konsumpcji papierosów w zależności od różnych czynników społecznych i ekonomicznych. W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących zróżnicowania konsumpcji papierosów w siedmiu grupach społeczno-ekonomicznych w latach 1999-2006.
Przedstawiono wyniki badań zróżnicowania konsumpcji papierosów w gospodarstwach domowych w Polsce w latach 1999-2008, w zależności od wykształcenia osób wchodzących w ich skład. W tym celu wykorzystano dwie zmienne różnicujące: wykształcenie głowy gospodarstwa oraz przeciętne wykształcenie osoby dorosłej w gospodarstwie. Uzyskane wyniki badań wskazują jednoznacznie na istnienie zależności, zgodnie z którą im wyższe wykształcenie, tym niższy poziom konsumpcji papierosów. Najprawdopodobniej jest to wynikiem większej skuteczności profilaktyki antynikotynowej oraz propagowania zdrowego trybu życia wśród osób z wyższym wykształceniem.
Celem badań były identyfikacja i ocena siły zależności pomiędzy różnymi aspektami satysfakcji a poziomem konsumpcji papierosów. Przemysł wyrobów tytoniowych w Polsce jest źródłem znaczących dochodów budżetowych. Z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych pochodzi 6,5% wpływów do budżetu państwa. Jednak nadmierne palenie papierosów pociąga za sobą skutki zdrowotne, których likwidacja oraz działania profilaktyczne generują praktycznie równoważne koszty. Przedstawiono wyniki badań nad związkiem pomiędzy poziomem konsumpcji papierosów a różnymi aspektami satysfakcji w życiu codziennym. Palenie papierosów często jest traktowane jako remedium na wysoki poziom stresu, czy sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami. Z wyjątkiem zadowolenia z sytuacji w kraju, w większości przypadków wykazano silny związek pomiędzy poziomem zadowolenia respondentów a wielkością konsumpcji papierosów.
W pracy przedstawiono ocenę sprawności działania polskich przedsiębiorstw przemysłu spożywczego oraz ich rentowności z uwzględnieniem ich podziału branżowego oraz podziału według wielkości zatrudnienia. Przedstawiono również ocenę siły zależności pomiędzy poziomem zaawansowania wykorzystywanych rozwiązań z zakresu logistyki i zarządzania informacją a badanymi wskaźnikami efektywności i rentowności. Uzyskane wyniki potwierdzają występowanie w sektorze spożywczym paradoksu produktywności Solowa, co wskazuje na poszerzenie jego zakresu również o systemy logistyczne. Niemniej w niektórych branżach, np. mięsnej czy paszowej, wydaje się on nie występować.
Przedstawiono propozycję wskaźnika służącego do oceny stopnia złożoności struktury logistyki. Przedstawiony wskaźnik syntetyczny uwzględnia 27 czynników pogrupowanych na 5 obszarów tematycznych: organizacja i zarządzanie logistyką, zarządzanie zapasami, gospodarka magazynowa, opakowania i logistyka zwrotna oraz zarządzanie transportem. Zaproponowany wskaźnik wykorzystano do oceny złożoności struktury logistyki w polskim sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego z uwzględnieniem grup wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwach oraz podziału branżowego. Zbadano również istnienie i siłę zależności pomiędzy wielkością przedsiębiorstwa i branżą z jednej strony a złożonością struktury logistyki z drugiej strony
Poziom konsumpcji papierosów w Polsce jest znacząco wyższy niż w sąsiednich krajach. Papierosy pali ponad 9 milionów dorosłych obywateli (40% mężczyzn, 24% kobiet). Jest ono główną przyczyną przedwcze­snej śmiertelności. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia znaczących wydatków na prewencję i eliminację negatywnych skutków zdrowotnych palenia. Z drugiej strony przemysł tytoniowy i branże z nim powiązane generują ponad 10% rocznych dochodów budżetu państwa. W pracy przedstawiono zróżnicowanie terytorialne spożycia papierosów w polskich województwach w latach 1999-2006. Badania były prowadzone w oparciu o dane na temat ok. 32 000 gospodarstw domowych w każdym roku udostępniane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego. W badanym okresie średnie spożycie papierosów było najwyższe w grupie 8 województw central­nej zachodniej Polski. Najniższe średnie spożycie było w 3 województwach Polski południowo-wschodniej: mało­polskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
Przedstawiono rezultaty badania zróżnicowania poziomu spożycia papierosów w 6 kategoriach miej­scowości w polskich województwach. Najwyższa liczba papierosów jest wypalana na polskich wsiach, a najniższa w miastach od 100 do 200 tysięcy mieszkańców. Średni poziom spożycia papierosów w przeliczeniu na osobę w wieku powyżej 1S lat jest najwyższy w miastach powyżej S00 tysięcy mieszkańców, najniższy na wsiach.
