Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
3
100%
W pracy analizowano skutki zderzenia nasion wyki jarej odmiany Hanka z bijakami rozdrabniacza. Rozdrabnianie wykonano na próbkach nasion o wilgotności 10%. Średni współczynnik kołowy dla rzutów całych nasion wyki wynosił 0,86±0,03, dla rozdrobnionych nasion pozostałych podczas odsiewania na sicie o wymiarach oczek 2,0 mm wynosił od 0,75±0,07 do 0,78±0,07. Rozdrabniając nasiona wyki z większymi prędkościami wirowania bijaków tj. powyżej 768 rad·sˉ¹ uzyskano bardzo duże liczby cząsteczek małych, których średnia powierzchnia rzutu cząsteczek wynosiła od 0,35±0,42 mm² do 0,48±0,46 mm², średni obwód wynosił od 2,26±1,49 mm do 2,69±1,39 mm a obliczony średni współczynnik kołowy miał wartość od 0,70±0,13 do 0,72±0,11. Na podstawie wartości obliczonych współczynników kołowych można przypuszczać, że cząsteczki mniejsze rozdrobnionych nasion wyki posiadają kształty bardziej nieregularne.
Przedstawiono analizę porównawczą przebiegu zużywania elementów roboczych doprawiających glebę na przykładzie redliczki kultywatora, zęba brony zębowej, redliczki głębosza oraz talerza brony. Badania przeprowadzono w glebach żwirowych piaszczysto-gliniastych, glinie średniej oraz madach ilastych. Stwierdzono, że intensywność zużywania masowego elementów roboczych uzależniona jest obok właściwości fizyko-chemicznych gleby od rzeczywistej powierzchni jego tarcia. Największe zużycie masowe stwierdzono dla redlicy głębosza oraz talerza brony. Intensywność zużycia liniowego uzależniona jest od geometrii elementu roboczego i sposobu jego pracy. Najszybsze zmniejszenie ostrza skrawającego wystąpiło w redliczkach kultywatora i zębach brony. Stwierdzono intensywne zużywanie badanych elementów w glebach wytworzonych z iłów oraz zawierających dużo SiO₂. Dla tej gleby wyznaczono także dominujący mechanizm zużywania. Badania uzupełniają obrysy charakterystycznych form zużywania elementów roboczych w zróżnicowanych warunkach. Wskazano powierzchnie o najszybszym zużywaniu, dla których należy opracować technologie wzmacniania powierzchniowego.
Celem pracy była ocena przydatności zbudowanych za pomocą skanera 3D modeli numerycznych owoców gruszy odmiany Bonkreta Williamsa oraz Konferencja do określania ich właściwości geometrycznych i fizycznych. Dodatkowo porównano utworzone modele owoców gruszy z aktualnie stosowanymi przybliżonymi sposobami opisu kształtu polegającymi na aproksymacji owoców do prostych brył geometrycznych. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów i obliczeń stwierdzono, że stosując skaner 3D do skanowania obiektów przestrzennych uzyskuje się dużą dokładność pomiarów pola powierzchni i objętości owoców w porównaniu z obliczeniami pola powierzchni i objętości wykonanymi na przybliżonych wzorach matematycznych. Wartość współczynnika determinacji wymiarów owoców gruszy w funkcji ich masy zawierała się w zakresie od 0,58 do 0,95 i od 0,54 do 0,93 odpowiednio dla owoców odmiany Bonkreta Williamsa oraz Konferencja. Najniższą wartość współczynnika determinacji odnotowano dla długości owoców w funkcji ich masy dla obydwu badanych przypadków. Utworzone za pomocą skanera 3D modele owoców mogą posłużyć do przeprowadzenia dokładnych obliczeń ich właściwości geometrycznych.
Projektując a następnie budując maszynę przeznaczoną do sortowania, niezbędna jest wiedza na temat kształtu, -wymiarów oraz cech fizycznych surowca, który zostanie poddany dalszej obróbce. W artykule przedstawiono model matematyczny bryły owocu w oparciu o równania parametryczne opublikowane w pracy Mieszkalskiego [9], Do badań wykorzystano owoce mandarynki. Zmierzono owoce rzeczywiste oraz zmierzono -wygenerowany komputerowo model bryły. Z przeprowadzonej analizy statystycznej uzyskanych pomiarów, dla badanej próby owoców -wynika, że model bryły najlepiej odwzorowuje objętość bryły, pole powierzchni rzutu na płaszczyznę 7Z, obwód rzutu na płaszczyznę 7Z oraz obwód rzutu na płaszczyznę XY. Średnia objętość bryły modelu wynosiła 1,475^10"' m3, przy czym połowa -wygenerowanych komputerowo modeli miała objętość poniżej 1,461* 10~4m3. Zapro¬ponowany model matematyczny może posłużyć do wstępnych prac projektowych maszyn sortujących owoce mandarynki.
