Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dokonano oceny struktury rolnictwa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do Unii Europejskiej. Wnioskowanie przeprowadzono na podstawie analizy wielkości ekonomicznej gospodarstw rolnych określanej w ramach Wspólnotowej Typologii Gospodarstw Rolnych oraz pomiaru uzyskiwanych efektów produkcyjnych i dochodowych. Przeprowadzona analiza wykazała, że najkorzystniejszą strukturą cechuje się rolnictwo czeskie i słowackie, co wpływa na osiąganie relatywnie wysokich dochodów przez gospodarstwa tych państw. Największe rozproszenie tworzenia nadwyżki bezpośredniej i dekoncentracja struktur produkcyjnych ma miejsce w rolnictwie litewskim i łotewskim. Niekorzystna struktura gospodarstw ma istotny wpływ na występowanie problemów dochodowych w sektorze rolnym. Ma to również miejsce w rolnictwie polskim z dominującym udziałem gospodarstw niewielkich, tworzących znaczącą część nadwyżki bezpośredniej.
Celem artykułu jest ocena wpływu integracji na poziom dochodów rolniczych w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Badania przeprowadzono w oparciu o Rachunki Ekonomiczne dla Rolnictwa. Analizie poddano również wybrane czynniki kreacji dochodów rolniczych takich jak realna wartość produkcji rolnej i zużycia pośredniego oraz poziomu dotacji. Jak wykazała przeprowadzona analiza akcesja pozytywnie wpłynęła na sytuację dochodową w większości państw UE-12. Widoczne jest to zwłaszcza w rolnictwie polskim, wyróżniającym się największą dynamiką zmian w tym zakresie. Pogorszenie wyników ekonomicznych odnotowano natomiast w krajach, które najpóźniej przystąpiły do UE jak również w Czechach. W analizowanym okresie widoczny jest powolny proces zmniejszania dysproporcji między krajami UE-12 i UE-15 pod względem dochodów przypadających na 1 AWU jak i na 1 gospodarstwo co jest również efektem (oprócz wzrostu dochodów) przemian w strukturze agrarnej. Analiza determinantów wzrostu dochodów wykazała, że kluczową rolę w ich kształtowaniu odgrywa polityka bezpośredniego wsparcia producentów rolnych. Udział pozostałych analizowanych czynników determinujących dochody był znacznie mniejszy. Ponadto wykazano, że rolnictwo polskie wyróżniało się pod względem największej efektywności wykorzystania dopłat ogółem.
3
100%
Celem badań była ocena zróżnicowania dochodów producentów rolnych w krajach UE na podstawie rachunków sektorowych. Jak wykazały przeprowadzone analizy, rozstrzygającą rolę w kształtowaniu sytuacji ekonomicznej w rolnictwie większości analizowanych państw mają dopłaty do produkcji. Płatności te były główną przyczyną wzrostu dochodów sektora rolnego w nowych państwach członkowskich po wstąpieniu do UE. Poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw stwarza możliwości polepszenia relacji między czynnikami produkcji w rolnictwie tych krajów przez wzrost roli kapitału. Jest to istotne w kontekście zmniejszania rozbieżności w zakresie wydajności pracy i ziemi pomiędzy tymi państwami a krajami UE-15, jak również kształtowania przyszłej sytuacji produkcyjno-ekonomicznej w rolnictwie decydującej o jego pozycji konkurencyjnej na arenie międzynarodowej.
Dokonano oceny zmian w poziomie produkcji rolniczej w krajach środkowej i wschodniej Europy przed i po akcesji do Unii Europejskiej. Jak wykazały przeprowadzone badania wolumen produkcji rolniczej wyrażony w cenach bieżących we wszystkich nowych państwach systematycznie wzrastał. Średnioroczne tempo wzrostu w tej grupie państw było 8-krotnie wyższe niż w krajach UE-15. Mniejsze tempo zmian produkcji występowało natomiast przy uwzględnieniu cen stałych. Realny przyrost wartości produkcji w latach 2004-2011 miał miejsce jedynie w Polsce i w krajach nadbałtyckich.
