Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy dokonano oceny nasilenia peroksydacji lipidów granulocytów obojętnochłonnych u pracowników narażonych jednocześnie na różne szkodliwe czynniki znajdujące się w środowisku pracy.
Kwas foliowy jest witaminą mającą duże znaczenie w żywieniu człowieka, a jej niedobór skutkuje uszkodzeniami cewy nerwowej i innymi schorzeniami neurologicznymi u rozwijającego się płodu. U osób dorosłych wpływa na spowolnienie syntezy DNA, podział komórek i wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego. Od czasu odkrycia skutków niedoboru, lekarze zalecają kobietom w ciąży uzupełnianie diety oraz spożywanie produktów spożywczych bogatych w kwas foliowy. W wielu krajach skutkowało to także rozpoczęciem wzbogacania mąki w ten związek w syntetycznej postaci. Liczne badania naukowe zwracają uwagę na fakt, iż przemysłowe szczepy Saccharomyces cerevisiae (piwowarskie i piekarnicze) oraz bakterie fermentacji mlekowej syntetyzują podwyższone ilości kwasu foliowego i mogą być wykorzystane w żywności jako naturalne źródło tego metabolitu. Odpowiednio modyfikowane i optymalizowane procesy technologiczne takie jak fermentacja alkoholowa, mlekowa oraz słodowanie podnoszą zawartości kwasu foliowego w chlebie, przetworach warzywnych, produktach mleczarskich i napojach fermentowanych nawet 2-krotnie.
Bioinformatyka jest obecnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki, łączącą dwie dotychczas niezwiązane ze sobą dziedziny –biologię oraz informatykę. Jej gwałtowny rozwój wynika z konieczności szybkiej i rzetelnej analizy dużej liczby danych otrzymywanych podczas badań. Dane te są niejednokrotnie złożone i wzajemnie powiązane, co wymusza zastosowanie odpowiednich narzędzi informatycznych oraz sprzętu o dużej mocy obliczeniowej. Jednym z takich narzędzi jest filogenetyka molekularna, która daje możliwość stosowania kilku algorytmów konstruowania dendrogramów będących graficzną prezentacją wyników analizy. W ciągu ostatnich lat nastąpił rozwój algorytmów konstruowania dendrogramów, poczynając od UPGMA, przez NJ, po metody znacznie bardziej szczegółowe, takie jak MP czy ML. Na rozwój ten wpływa potrzeba opracowania jak najbardziej optymalnej metody, która uwzględni złożoność procesów biologicznych stojących za danymi. Podstawą matematyczną każdego z opisanych algorytmów jest analiza skupień. Pozwala ona na grupowanie danych ze zbioru w mniejsze podzbiory na podstawie ich podobieństwa.
Powszechnie stosowane metody identyfikacji drożdży przemysłowych opierają się głównie na ich właściwościach fizjologicznych i biochemicznych. Zasadniczą wadą tych metod jest czasochłonność i niska czułość. W ostatnich kilku latach obserwuje się bardzo szybki i dynamiczny rozwój metod identyfikacji mikroorganizmów z wykorzystaniem technik biologii molekularnej np. łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR). Różnorodność tych technik sprawia, że mikroorganizm może być charakteryzowany bardzo dokładnie i na różne sposoby nawet w obrębie jednego gatunku.
Bakterie z rodzaju Salmonella są najbardziej znanymi bakteriami patogennymi występującymi w przemyśle spożywczym. Powodują zakażenia prawie wszystkich produktów żywnościowych – od mięsnych, mlecznych, jajecznych po rośliny oleiste i pasze. Wykrycie i identyfi kacja bakterii Salmonella na podstawie tradycyjnej metody mikrobiologicznej, zgodnie z normą PN-EN 6579:2003, jest ciągle powszechnie stosowane w laboratoriach. Analiza ta jest czaso- i pracochłonna, jej wykonanie trwa około 5–7 dni. Wykorzystanie nowoczesnych technik biologii molekularnej, z etapem namnożenia i izolacji DNA, do uzyskania końcowego wyniku trwa znacznie krócej. W niniejszej pracy zastosowano metodę Real-Time PCR i klasyczny PCR do identyfi kacji bakterii Salmonella w różnych produktach żywnościowych. Określono czas potrzebny do wykonania tej analizy molekularnej. Do reakcji Real-Time PCR wykorzystano komercyjny kit. Klasyczną reakcję PCR prowadzono z użyciem starterów Sal465Li Sal142F, uzyskując właściwy produkt o wielkości 343 pz. We wszystkich badanych próbkach wykryto bakterie Salmonella. Wynik analiz molekularnych uzyskano w ciągu 21–25 godzin.
Szybko postępujący rozwój metod biologii molekularnej przyczynia się do usprawnienia procesu identyfikacji mikroorganizmów. Ma to duże znaczenie w kolekcjach kultur drobnoustrojów, ponieważ możliwość dokładnego i szybkiego rozpoznawania drobnoustrojów jest dla nich kluczowa. Podstawy identyfikacji molekularnej, polegające na sekwencjonowaniu genów 16S rRNA, opracował Carl Woese. W ostatnich kilku latach dzięki wykorzystaniu jego odkryć opracowano metody pozwalające na dokładną i rutynową identyfikację drobnoustrojów. Metoda PCR/ESI-MS stanowi połączenie reakcjiPCR genów, m.in. 16S rRNA, i spektroskopii masowej, a technika MALDI-TOF/MS wykorzystuje spektroskopię masową do określania profili białkowych drobnoustrojów. Obie techniki w najbliższym czasie mogą stać się podstawą pracy w laboratorium mikrobiologicznym.
Some of the industrial brewer's yeasts strains preserved in the collection of the Institute of Agro-Food Biotechnology for 35 years were studied. Fermentation energy and velocity, apparent attenuation and yeast sediment layer was checked according to methods used in the Institute.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.