Rzepak odmian ‘00’ jest głównym surowcem oleistym w Polsce, przetwarzanym na skalę przemysłową. Nasiona rzepaku zawierają około 40 - 45 % tłuszczu oraz 20 - 25 % białka. Zawartość łuski w nasionach waha się w zależności od odmiany od 10,5 do 20 %. Obłuskiwanie nasion wpływa na zwiększenie zawartości białka i zmniejszenie zawartości błonnika w śrucie poekstrakcyjnej, a jednocześnie powoduje poprawę barwy i jakości wydobywanego oleju. Celem pracy było określenie wpływu obłuskiwania nasion rzepaku na wydajność procesu tłoczenia na zimno oleju rzepakowego oraz na jego jakość sensoryczną, fizykochemiczną i wartość żywieniową. Materiałem do badań były nasiona hodowlane rzepaku odmian ‘Monolit’ i ‘Bojan’. Obłuskanie nasion wykonano w obłuskiwaczu tarczowym. Oleje wytłoczono w prasie ślimakowej firmy Farmet. Wykazano wpływ obłuskiwania nasion rzepaku na poprawę jakości sensorycznej i barwy uzyskanych olejów, zmniejszenie ich wartości żywieniowej oraz wzrost wydajności tłoczenia. Stwierdzono statystycznie istotne różnice pod względem podstawowych parametrów jakości tj. liczby kwasowej i nadtlenkowej w olejach z całych i obłuskanych nasion odmiany ‘Monolit’. Nie stwierdzono jednak takich różnic w przypadku olejów z nasion ‘Bojan’. Oleje otrzymane z całych i obłuskanych nasion rzepaku obu odmian nie różniły się statystycznie istotnie pod względem liczby anizydynowej, absorbancji w świetle UV (K232 i K268) oraz stabilności oksydatywnej oznaczonej w teście Rancimat. W olejach z nasion obłuskanych zaobserwowano nieznacznie mniejszy udział nasyconych i polienowych kwasów tłuszczowych, a większy kwasów monoenowych. Istotnie mniejsza była natomiast zawartość tokoferoli ogółem w olejach zarówno z odmiany ‘Monolit’ (z nasion obłuskanych – 54,6, a z całych – 59,2 mg/100 g), jak i ‘Bojan’ (odpowiednio 56,9 i 62,7 mg/100 g).
Celem pracy było wykorzystanie modeli numerycznych nasion konopi siewnych uzyskanych za pomocą skanera 3D oraz metod analizy obrazu do badania cech geometrycznych. Do badań użyto nasiona konopi siewnych, przechowywane w pomieszczeniu o stałej temperaturze 20oC oraz wilgotności powietrza około 60%. Wilgotność badanych nasion wynosiła 13%. Pojedyncze nasiona fotografowano w dwóch kierunkach – prostopadle do podstawowych wymiarów liniowych nasion: długości i grubości. Uzyskane fotografie nasion posłużyły do określenia ich wymiarów. Fotografie wykonano skanerem płaskim Plustek OpticPro ST24 o rozdzielczości 1200 dpi. Dokładność pomiarów wynosiła d = 0,01 mm. Znając wymiary nasion na podstawie analizy obrazu, obliczono ich pole powierzchni oraz objętość, korzystając z zależności geometrycznych. Następnie za pomocą laserowego skanera 3D firmy Nextengine wykonano skanowanie wcześniej badanych nasion. Gęstość skanowania wynosiła 248 punktów na mm2. Mając gotowy model nasiona w programie zmierzono jego pole powierzchni, objętość oraz wykonano pomiary długości, szerokości i grubości nasiona. Każde z badanych nasion zostało zważone na wadze elektronicznej z dokładnością 0,0001 g. Na podstawie wykonanych testów istotności można twierdzić, że różnica między polem powierzchni nasiona określonym za pomocą skanera 3D a polem powierzchni obliczonym z zależności geometrycznej zastosowanej przez Gaston’a i in. (2002), różnica objętości nasiona określona na podstawie modelu 3D i określona na podstawie zależności geometrycznej zastosowanej przez Gaston’a i in. (2002) oraz różnica pomiędzy średnią długością nasiona określoną z modelu 3D a długością nasiona określoną na podstawie fotografii nie jest istotna. Model 3D uzyskany za pomocą skanera może służyć do analizy właściwości geometrycznych nasion.