Zagadnienia podjęte w opracowaniu koncentrują się na analizie potencjału siły roboczej jako przesłanki konkurencyjności rolnictwa badanej grupy państw. Ukazano ilość, przemiany, jakość oraz strukturę pracujących w rolnictwie nowych krajów członkowskich UE, Przeprowadzone badania pozwalają wnioskować, iż w krajach takich jak Polska i Rumunia, dysponujących znacznym potencjałem siły roboczej, ale również na Słowenii i w krajach nadbałtyckich struktura zasobów pracy wpływa hamująco na pożądany odpływ zatrudnionych z sektora rolnego, a tym samym na poprawę jego zdolności konkurencyjnej. Na tle analizowanej grupy państw jedynie zasoby i struktura siły roboczej w rolnictwie czeskim i słowackim mają korzystny wpływ na konkurencyjność rolnictwa tych krajów.
The aim of this paper is to identify directions and dynamics of changes in the role of agriculture in the national economy of EU countries. The time frame of the analysis based on Eurostat data covers the years of 2000–2015. The study fits within the framework of comparative economics. As it results from the presented analyses, changes are found in the proportions between agriculture and the other sectors of the economy. An increase in the level of economic development is accompanied by a decrease in the share of the agricultural sector in the generation of GDP and the labour market. At the same time, primarily as a result in the reduction of the number of persons employed, an increase was recorded in workforce productivity in agriculture. This is evident especially in many of the countries accessing the European Union in 2004 and in the later period. Despite positive changes, agriculture in those countries is still playing a significant role in the links with economy, manifested particularly in its share in the employment rate and owned productive fixed assets.
Celem artykułu była ocena zróżnicowania rolnictwa państw UE-27 pod względem posiadanego potencjału wytwórczego i produktywności czynników produkcji. Na podstawie analizy skupień wyodrębniono siedem wewnętrznie zbliżonych i zewnętrznie odrębnych pod względem przyjętych cech grup krajów. Jak wynika z przeprowadzonych badań najwyższym potencjałem produkcyjnym i jego wykorzystaniem dysponują wysoko rozwinięte kraje UE-IS, a w szczególności państwa Beneluksu. Zdecydowanie najniższym potencjałem wytwórczym (niskie techniczne uzbrojenie pracy i ziemi, najbardziej rozdrobniona struktura agrarna) i jednocześnie niską efektywnością czynników produkcji cechuje rolnictwo takich krajów jak Grecja, Polska, Rumunia i Słowenia.
Celem artykułu była symulacja skutków zniesienia mechanizmów interwencji rynkowej na sytuację ekonomiczną producentów rolnych w Polsce w 2020 roku. Uzyskane rezultaty porównano do wyników scenariusza zakładającego kontynuację interwencji rynkowej w aktualnej formie. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem modelu równowagi cząstkowej CAPRI. Analiza symulacyjna wykazała, iż zniesienie interwencji rynkowej miałoby negatywny wpływ zwłaszcza dla producentów buraków cukrowych oraz, choć w mniejszym stopniu, producentów mleka i wołowiny. Brak istotnych różnic w poziomie osiąganych dochodów pomiędzy przyjętymi scenariuszami zaobserwować można w odniesieniu do producentów reprezentujących takie kierunki produkcji, jak: zboża, warzywa i uprawy wieloletnie oraz trzoda chlewna.
Głównym celem artykułu jest określenie czy wśród regionów Unii Europejskiej nastąpiły procesy redukowania, czy wzrostu zróżnicowania w wydajności pracy w rolnictwie. Badaniem objęto 212 regionów Wspólnoty na poziomie NUTS 2. Do oszacowania dysproporcji międzyregionalnych wykorzystano współczynnik σ-konwergencji. Jak wykazały wyniki badań, w latach 2000-2008 następował proces niwelowania dysproporcji przestrzennych pomiędzy regionami UE w wydajności pracy wyrażonej wartością dodaną brutto na osobę zatrudnioną w rolnictwie. Mimo zachodzących pozytywnych zmian skutkujących poprawą efektywności pracy w sektorze rolnym w UE-12, nadal jednak są duże różnice między regionami w tych krajach a odpowiednimi w UE-15. Dowodzi to konieczności dalszych przemian struktur agrarnych i wytwórczych. Jest to szczególnie istotne w kontekście konkurencyjności rolnictwa tych państw na rynku międzynarodowym.
