Ograniczanie wyników

Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Chemical composition of P-2 yeasts which passed successfully diagnostic tests for the C. scotti variety, cultivated in the presence of various hydrocarbon parent substances (slack wax, hexadecane, naphtha) was investigated. No mare pronounced effect of the kind of carbon on the chemical composition of biomass was found to exist.
Obserwacje prowadzono w Krakowie przez 5 lat (2006-2010) na krzewach róż parkowych, okulizowanych na podkładce Rosa multiflora THUNB. Badaniom poddano 10 odmian róż, w czasie rozpoczęcia badań krzewy róż miały 3 lata. Na każdą zimę były okrywane kopcem z ziemi o wysokości 25-30 cm. Żywotność krzewów róż była 100% do końca badań. Róże rozpoczynały kwitnienie nie później niż w pierwszej dekadzie czerwca, niezależnie od stopnia przemarznięcia pędów zimą. Całkowita długość kwitnienia (tj. stan, w którym kwitło co najmniej 10% pędów) wynosiła od 11-19 tygodni, a jej przebieg charakteryzował się dwoma okresami, pomiędzy którymi występowała przerwa w kwitnieniu. Wyjątek stanowiła odmiana 'Robusta', która w każdym roku kwitła nieprzerwanie. Szczyt kwitnienia oznaczający się tym, że kwitło 100% pędów, występował najczęściej w czasie pierwszego kwitnienia w czerwcu i trwał od 1-4 tygodni.
6
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Struktura gatunkowa roślin w ogrodach biblijnych

100%
W latach 1999-2002 przeprowadzono badania ankietowe dotyczące tworze­nia i funkcjonowania ogrodów biblijnych w Europie Zachodniej, USA i Izraelu. W 2002 odbyto podróż do Hamburga i Elgin, aby dokonać oceny wizualnej obiektów. Podobnemu celowi służył dwutygodniowy wyjazd do Izraela w 2004 roku. W niniejszej pracy przedstawiono wykaz gatunków roślin posadzonych w ogrodach biblijnych, częstotliwość ich występowania oraz wykorzystania w ogrodach substytutów gatunków „biblijnych". W pracy opisano również gatunki roślin uprawianych w ogrodach, niemających bezpośredniego odniesienia do Biblii, ale przez tradycję związanych ze sferą religijną chrześcijan. W pracy wyko­rzystano wyniki analizy dwunastu z nadesłanych ankiet.
8
100%
Ogrody biblijne są nowoczesnymi kompozycjami zieleni i architektury, przekazującymi treści zawarte w Biblii. Badaniami ankietowymi objęto 18 europejskich obiektów. Najpopularniejsze są w Niemczech i tam znajduje się blisko połowa badanych ogrodów biblijnych. W Polsce znajdują się trzy, w Wielkiej Brytanii dwa i po jednym w Austrii, Danii, Hiszpanii, Holandii i Irlandii. Najstarszy ogród powstał w 1979 roku w Ogrodzie Botanicznym w Hamburgu. Celem tworzenia ogrodów biblijnych jest popularyzacja treści Biblii i roślin biblijnych. Nie wszystkie rośliny biblijne uprawiane w ogrodach Europy mogą rosnąć na stałe w gruncie, dlatego też niektóre z nich uprawia się w pojemnikach i na okres zimy przenosi do pomieszczeń. Gatunki te, w badanych ogrodach stanowią od 2%-50% wszystkich uprawianych roślin. Rośliny w ogrodach biblijnych są eksponowane wraz z naukową nazwą łacińską (w 10), nazwą w języku ojczystym (w 16) i odpowiednim cytatem z Biblii (w 14). Znaczenie symboliki ogrodów i poszczególnych roślin wyjaśniają przewodniki książkowe, które opracowało dziesięć ogrodów, a także przewodnik człowiek, który jest do dyspozycji w jedenastu ogrodach.
W Biblii wymieniono wiele gatunków roślin i ich produktów. Obok tych, tak koniecznych do życia duże znaczenie odgrywały też rośliny dostarczające olejków eterycznych, środków higieny, specyfików służących do sprawowania kultu, czy też mumifikacji zwłok [Moldenke, Moldenke 1952; Zohary 1982; Hepper 1992; Maillat, Maillat at 1999], Aloes i mirrę stosowano przy obrzędzie pochówku, nakładając je między lniane płótna, którymi owijano zmarłych. Ilość tych specyfików zależała od dostojeństwa i bogactwa zmarłego. Olej święty przygotowywany był wyłącznie do celów kultu, a dokładną jego recepturę można odnaleźć na kartach Biblii w Księdze Wyjścia (30, 22-33). Cztery składniki: mirra, cynamon, wonna trzcina i kasja połączone były oliwą. W ogrodach botanicznych zgromadzonych jest wiele gatunków roślin z różnych stron świata i tam najłatwiej można wyodrębnić kolekcję roślin biblijnych. Tak jest w Ogrodzie Botanicznym w Hamburgu, gdzie prezentowane są wszystkie omówione w niniejszej publikacji gatunki. Celem tworzenia kolekcji roślin biblijnych jest przybliżenie mało znanych, współczesnemu człowiekowi roślin, które miały ogromne znaczenie w starożytności oraz spopularyzować treści Pisma Świętego. Tabela 1 przedstawia występowanie omówionych w publikacji gatunków roślin w badanych trzynastu ogrodach biblijnych. Najliczniej reprezentowane są gatunki aloesów i cynamonowców. Gatunki te występują w ośmiu obiektach. W sześciu ogrodach uprawia się balsamowce, a w czterech różne gatunki palczatek. Tylko w trzech rośnie tatarak.
14
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Amylolitic fungal preparation for distilleries

