Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przeprowadzone badania miały na celu określenie nasilenia konkurencji na rynku zaopatrzenia i zbytu oraz tendencji zaobserwowanych w zjawisku konkurencji na rynku. Informacje uzyskano na podstawie opinii przedsiębiorców wybranych firm zlokalizowanych na obszarach wiejskich przygranicza południowo-zachodniej Polski. Badania przeprowadzono w 2011 roku wśród 127 przedsiębiorców prowadzących działalność w wybranych gminach przygranicza. Badania wykazały średnie nasilenie się konkurencji na rynku zaopatrzenia i zbytu w opinii połowy przedsiębiorców, a 25% populacji oceniła zjawisko jako duże. Natomiast tendencja zmian w zjawisku konkurencji nasilała się na rynku zaopatrzenia według 25% badanych oraz na rynku zbytu w ocenie ponad 33% respondentów przygranicza ogółem. Ponad połowa przedsiębiorców nie dostrzegła istotnych zmian w tym zakresie.
Celem badań było określenie barier rozwoju przedsiębiorczości na podstawie opinii wybranych firm zlokalizowanych na obszarach wiejskich pogranicza południowo-zachodniej Polski. Badania przeprowadzono w 2011 r. wśród 127 przedsiębiorców prowadzących działalność w wybranych gminach pogranicza. Według uzyskanych informacji najwięcej przedsiębiorców wskazało wśród barier silną konkurencję i niestabilność rynku, niską opłacalność, niedobór kapitału oraz na wysokie koszty rozwoju działalności. Wskazane bariery byty jednocześnie dla respondentów najbardziej istotne. Więcej wskazań było na pograniczu z Niemcami, gdzie około 50% przedsiębiorców zaobserwowała silną konkurencję i niestabilność rynku, co ich zdaniem I wpłynęło na niższą opłacalność produkcji. Natomiast na pograniczu z Czechami tylko 20% przedsiębiorców [ wskazała na niższą opłacalność, a około 33% na wzrost konkurencyjności i na niestabilność rynku.
Przeprowadzone badania miały na celu ocenę poziomu rozwoju gospodarczego i społecznego na obszarach wiejskich przygranicza południowo-zachodniej Polski. Badaniami w 2011 roku objęto 76 gmin przygranicza. Waloryzacja punktowa wykazała, że prawie połowa analizowanych gmin miała rozwój społeczno-gospodarczy powyżej wartości przeciętnej, natomiast ponad 1/3 gmin uplasowała się poniżej przeciętnej. Wartość przeciętną rozwoju gospodarczego i społecznego uzyskało około 13% gmin przygranicza.
Celem opracowania było ukazanie szans i barier rozwoju przedsiębiorczości w zakresie świadczenia usług turystycznych na obszarach wiejskich Dolnego Śląska. Badania przeprowadzono na terenie powiatu kłodzkiego i milickiego wśród kwaterodawców. Na podstawie badań można stwierdzić, że rozwój podmiotów świadczących usługi turystyczne na obszarach wiejskich skutecznie ogranicza bariera finansowa i często brak możliwości posiłkowania się kapitałem obcym. Ma to swoje przełożenie na jakość oferowanych produktów, system promocji i dystrybucji. Determinantami rozwoju gospodarstw agroturystycznych są: większa dostępność do kredytów i funduszy Unii Europejskiej, działania władz samorządowych na rzecz promocji i rozwoju infrastruktury, przejrzyste uregulowania prawne ułatwiające funkcjonowanie tego typu obiektów, współpraca z punktami informacji turystycznej touroperatorami.
Celem badań było określenie, czy otwarcie granic po 2004 r. spowodowało rozwój bazy noclegowej zbiorowego zakwaterowania na przygranicznych obszarach wiejskich. Turystyka na obszarach przygranicznych południowo-zachodniej Polski ze względu na atrakcyjność turystyczną i rentę położenia ma znaczący potencjał rozwojowy. Kluczowe znaczenie dla rozwoju turystyki miała infrastruktura turystyczna, w tym baza noclegowa.
Celem opracowania była ocena wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich województwa dolnośląskiego w ramach PROW 2007-2013. Dokonano analizy wdrażania płatności w zakresie działania 311. „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” w poszczególnych powiatach Dolnego Śląska z uwzględnieniem kierunków przeznaczenia wykorzystanego dofinansowania. Wykorzystanie kwot wsparcia było zróżnicowane w zależności od warunków lokalnych i stanu rolnictwa. Ponad połowę płatności trafiło do I regionu funkcjonalnego intensywnego rolnictwa. Największymi beneficjentami okazali się mieszkańcy powiatów wrocławskiego i legnickiego. Przeciętnie na jednego beneficjenta największa kwota przypadła rolnikom z powiatu górowskiego. Środki pozyskane w ramach działania 311. przeznaczono głównie na usługi w gospodarstwach rolnych i w leśnictwie oraz na usługi dla ludności, w tym na zakup maszyn, urządzeń i narzędzi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.