Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono wyniki badań, przeprowadzonych na terenie wojewódz­twa kujawsko-pomorskiego wśród pracowników i beneficjentów Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy. Okres badawczy trwał od września 2009 roku do marca 2010 roku. W badaniach posłużono się ankietą i wywiadem kwestionariuszowym. Populację generalną stanowili beneficjenci w liczbie 30 700 osób oraz pracownicy w licz­bie 52 osób. Przy założeniu 6% błędu, populacja badana beneficjentów wyniosła 186 osób. Na pytania zawarte w ankiecie odpowiedziało 32 pracowników. Obie grupy respondentów bardzo wysoko bądź wysoko oceniły dostosowywanie się do oczekiwań klientów oraz po­ziom usług oferowanych przez Oddział. Blisko 80,0% badanych beneficjentów bardzo wy­soko lub wysoko oceniło swoje zadowolenie z usług świadczonych przez daną jednostkę. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że zarówno pracownicy i jak i beneficjenci OT ARR w Bydgoszczy pozytywnie ocenili działalność Oddziału.
Informacje zamieszczane na etykiecie środka spożywczego, w szczególności rodzaj produktu, wykaz składników i data jego trwałości są niezwykle ważne dla konsumenta. Informacje te powinny być podane w sposób czytelny, ujednolicony, nie mogą wprowadzić nabywcy w błąd. W oparciu o dane zamieszczone na opakowaniu konsument niejednokrotnie podejmuje decyzję o zakupie danego produktu. Zapewnienie spełnienia ww. wymagań jest możliwe poprzez regulacje prawne w zakresie znakowania żywności. Ujednolicenie przepisów z tego obszaru, w obrębie Unii Europejskiej, jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania obrotu handlowego.
Celem pracy była ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem udziału tłuszczu i kwasów tłuszczowych w diecie kobiet karmiących piersią. Pobranie żywności i składników odżywczych w grupie 69 kobiet karmiących wyłącznie piersią w 2 okresach laktacji, wiosennym i jesiennym oceniono na podstawie 7-dniowego wywiadu obejmującego żywienie w tym okresie. W diecie badanych kobiet, zarówno w sezonie wiosennym, jak i jesiennym największy był udział mleka i przetworów mlecznych (17,1%; 12,0%), a w następnej kolejności produktów zbożowych, łącznie z pieczywem (10,8%; 9,3%), mięsa, w tym drobiu i podrobów (6,8%; 6,4%) oraz ziemniaków (6.8%; 8,7%). Stwierdzono zbyt wysoki udział energii z tłuszczu (około 35%) i nasyconych kwasów tłuszczowych (12,9%) na wiosnę i 12,3%) na jesieni) oraz izomerów trans kwasów tłuszczowych (około 2%)) w diecie badanych kobiet.
Napoje energetyzujące to produkty przeznaczone dla osób o wzmożonym wysiłku psychofizycznym. Głównymi składnikami, decydującymi o ich charakterze jest kofeina i tauryna. Spożycie napojów energetyzujących w Polsce nie jest oszacowane. Z doświadczeń innych krajów wynika, że najczęstszymi konsumentami tych produktów są ludzie młodzi. Ze względu na dotychczasową, krótką historię napojów energetyzujących nie są jeszcze dokładnie znane skutki zdrowotne długotrwałego ich spożywania.
W pracy scharakteryzowano napoje energetyzujące w zakresie ich składu, przeznaczenia, a także wymagań jakości zdrowotnej w świetle regulacji prawnych obowiązujących w Polsce
Szacuje się, iż około 1/4 ludności Polski cierpi z powodu chorób bądź zaburzeń stanu zdrowia wynikających z wadliwego żywienia. Żywność specjalnego przeznaczenia żywieniowego spełnia bardzo ważną rolę w prewencji zaburzeń stanu zdrowia i chorób dietozależnych. W artykule szczegółowo omówiono dietetyczne środki spożywcze stosowane w dietach o ograniczonej zawartości energii, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, dietetyczne środki spożywcze dla sportowców, osób z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, środki spożywcze niskosodowe oraz środki spożywcze bezglutenowe.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.