Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Racjonalizacja żywienia to lepsze dopasowanie składu pokarmu jak i wielkości racji do potrzeb organizmu człowieka. Racjonalizacja obejmować może także kryteria ekonomiczne. Za optymalną rację uznać moża tę, która spełnia wszystkie postulaty żywieniowe i jest jednocześnie najtańsza. Poszukiwano takiej racji wykorzystując moduł Solver Arkusza kalkulacyjnego. Moduł ten, na podstawie odpowiednio zestawionych danych o żywności i przyjętych wielkościach z norm żywienia człowieka, wyłonił zestawy produktów najtańsze i jednocześnie spełniające założone wymogi. Można ocenić, że koszty tak komponowanych racji kształtują się na poziomie średnich wydatków ludności na żywność.
Pośród licznych czynników warunkujących poziom i strukturę konsumpcji, wiodące znaczenie ma dochód. Jest on nie tylko czynnikiem limitującym konsumpcję, ale także modulującym ją. Od ponad 50 lat GUS prowadzi systematyczne badania budżetów gospodarstw domowych. Korzystając z źródłowych rezultatów tych badań obliczono i zanalizowano wskaźniki struktury oraz wskaźniki dochodowej regresji oraz elastyczności wydatków i oszczędności. Przeprowadzono analizy oddzielnie w trzech grupach różniących się poziomem dochodu; wyróżniono grupę uboższych, średnio zamożnych i zamożnych gospodarstw domowych. Analizy pokazały, że rozdysponowanie dochodu jest zależne od jego poziomu. W gospodarstwach zamożniejszych poziom jak i udział oszczędności są zasadniczo większe, zaś reakcje wydatków na wzrost dochodu są mniejsze. Wydatki żywnościowe ogólnie wykazują średnią elastyczność, ale niektóre, np. na gastronomię, ryby, owoce, wody pitne mają elastyczność wysoką.
The income situation of the Polish population strongly varies. There is evidence that income situation of individual farmers worsened seriously over the past years. In spite of this difficult condition, farmers have succeeded in maintaining their attitude towards economic activity. On the contrary, the structure of expenditures by other groups of population shows a certain pro-consumption propensities. The highest level of income was observed in households of employees in non-manual labour positions, of self-employed and in households of retirees and pensioners. Retired people reveal the highest expectation in their income rise.
Znaczna część ludności Polski ma dostęp do ziemi. Uprawa warzyw na własne potrzeby możliwa jest nawet na małych działkach. Zjawisko samozaopatrzenia nie jest w Polsce dobrze rozpoznane. Dane GUS wskazują na zmniejszanie się tego zjawiska. Nadal znacząca jest skala samozaopatrzenia w produkty nietypowe (rzadziej wykorzystywane w żywieniu warzywa i mięsa). W znacznej części gospodarstw wiejskich samozaopatrzenie stanowi znaczące źródło zaopatrzenia w ziemniaki, jaja, mleko, mięso i warzywa. W samozaopatrzeniu zaznacza się sezonowość (ogórki) i regionalizacja - nieco większe na wschodzie Polski. Samozaopatrzenie nie wpływa zasadniczo na poprawę żywienia.
W pracy przedstawiono wydatki na żywność w zależności od typu biologicznego rodziny. Na wydatki na żywność wpływa wiele czynników socjodemograficznych, takich jak: dochody gospodarstwa domowego, liczba osób w gospodarstwie, lokalizacja oraz źródło utrzymania gospodarstwa domowego. W badaniu wykorzystano wyniki badań budżetów gospodarstw domowych GUS za rok 2001, którymi objęto 31 847 gospodarstw domowych. Stwierdzono, że rodziny wielodzietne, o niskich dochodach, rolnicy, pracownicy na stanowiskach robotniczych, pracownicy użytkujący gospodarstwo rolne mają najwyższy procentowy udział wydatków na żywność, choć wydatki przypadające na osobę są u nich najniższe.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.