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących zróżnicowania poziomu konsumpcji papierosów w zależności od grupy społeczno-ekonomicznej i typu biologicznego rodziny. Jako dane źródłowe wykorzystano wyniki badań panelowych „Diagnoza Społeczna” prowadzonych cyklicznie od 2000 roku. Uzyskane rezultaty porównano z wynikami wcześniejszych badań prowadzonych przez autorów w oparciu o wyniki badań Budżetów Gospodarstw Domowych (BGD).
Polski rynek wyrobów tytoniowych jest znaczącym źródłem dochodów budżetowych (ponad 7% w skali roku). Jednocześnie nadmierna konsumpcja papierosów i uzależnienie od tytoniu dotyczy ok. 31% dorosłych mężczyzn i 23% dorosłych kobiet. Palenie jest również rozpowszechnione wśród dzieci i młodzieży. Wszystko to powoduje konieczność ponoszenia dużych kosztów, związanych z profilaktyka i zapobieganiem skutkom zdrowotnym nadmiernego palenia. Dotychczas jedynie w ograniczonym zakresie prowadzono badania na temat zróżnicowania konsumpcji papierosów w zależności od różnych czynników społecznych i ekonomicznych. W pracy przedstawiono wyniki badań na temat zróżnicowania spożycia papierosów w różnych typach biologicznych gospodarstw domowych w latach 1999-2006 oraz wskazano dalsze kierunki badań w tym zakresie. Badania prowadzono w oparciu o dane opracowywane przez Główny Urząd Statystyczny w ramach przygotowywanej corocznie bazy „Budżety Gospodarstw Domowych”.
Przedstawiono wyniki badań dotyczących zróżnicowania poziomu konsumpcji papierosów w polskich gospodarstwach domowych w latach 1999-2008, w zależności od struktury płci i wieku osób dorosłych wchodzących w ich skład. W tym celu wykorzystano w charakterze wskaźników przygotowane współczynniki struktury płci i wieku osób dorosłych wchodzących w skład gospodarstwa. Uzyskane wyniki badań wskazują na zdecydowanie wyższą konsumpcję papierosów w gospodarstwach z przewagą mężczyzn oraz na jej wzrost w gospodarstwach ze zdecydowaną przewagą jednej z płci. Z reguły są to gospodarstwa osób samotnych lub samotnie wychowujących dzieci. W badanym okresie najwyższy poziom konsumpcji papierosów stwierdzono w gospodarstwach o przeciętnym wieku osoby dorosłej od 46 do 65 lat, najniższy natomiast dla grup od 26 do 35 oraz 71 i więcej lat. W kategoriach wiekowych charakteryzujących się najwyższą konsumpcją papierosów, stwierdzono również najsilniejszą jej tendencję wzrostową. Uzyskane wyniki wskazują także na wzrost popularności palenia w najmłodszej grupie wiekowej gospodarstw o przeciętnym wieku osoby dorosłej do 25 lat.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.