Przeprowadzono klasyfikację rolnictwa krajów UE o podobnych typach gospodarstw osób prawnych i indywidualnych pod względem posiadanych zasobów ziemi i stopnia ich wykorzystania. Analizie poddano również relacje między przeciętną powierzchnią gospodarstw a produktywnością zasobów ziemi oraz wydajnością siły roboczej i wielkością ekonomiczną gospodarstw. Jak wykazano, w przypadku gospodarstw osób prawnych w UE, grupy o największych jednostkach produkcyjnych, o relatywnie ekstensywnej produkcji a jednocześnie niskiej produktywności zasobów pracy tworzyły nowe kraje członkowskie. Kraje UE-15 wchodziły w skład grupy państw o gospodarstwach stosunkowo niewielkich, ale o wysokiej wydajności czynników produkcji i wynikach produkcyjnych. Z kolei w odniesieniu do gospodarstw indywidualnych, w większości krajów UE-12 dominują gospodarstwa relatywnie małe, o skrajnie niskiej wydajności ziemi, wynikającej z reguły z ograniczonej możliwości substytucji ziemi kapitałem.
Dokonano oceny wyposażenia i sposobów wykorzystania ziemi w rolnictwie krajów Unii Europejskiej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że intensywność użytkowania ziemi w .starych. krajach członkowskich jest znacznie wyższa niż w krajach, które w ostatnich trzech latach weszły w struktury unijne (z wyjątkiem Malty, Cypru i Słowenii). Podobne konkluzje wynikają z porównania wydajności ziemi mierzonej w odniesieniu do jednostki powierzchni. Wysoką produktywność ziemi mierzoną w relacji do jej wartości determinują niskie ceny ziemi rolnej w tych krajach.
The research was to simulate the effects of milk quota abolition for the Polish dairy producers, in the context of regional differentiation. The caPRi partial equilibrium model (common agricultural Policy Regionalised impact) was used to carry out an analysis of the impact of milk quota regime changes on the agri-food sector. The model allows to examine the impact of agricultural policy changes on the agricultural sector across the european Union at the national and regional level. Two scenarios of intervention on the milk market have been analysed. Under the first scenario abolition of the milk quota beyond 2015 is assumed according to the decision of the eU commission, while the second scenario provides for its continuation. The simulation results prove that the milk production, yield and number of animals at the national level would be similar irrespective of the scenario. however, discrepancies between the scenarios in particular regions would be significant. abolition of milk quota may be conducive to a consolidation of the existing production structures and strengthening of production polarization. Thus, the sector efficiency would improve at the national level while the gaps in milk production sector development would widen among the regions. continuation of the milk quota scheme would result in a relatively faster production growth in the currently less developed regions than in those with higher milk production. Therefore, milk quota scheme is conducive to equalisation of production conditions at the national level.
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie w jakim stopniu sytuacja dochodowa rolnictwa i jej zmiany odzwierciedlają się w poziomie i strukturze przepływów materialnych w rolnictwie krajów Unii Europejskiej? Przeprowadzono analizę relacji pomiędzy osiąganymi dochodami w sektorze rolnym a przepływami materialnymi do tego sektora. W pierwszej kolejności badano siłę korelacji pomiędzy badanymi wielkościami a następnie analizie poddano zmiany efektów dochodowych i przepływów do rolnictwa w przeliczeniu na jednostkę obszarową (1 ha). Umożliwiło to analizę porównawczą w układzie międzynarodowym. Zakres czasowy analizy obejmuje 2000 rok oraz 2010 (przepływy materiałowe) i 2014 (dochody rolnicze). Badania wykazały, że istnieje umiarkowana zależność między sytuacją dochodową rolnictwa a poziomem i strukturą przepływów materiałowych do rolnictwa. W ujęciu dynamicznym związek ten stał się mniej ścisły na co wpływ mógł mieć wzrost zależności dochodów od dopłat w ramach WPR w krajach UE.
Celem badań jest symulacja możliwych skutków likwidacji kwot mlecznych dla producentów mleka w krajach Unii Europejskiej. Przedmiotem analizy jest porównanie symulowanej sytuacji na rynku mleka w 2020 roku w przypadku kontynuacji i likwidacji systemu kwotowania. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem modelu równowagi cząstkowej CAPRI (Common Agricultural Policy Regionalised Impact). Analiza uzyskanych wyników badań symulacyjnych wykazała, że zniesienie systemu kwotowego spowoduje przeniesienie produkcji mleka w te regiony Europy, gdzie warunki klimatyczne oraz relatywnie niskie koszty sprzyjają rozwojowi produkcji. W wielu krajach może również dojść do terytorialnej reorganizacji produkcji. Likwidacja kwot ułatwi zatem racjonalizację przestrzennego rozmieszczenia produkcji mleka z punktu widzenia jej efektywności oraz poprawi konkurencyjność UE na rynku globalnym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.