Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Oszacowano na przykładzie losowo wybranej gminy orientacyjny stopień wykorzystania ważniejszych maszyn i narzędzi w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Badania potwierdziły hipotezę, że sprzęt ten jest wykorzystywany znacznie poniżej swoich możliwości.
4
100%
W opracowaniu przedstawiono wpływ procesu mechanizacji gospodarstw indywidualnych na ich konkurencyjność. Na przykładzie gospodarstwa modelowego wykazano, że poprzez racjonalizację wykorzystania posiadanego sprzętu technicznego gospodarstwa są w stanie znacząco zmniejszyć koszty całkowite produkcji. W sytuacji takiej może pojawić się efekt przewagi konkurencyjnej, który jest bardzo korzystny dla producentów rolnych.
Badania przeprowadzono w gospodarstwach indywidualnych byłego województwa legnickiego w okresie 1996-2000. Celem badań było ustalenie nakładów mechanicznej siły pociągowej przy uprawie wybranych roślin. Ich poziom szacowano na podstawie kart technologicznych upraw. Uzyskane wyniki mogą stanowić normatywy i być wykorzystane do planowania procesów gospodarczych w gospodarstwach indywidualnych nizinnej części Dolnego Śląska.
Celem opracowania była analiza procesów mechanizacji w wybranych gospodarstwach rolnych funkcjonujących w warunkach górskich Dolnego Śląska. Dokonano oceny wyposażenia gospodarstw w podstawowy i specjalistyczny sprzęt mechanizacyjny, jak również ocenę stopnia wykorzystania tego sprzętu. Analizie poddano również stosowane formy mechanizacji, zamierzenia inwestycyjne związane z mechanizacją oraz opinie właścicieli dotyczące procesu mechanizacji produkcji. Badania przeprowadzono w roku 2007 na terenie 8 gmin górskich byłego województwa jeleniogórskiego oraz 3 gmin górskich byłego województwa wałbrzyskiego. Dane źródłowe pochodziły z 15 dobranych celowo gospodarstw indywidualnych współpracujących z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Pozyskany materiał źródłowy dotyczył roku 2006. Uzyskane wyniki wykazały stosunkowo wysokie zużycie moralne i techniczne bazy maszynowej, jak również w wielu przypadkach niedostosowanie jej do specyfiki warunków górskich. Rolnicy zamierzają unowocześnić swoje parki maszynowe przy wykorzystaniu środków pomocowych z UE. Widzą również możliwości obniżenia kosztów mechanizacji poprzez wspólne użytkowanie maszyn bądź mieszane formy mechanizacji.
W badaniach przedstawiono efekt przewagi konkurencyjnej, który może powstać w gospodarstwach rolnych dzięki racjonalizacji wykorzystania posiadanego sprzętu mechanizacyjnego. Na bazie danych z 16 celowo wybranych gospodarstw położonych w województwie opolskim, dokonano symulacji oszczędności jednostkowych kosztów eksploatacji ciągników i kombajnów zbożowych powstałych na skutek zwiększenia poziomu ich wykorzystania rocznego. W efekcie ustalono tzw. ceny skorygowane produktów rolnych.
W opracowaniu dokonano analizy zależności występujących pomiędzy poziomem mechanizacji a intensywnością organizacji wybranych gospodarstw rolnych położonych na Dolnym Śląsku. Badania przeprowadzone zostały w 96 celowo dobranych gospodarstwach indywidualnych. Poziom mechanizacji opisano dwoma wskaźnikami, tj. wskaźnikiem umaszynowienia i wskaźnikiem nasycenia energetycznego. Intensywność organizacji zmierzono metodą Kopcia. Stwierdzono, że wszystkie jednostki charakteryzowały się ekstensywną formą organizacji produkcji. Wykazano wprost proporcjonalny wpływ wskaźnika umaszynowienia na poziom intensywności organizacji.
Przedstawiono analizę wpływu płatności bezpośrednich na dochodowość gospodarstw rolnych położonych na Dolnym Śląsku. Badania przeprowadzono w latach 2008-2009. Badania wykazały, że gospodarstwa najmniejsze o powierzchni do 10 ha UR w badanym okresie nie mogłyby funkcjonować bez korzystania z płatności bezpośrednich. W jednostkach tych w zasadzie całość dochodu pochodziła z dopłat bezpośrednich. W pozostałych grupach obszarowych udział dopłat kształtował się na poziomie 24-33% w 2008 r. i 35-45% w 2009 r. Symulacja ,,oczyszczenia” dochodu rolniczego brutto z płatności bezpośrednich wykazała, że dochód parytetowy były w stanie osiągnąć i przekroczyć jedynie gospodarstwa o powierzchni przekraczającej 50 ha UR. W przypadku, gdy podstawą odniesienia był dochód rolniczy netto, jedynie gospodarstwa największe były w stanie osiągnąć parytet.
Badania przeprowadzono w gospodarstwach indywidualnych województwa opolskiego w 2003 roku. Celem badań było określenie wpływu obszaru gospodarstwa indywidualnego na poziom kosztów eksploatacji posiadanych ciągników rolniczych. Potwierdzono hipotezę, że gospodarstwa obszarowo większe ponoszą stosunkowo niższe koszty jednostkowe eksploatacji. Zwrócono przy tym uwagę na niski stopień wykorzystania posiadanej siły pociągowej we wszystkich grupach obszarowych badanej zbiorowości.
Na przykładzie województwa dolnośląskiego oszacowano orientacyjny stopień wykorzystania ciągników w indywidualnych gospodarstwach rolnych. W tym celu posłużono się prostym sposobem opartym na normatywach nakładów mechanicznej siły pociągowej w produkcji roślinnej. Na tej podstawie sporządzono bilans mechanicznej siły pociągowej w gospodarstwach indywidualnych Dolnego Śląska. Wyniki badań wskazują, że wyposażenie gospodarstw w ciągniki jest zbyt duże w stosunku do potrzeb.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.