W artykule przedstawiono -wyniki pomiarów cech geometrycznych ifizycznych pieczywa typu ,, kajzerka" i,, minikajzerka". Po­miary geometryczne -wykonano laserowym skanerem 3D. Uzyskane modele cyfrowe z dużą dokładnością odwzorowują kształt i powierzchnię bułek. Obliczone średnie pole powierzchni bułek na podstawie modelu oraz obliczone na podstawie wzorów za­proponowanych przez Grochowicza nie różniło się znacząco przy założonym poziomie istotności a = 0,05. Istotne różnice ob­liczonej średniej objętości bułek można zauważyć, gdy objętość bułek była obliczana na podstawie modelu oraz na podstawie wzoru zaproponowanego przez Niewczasa i współautorów. Różnica ta wynosiła około 5%. Obliczono również współczynniki kształtu zaproponowane przez Grochowicza Km i Kw, Mohseina Sn i Doneva
W pracy badano nasiona pieprzycy siewnej o wilgotności 13%. Obłuskiwanie nasion, wykonywane na obłuskiwaczu tarczowym, następowało na skutek uderzenia o wirujące elementy robocze. Uzyskaną mieszaninę części morfologicznych nasion rozdzielano wykorzystując sita oraz separator pneumatyczny PETKUS K-293. Do analizy cech geometrycznych wybierano nasiona i liścienie niepołamane, bez widocznych uszkodzeń. Dla poszczególnych nasion i liścieni na podstawie wzorów obliczono pole powierzchni oraz objętość. Obliczono również współczynniki kształtu nasion i liścieni opierając się na wzorach Grochowicza, Mohsein’a i Donev’a. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów i obliczeń wykazano, że średnia długość nasiona pieprzycy siewnej jest o 29% większa niż średnia długość liścieni, zaś średnia szerokość nasiona jest większa o 40% od średniej szerokości liścienia, a średnia grubość nasiona jest większa o 51% od średniej grubości liścienia. Obliczone średnie pole powierzchni nieobłuskanych nasion wynosiło 11,02 mm2 i było większe o 61% od obliczonego średniego pola powierzchni liścieni. Średnia obliczona objętość nasiona wynosiła 2,36 mm3 i była większa o 79% od średniej obliczonej objętości liścieni.
Celem pracy było zbudowanie za pomocą skanera 3D modeli numerycznych owoców orzecha włoskiego bez okrywy zewnętrznej, orzechy podziemnej i leszczyny pospolitej, określenie cech geometrycznych owoców na podstawie tych modeli i porównanie z wynikami uzyskanymi za pomocą cyfrowej analizy obrazu, pomiarów suwmiarką oraz piknometrem cieczowym. Średnia masa owocu orzecha włoskiego jest większa od średniej masy owocu orzechy podziemnej o około 84% i od średniej masy owocu leszczyny pospolitej o około 83%. Na podstawie wyników uzyskanych po skanowaniu skanerem 3D wynika, że średnie pole powierzchni owocu orzecha włoskiego jest o 61% większe od średniego pola powierzchni owocu orzechy podziemnej i o 72% większe od średniego pola powierzchni owocu leszczyny pospolitej. Średnia objętość owocu orzecha włoskiego jest o 78% większa od średniej objętości owocu orzechy podziemnej i o 84% większa od średniej objętości owocu leszczyny pospolitej. Modele 3D owoców badanych gatunków uzyskane za pomocą skanera mogą służyć do analizy ich właściwości geometrycznych. Wykonane pomiary ukazują, że mierzenie długości, szerokości i grubości suwmiarką i skanerem 3D daje podobne wyniki, które nie różnią się istotnie od siebie przy założonym do obliczeń poziomie istotności α = 0,05. Wyniki pomiarów i obliczeń cech geometrycznych uzyskane na podstawie zdjęć badanych owoców orzechów różnią się istotnie w większości przypadków od wyników uzyskanych za pomocą suwmiarki oraz skanera 3D. Zbudowane modele numeryczne mogą zostać zarchiwizowane i w dowolnym momencie wykorzystane do dalszej analizy kształtu za pomocą odpowiedniego oprogramowania komputerowego.
