Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono ocenę działalności instytucji lokalnych bezpośrednio zaangażowanych w realizację zasad wzajemnej zgodności wśród rolników z powiatu grudziądzkiego, w województwie kujawsko-pomorskim. Podkreślono ważność poszczególnych instytucji we wspieraniu beneficjentów ich usług w nowym okresie programowania na lata 2007-2013.
Przedmiotem badań była zbiorowość gospodarstw indywidualnych położona na obszarach ONW w Polsce. W pracy wykorzystano informację o liczbie złożonych wniosków o płatności ONW i JPO w latach 2004-2010. Do analiz wykorzystano także deklarowane powierzchnie użytków rolnych we wnioskach o JPO (2004-2010) i ONW (2004-2006). Celem pracy było oszacowanie obszarów ONW w różnych grupach gospodarstw i opisanie ich przestrzennego zróżnicowania w Polsce. Ze względu na charakter dostępnych danych, zastosowano najprostsze metody analizy szeregów statystycznych, metody analizy pionowej i poziomej, rachunek regresji, a także wizualizację za pomocą wykresów.
Skoncentrowano się na roli doradztwa rolniczego we wspieraniu programów środowiskowych w gospodarstwach rolniczych województwa kujawsko-pomorskiego. Oceniono powszechność wdrożenia pakietów „Rolnictwo zrównoważone” (RZ) i „Ochrona gleb i wód” (OGiW) programu rolnośrodowiskowego (PRŚ) w latach 2004-2015. Skłonność rolników do uczestniczenia w programach rolnych WPR zależy przede wszystkim od ich wpływu na koszty, przychody i w rezultacie dochody. Usługi doradcze mogą ograniczyć koszty transferu i zachęcić do stosowania instrumentów wpływających na środowisko. Przeprowadzone badania wykazały jednak, że brak wiedzy i umiejętności oszacowania skutków ekonomicznych wdrażania określonych pakietów środowiskowych w poszczególnych grupach gospodarstw rolniczych oraz motywacji produkcyjno-środowiskowych rolników utrudnia skuteczne doradztwo i efektywne wdrażanie programów chroniących podstawowe zasoby biogospodarki.
Celem badań było określenie czynników wpływających na intensywność nawożenia azotowego pszenicy jarej w gospodarstwach rolniczych województwa kujawsko-pomorskiego. W próbie 72 gospodarstw uprawiających pszenicę jarą w 2012 r. plon, azotochłonność plonu oraz udział zbóż w zasiewach wyjaśniały zmienność poziomu nawożenia azotem w 98%. Z zestawu 27 potencjalnych zmiennych opisujących warunki agrotechniczno-przyrodnicze pola, położenie i organizację gospodarstwa oraz charakteryzujących zarządzającego, w modelu regresji nie znalazło się wiele zmiennych. Nie stwierdzono m.in. statystycznie istotnego wpływu na intensywność nawożenia azotem pszenicy jarej położenia gospodarstwa na obszarach OSN i Natura 2000, uczestniczenia w programach rolnośrodowiskowych oraz wieku i wykształcenia kierownika, jak też tego, czy gospodarstwo stanowi główne źródło dochodów, czy jest następca oraz wielkości obszarowej gospodarstwa.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.