Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono wyniki sondażowych badań ankietowych przeprowadzonych na wybranych fragmentach obszarów objętych Miejskim Programem Rewitalizacji w Poznaniu. Zakres badań dotyczył postrzegania przez mieszkańców zaobserwowanych zmian i efektów rewitalizacji.
W artykule przedstawiono założenia, cele i procedury miejskiego programu rewitalizacji w Poznaniu. Szczególną uwagę zwrócono na problemy społeczno-ekonomiczne występujące na obszarach kryzysowych objętych działaniami rewitalizacyjnymi.
Artykuł jest podsumowaniem przebiegu i wyników badań nad polskim mieszkalnictwem, prowadzonych od 20 lat, najpierw w Instytucie Gospodarki Mieszkaniowej, a później w Instytucie Rozwoju Miast. Szczegółowy zakres informacji dotyczy budownictwa, gospodarki mieszkaniowej i społecznych aspektów mieszkalnictwa stanowiących wyniki badań bezpośrednich, prowadzonych w wybranych miastach, zróżnicowanych pod względem liczby mieszkańców i rozmieszczenia w kraju.
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących nowo utworzonych polskich miast na przełomie XX i XXI w. Z przeprowadzonych badań wynika, że są to miasta małe, w większości nieprzekraczające 5 tys. mieszkańców. Zbiór nowo utworzonych miast jest zróżnicowany pod względem układów przestrzennych, rozmieszczenia w kraju oraz genezy miejskiego statusu. Analiza zbioru pozwoliła na określenie cech przestrzennych i kulturowych nowo utworzonych miast, charakterystycznych dla ich miejskiej tożsamości.
W artykule przedstawiono, w ujęciu historycznym tendencje dotyczące kształtowania zespołów zabudowy mieszkaniowej oraz poglądy i definicje w tej kwestii wyrażone w środowisku architektów, urbanistów, socjologów, a także spółdzielców (użytkowników). Autorka zwraca uwagę na potrzebę spojrzenia na osiedle w kontekście poszukiwania możliwości spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju.
Plan generalny Torunia z 1935 r. opracowany pod kierunkiem Ignacego Felicjana Tłoczka, architekta, jest wyrazem myśli polskiej szkoły urbanistów, uformowanej w okresie międzywojennym i nadal aktualnej w postrzeganiu idei zrównoważonego rozwoju miast. Założenia planu wynikały z przesłanek społecznych, ekonomicznych, przyrodniczych i kulturowych, a jego koncepcja i późniejsza realizacja, wyrażona w integracji przestrzennej dzielnic, przebudowie układu komunikacyjnego, poszanowaniu dziedzictwa kulturowego i krajobrazu miasta a także w rozwoju budownictwa mieszkaniowego, mogą być rozumiane dzisiaj jako działanie na rzecz miasta zwartego oraz rewitalizacji obszarów śródmiejskich. Plan ten był nie tylko projektem urbanistycznym, ale i przykładem spójnej polityki miejskiej, tworzonej przez władze miasta, urbanistów i architektów.
Znaczny przyrost, w latach 1989-2011, liczby małych miast w Polsce, stanowiących ogniwo sieci osadniczej, jest wyrazem aspiracji i oczekiwań lokalnych społeczności. Efekty starań władz lokalnych o przynależność do społeczności miejskiej skłaniają do spojrzenia z perspektywy pewnego czasu na cechy przestrzeni urbanistycznej i społecznej nowych miejskich jednostek osadniczych oraz próbę odpowiedzi na pytanie, czy proces umiastowienia przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przestrzennego, społecznego i gospodarczego jednostki oraz otaczającego ją obszaru. Wśród miast (wybranych do badań szczegółowych), które uzyskały prawa miejskie w latach 1989-2011, jest Halinów w województwie mazowieckim, który ma szansę stać się miastem–ogrodem.
W artykule przedstawiono efekty ilościowe i jakościowe polskiego budownictwa mieszkaniowego w latach 1991-2011. Skupiono uwagę na zróżnicowaniu standardów i środowiska mieszkaniowego, widocznych w zabudowie wielorodzinnej różnych inwestorów: deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego i gmin oraz w zabudowie jednorodzinnej, sytuowanej na obrzeżach miast.
Wyniki przeprowadzonych badań dotyczących mieszkań socjalnych w miastach polskich wskazują na znaczne potrzeby w tym zakresie oraz oczekiwanie od gmin skutecznego rozwiązywania problemu mieszkań dla uboższych grup ludności. W zbadanych 69 miastach potrzeba 12 729 mieszkań socjalnych, a jest ich 159. Obecny przyrost to 1,4%-2,9%. Najczęściej mieszkań socjalnych potrzebują ludzie eksmitowani (26,7%), znajdujący się w złych warunkach materialnych i mieszkaniowych (28,5%), z rozbiórek budynków w złym stanie technicznym tracący mieszkania w wyniku klęsk żywiołowych (1,1), z innych powodów (9,8%) przekwaterowywani, przekazujący mieszkania na inne cele, bezdomni, wychodzący z domów dziecka. Środki na zaspokojenie potrzeb w zakresie mieszkań socjalnych w gminach są znikome. Ich brak wskazało 93% odpowiadających. Na środki z budżetu oczekuje aż 72,5% gmin (oczekujący pokrycia 25%-50% potrzeb - 39% odpowiedzi, 75%-100% potrzeb - 35% odpowiedzi) z badanego zbioru. Inne wymieniane źródła: sprzedaż mieszkań komunalnych, środki właścicieli domów z eksmitowanymi lokatorami, środki pomocy z UE, kredyty niskoprocentowe, udział lokalnych spółdzielni mieszkaniowych, działania organizacji pozarządowych. Najczęstsze sposoby pozyskiwania mieszkań socjalnych to wydzielenie z istniejącego zasobu mieszkań komunalnych, adaptacja lokali niemieszkalnych, budowa nowych mieszkań socjalnych, wspomaganie zamian celem powiększenia zasobu mieszkań socjalnych. Rozwiązanie problemu upatrywane jest w przygotowaniu przez gminy wieloletnich programów gospodarowania zasobem mieszkaniowym gmin i znacznego udziału budżetu państwa w sfinansowaniu mieszkań (a nie noclegowni) dla najuboższych.
Artykuł porusza problematykę małych miast woj. łódzkiego, którym nadano prawa miejskie w latach 1989–2011. Przedstawiono czynniki wpływające na rozwój tych miast w przeszłości oraz na ich zabudowę. Przeanalizowano plany odnowy i rewitalizacji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.