Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na podstawie 10-letnich (1999-2008) badań terenowych prowadzonych na systemie gospodarowania wodą przez regulowanie odpływu na obiekcie Samotwór i Miękinia koło Wrocławia, przedstawiono problem zmienności położenia wód gruntowych. Badania m.in. wykazały, że wysokość i rozkład opadów, szczególnie w miesiącach półrocza zimowego przy prawidłowej eksploatacji urządzeń piętrzących na głównych ciekach istotnie wpływają na stany retencji glebowej, a także na przebieg zjawisk hydrologicznych.
7
63%
Na podstawie badań prowadzonych w latach 1995-2004 w dolinie rzeki Bystrzycy na obiekcie Samotwór k. Wrocławia stwierdzono, że dysponując na cieku zastawką piętrzącą można znacząco poprawić jakość środowiska przyrodniczo-rolniczego. Uzyskuje się wzrost uwilgotnienia gleb oraz poprawę jakości wód, zwłaszcza powierzchniowych. W wyniku całorocznego piętrzenia wody odbudowują się lokalne zasoby retencji, a także zmniejsza ilość biogenów i poprawiają warunki tlenowe wód płynących. Prowadzenie zabiegów konserwacyjnych na cieku sprzyja poprawie jakości wód.
On the basis of a several-year long research carried out on the Miękinia and Samotwór near Wrocław objects on the influence of exploting small accumulations on the system of waters in a valley, the effects of using the capillary rise watering with controlled outflow were presented. By applying yearly, controlled accumulations by means of gates, water deficiencies to the height of ca. 150 - 180 mm were effectively eliminated. Such a land improvement system allows to utilize, to the highest degree, local atmospheric precipitation to control soil humidity.
W pracy przedstawiono niektóre wyniki 11-letnich badan nad możliwościami gospodarowania wodą w bardzo małych zlewniach nizinnych w celu poprawy uwilgotnienia gleb. Określono skuteczność stosowania regulowanego odpływu dla odbudowy i utrzymania odpowiednio wysokiego stanu retencji gruntowej w latach przeciętnych i suchych. Stwierdzono również bardzo korzystny wpływ hamowania odpływu wody w ciekach na poprawę jakości wód powierzchniowych. Znacząco wzrosło natlenienie wód w ciekach, zmniejszyły się wskaźniki BZT₅ oraz zmalała zawartość azotu, fosforu i żelaza w wodach odpływających ze zmeliorowanych obiektów.
Na podstawie badań prowadzonych w latach 1995-2000 na obiekcie melioracyjnym Miękinia k. Wrocławia określono wpływ małych piętrzeń na warunki środowiskowe doliny. Stwierdzono korzystne działanie całorocznych piętrzeń na stabilizację uwilgotnienia gleb, a także na znaczącą poprawę jakości wód płynących. W wodach odpływających z obiektu uległy szczególnej poprawie wskaźniki: BZT₅, ChZT, azotu ogólnego, fosforu, potasu, tlenu rozpuszczonego. Takie efekty uzyskiwano w warunkach prawidłowej realizacji procesów eksploatacyjnych użytkowania i obsługi (utrzymania) obiektu.
Na eksploatowanych systemach melioracyjnych Samotwór i Miękinia k. Wrocławia, wyposażonych w urządzenia do regulowania odpływu wód powierzchniowych i gruntowych, prowadzone są badania kształtowania się zasobów małej retencji gruntowej. Stwierdzono, że w przypadku dobrej melioracyjnej i rolniczej eksploatacji obiektów, pojawiająca się okresowo susza atmosferyczna nie powodowała występowania deficytu wody glebowej. Wahania poziomów wód gruntowych nie przekraczały 30-50 cm na obiekcie Samotwór i 20 cm w Miękini przy korzystniejszych warunkach hydrologicznych.
Na eksploatowanych systemach melioracyjnych obiektów Samotwór i Miękinia k. Wrocławia, wyposażonych w urządzenia do regulowania odpływu wód powierzchniowych i gruntowych, prowadzone są badania kształtowania się zasobów retencji gruntowej wraz z oceną ich jakości. W zależności od warunków hydrologicznych na obiektach, występuje różna ilość i jakość wód powierzchniowych. Stwierdzono poprawę składu chemicznego wód przepływających przez eksperymentalne systemy melioracyjne. W wodach płynących przez obiekty ulegała m. in. zmniejszeniu zawartość biogenów i BZT₅, a zwiększeniu ilość powietrza rozpuszczonego w wodzie. Poprawie jakości wód sprzyjało prawidłowe rolnicze użytkowanie terenu oraz realizacja niezbędnych procesów eksploatacyjnych na systemach melioracyjnych.
Na podstawie wyników 10-letnich badań gospodarki wodnej zmeliorowanych gleb na nizinnych obszarach Dolnego Śląska określono ilość i jakość wód dyspozycyjnych oraz możliwości ich wykorzystania. Wykazano, że zasadniczym problemem małej zlewni jest duży deficyt wody w okresie wegetacyjnym, a szansą do jego rozwiązania jest wykorzystanie opadów półrocza zimowego głównie z miesięcy luty i marzec. W pracy podano również ilościowe i jakościowe wskaźniki dyspozycyjnych zasobów wodnych małej zlewni rolniczej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.