16
45%
W dostępnej literaturze brakuje informacji o zakresie zmian cech fizycznych nasion większości krzewów leśnych i występujących między tymi cechami współzależności. Dane te są potrzebne przy projektowaniu i modelowaniu wielu procesów związanych z obróbką materiału nasiennego. Z tego względu dokonano pomiarów prędkości krytycznej unoszenia, grubości, szerokości, długości, masy i kątów tarcia zewnętrznego nasion wybranej grupy krzewów, a mianowicie czterech gatunków jałowców (chińskiego, pospolitego, skalnego i wirginijskiego). Na podstawie tych pomiarów obliczono wskaźniki charakteryzujące relacje między wymiarami i masą nasion. Wyniki pomiarów i obliczeń opracowano statystycznie, wykorzystując analizę wariancji, analizę korelacji oraz analizę regresji liniowej. Średnie wartości wyznaczonych cech nasion zawierają się w przedziałach: prędkość krytyczna unoszenia – od 6,99 do 9,51 m·s–1, grubość – od 1,72 do 2,56 mm, szerokość – od 2,23 do 3,28 mm, długość – od 3,40 do 4,60 mm, kąt tarcia zewnętrznego – od 26,61 do 34,18° i masa – od 6,93 do 19,56 mg. Cechą najbardziej skorelowaną z pozostałymi jest masa nasion, a najmniej – kąty tarcia zewnętrznego i gęstość. Największe wartości współczynnika korelacji oraz równania z najwyższą wartością współczynnika determinacji uzyskano dla zależności masy i prędkości krytycznej unoszenia (nasiona jałowców chińskiego i wirginijskiego) oraz masy i grubości (nasiona jałowców pospolitego i skalnego). W procesie uszlachetniania materiału nasiennego jałowców jest wskazane stosowanie separatorów sitowych z sitami o otworach okrągłych, przy czym zadowalające efekty można uzyskać przy wykorzystaniu sit z otworami o średnicy: 1,5 i 1,75 mm (jałowiec wirginijski), 1,75 i 2,0 mm (jałowiec pospolity), 2,0 i 2,5 mm (jałowiec chiński) oraz 2,25 i 2,75 mm (jałowiec skalny).
The objective of this study was to determine the influence of the age of parent tree stand on selected physical properties of Norway spruce seeds to improve the efficiency of seed separation processes. Seeds were harvested in a forest complex located in the seed zone No. 202, in the municipality of Kruklanki in the Borki Forest District (N Poland) during mast years (1999, 2004, 2007 and 2012). The experimental material comprised of Norway spruce seeds from three differently aged tree stands (86, 119 and 129 years old in the first harvest year). The following measurements were performed for each seed: terminal velocity – with a pneumatic classifier; length and width – with a laboratory microscope; thickness – with a thickness gauge; angle of external friction – on an inclined plane, in two positions on a steel friction plate, and mass – with a laboratory scale. The results were used to calculate the arithmetic and geometric mean diameters, aspect ratio, sphericity index and density of seeds. The values of the analyzed properties were compared with ANOVA for factorial designs and linear correlation analysis. The results of the study indicate that Norway spruce seeds obtained from cones harvested in 2012 are characterized by the highest thickness and, consequently, by the highest values of the aspect ratio and sphericity index. The age of parent trees significantly influences the majority of physical properties of seeds. However, the patterns of observed changes are difficult to interpret due to the impact of weather conditions and the genetic potential of parent trees, which perform differently in response to changing climate and geomorphological conditions. Over the analyzed 13−year period a gradual increase was noted in the width, geometric mean diameter, aspect ratio and sphericity index of seeds, whereas the length and density of seeds decreased. Therefore, Norway spruce seeds should be separated mostly with the use of mesh screens with longitudinal openings, pneumatic separators and graders. The use of those devices, separately or in combination, for sorting Norway spruce seeds into mass fractions could contribute to more uniform seedling emergence when every seed fraction is sown separately.
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące wpływu typu i kąta odchylenia od pionu przewodu nasiennego oraz prędkości siewu na równomierność wysiewu nasion pszenżyta ozimego odmiany Atletico siewnikiem rzędowym „Poznaniak 6” SO43/ /3C-1 z grawitacyjnym transportem nasion, wyposażonym w zespoły wysiewające typu kołeczkowego. Badania polowe przeprowadzono w 2012 roku w gospodarstwie rolnym położonym w północnej części województwa mazowieckiego na glebie kompleksu pszennego słabego. W badaniach zastosowano agregat uprawowo-siewny składający się z mechanicznego siewnika uniwersalnego i biernego zespołu uprawowego AS30 firmy AGRO-MASZ. Średnie wartości wskaźnika podłużnej nierównomierności wysiewu, uzyskane dla trzech typów przewodów nasiennych: spiralnego, teleskopowego i elastycznego gładkiego, przy stałej ilości wysiewu 184 kg·ha⁻¹ – wynikającej z obsady nasion 390 szt.·m⁻², stałej szerokości międzyrzędzi (10 cm) oraz prędkości siewu zmienianej w zakresie 4–12 km·h⁻¹ wyniosły odpowiednio 0,61, 0,59 i 0,57. Analiza wariancji (klasyfikacji potrójnej z interakcją) uzyskanych wyników nie wykazała istotnego wpływu (α = 0,05) zmiennych niezależnych na wartość wskaźnika podłużnej nierównomierności wysiewu nasion.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.