Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem artykułu jest przedstawienie powodów, dla których osoby prowadzące gospodarstwa rolne decydowały się na zakup ziemi rolnej. Ukazano istotę czynnika ziemi w wybranych szkołach ekonomicznych, a także pokazano zamierzenia rolników dotyczących powiększania powierzchni gospodarstw rolnych. Badaniami objęto 703 rolników indywidualnych prowadzących gospodarstwa na terenie 58 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich województwa mazowieckiego. Ankietowani rolnicy decydowali się na zakup bądź dzierżawę gruntów, gdyż dążyli do zwiększenia potencjału produkcji, otrzymania płatności bezpośrednich i lokaty kapitału. Respondenci wskazali na ciągły wzrost cen ziemi po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Płatności bezpośrednie są największym wydatkiem w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE. Są wypłacane beneficjentom według przyjętego modelu: jednolitej płatności obszarowej lub jednolitej płatności na gospodarstwo. Istnieją jednak duże rozbieżności w zakresie średnich płatności na hektar między państwami członkowskimi. Średnio, płatności są najwyższe w Grecji i na Malcie, najniższe zaś na Łotwie i Rumunii. Te różnice powodują duże kontrowersje w debacie dotyczącej funkcjonowania WPR w kolejnej perspektywie finansowej.
8
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Rozwój obszarów wiejskich w Unii Europejskiej

100%
Przedstawiono zmiany w zakresie kształtowania polityki rozwoju obszarów wiejskich w UE. Omówiono także możliwości wsparcia finansowego tej polityki w ramach aktualnego okresu budżetowego Wspólnoty. Ważnym aspektem, który uwzględniono w artykule jest pozycja Polski i możliwości wykorzystania środków finansowych w ramach PROW.
The aim of this paper was to analyze the changes of direct payments of the CAP. During the last 15 years the CAP has changed in response to pressures from the European society and its evolving economy. The 2003 reform marked a new phase in this process, introducing decoupled direct payments, via the Single Payment Scheme, in most sectors of the first pillar of CAP and strengthening Rural Development policy in the second pillar. In the direct aid system we need to seek ways to make the system simpler and more efficient for farmers. To do so, Member States will be given the opportunity to change their implementation models by moving towards a flatter rate of aid. The linkage between the payments that farmers receive and the farmers' obligations in the areas of environmental protection, human, animal and plant health as well as animal welfare has also to be made clearer for farmers.
W artykule przedstawiono zmiany w zakresie finansowania wspólnej polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich, w nowym okresie budżetowym 2007-2013. Zwrócono uwagę na fundusze, cele i możliwości wsparcia finansowego w ramach wytycznych, przyjętych przez Komisję Europejską. Pokazano także możliwości sfinansowania instrumentów w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego Gwarancji (EFRG) a także działań Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).
W opracowaniu przedstawiono uzasadnienie interwencjonizmu państwowego w rolnictwie. Omówiono wybrane uwarunkowania mające decydujący wpływ na aktywną politykę państwa, jak również odniesiono się do koncepcji przeciwnych takim regulacjom. Należy podkreślić fakt, iż na przestrzeni ostatnich wieków wielu ekonomistów stawiało sobie pytanie, czy państwo powinno interweniować, jeżeli tak to w jakim zakresie, a przede wszystkim co zrobić żeby interwencja była słuszna i skuteczna. Jednak często pojawiały się także koncepcje o zawodności regulacyjnej funkcji państwa w gospodarce, a tym samym szkody jaką może przynieść interwencjonizm.
Przedstawiono zmiany w systemie płatności bezpośrednich stosowane w krajach UE-IS. Omówiono system jednolitej płatności na gospodarstwo (SPS). Przedstawiono model historyczny, regionalny i hybrydowy. Zwrócono uwagę na system płatności bezpośrednich stosowany w Wielkiej Brytanii. Podkreślono zmiany w systemie płatności bezpośrednich polegające na coraz większym oddzieleniu ich od wielkości i kierunku produkcji.
Przedstawiono najważniejsze problemy, które zarysowały się w negocjacjach między Polską a Unią Europejską w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich. Szczególną uwagę zwrócono na kwestie związane z określeniem lat bazowych i plonów referencyjnych, limitów produkcyjnych, a także przyznaniem Polsce platności bezpośrednich. Podkreślono zaproponowaną przez Komisję Europejską możliwość zastosowania uproszczonego systemu płatności bezpośrednich w rolnictwie, w pierwszych latach integracji z Unią Europejską.
W opracowaniu przedstawiono charakterystykę ilościową małych i średnich przedsiębiorstw. Główną uwagę zwrócono na warunki rozwoju firm na obszarach wiejskich. Podkreślono zalety i wady drobnej przedsiębiorczosci.
Przedstawiono propozycje zmian w ramach I filaru Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Omówiono trzy warianty propozycji przygotowane przez Komisję Europejską, czyli wariant dostosowania, integracji i zmiany ukierunkowania. Więcej uwagi poświęcono wariantowi integracji, który ze względu na cel, unijną wartość dodaną i opłacalność uznano za najlepszy do wdrożenia. W ramach tego wariantu omówiono propozycje nowych rozwiązań w zakresie instrumentów rynkowych i płatności bezpośrednich. Odniesiono się także do powiązania proponowanych działań z priorytetami i celami strategii „Europa 2020”.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.