63%
Optimum laboratory culture conditions were established for Aspergillus niger 25 to acquire highly effective u-amylase and glucoamylase. The controlled parameters: flask capacity (1 and 10 l), pH- 4.0-7.0; addition of stimulants (mineral salts, maize soaks, extract of malt sprouts, starch) and aeration (0.6-1.8 l/mg).
Róża zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich kwiatów ciętych sprzedawanych w Polsce. Wysokość sprzedaży kwiatów róż wykazuje jednak dużą zmienność na przestrzeni roku. Poza tym dużą rolę odgrywa barwa kwiatów róż, która jest skorelowana z rodzajem świętowanego dnia. W pracy określono dynamikę, wielkość oraz strukturę odmianową sprzedaży kwiatów róż w ciągu roku. Przedmiotem badań były róże w odmianach: ‘Sphinx’, ‘Grand Prix’, ʻDuettʼ, ‘Versylia’ i ‘Milva’ sprzedawane w trzech kwiaciarniach. Dwie z nich znajdowały się na peryferyjnych osiedlach mieszkaniowych w Krakowie, a jedna w centrum małego miasteczka (w Dobczycach). Badania prowadzono w latach 2005-2008. Sprzedaż róż we wszystkich kwiaciarniach zależała od pory roku i gwałtownie wzrastała powyżej średniej miesięcznej w lutym, co wiąże się ze świętem zwanym popularnie Walentynkami, po czym spadała, aby ponownie wzrosnąć w maju. Największy popyt na róże o czerwonych kwiatach był w lutym. Natomiast róże o kwiatach pomarańczowych były najczęściej kupowane przez najdłuższy okres w roku, tj. od maja do października.
Żółknięcie i zamieranie liści ukorzenianych sadzonek pelargonii obniża ich jakość. Producenci tej bardzo popularnej rośliny balkonowej poszukują sposobów zmniejszenia strat wywołanych tym procesem fizjologicznym. W badaniach testowych pojawił się preparat GeraSol, który wg producenta skutecznie przeciwdziała żółknięciu liści ukorzenianych sadzonek pelargonii, jeśli jest stosowany w stężeniu 0,2%. W przeprowadzonym eksperymencie stwierdzono, że zastosowany preparat działał korzystnie na zmniejszenie liczby żółknących liści zarówno w pierwszych dniach ukorzeniania, jak i po upływie czterech tygodni, ale nie jednakowo na wszystkie badane odmiany pelargonii. GeraSol w stężeniach 0,1% i 0,2% spowodował wzrost liczby ukorzenionych roślin o 2-3%, przy czym różnica ta była nieistotna statystycznie. Przy zastosowaniu GeraSolu w stężeniu 0,2% zaobserwowano zwiększoną liczbę roślin z pędami kwiatostanowymi, wzrost masy nadziemnej sadzonek oraz zwiększenie szerokości i długości liści.
Róża uprawiana na kwiat cięty zajmuje bardzo ważne miejsce na rynku roślin ozdobnych. Dlatego też poszukuje się metod, które w sposób efektywny poprawią i ułatwią uprawę tych roślin, nie zwiększając jednocześnie kosztów produkcji. W doświadczeniu przeprowadzonym w szklarni typu „Venlo” w Gospodarstwie Ogrodniczym, którego właścicielem jest Piotr Bryzek, porównywano trzy odmiany róż: ‘Coup Soleil’, ‘Gracelanď i ‘Orinoco’ rosnące na własnym systemie korzeniowym oraz zaszczepione na podkładkach Rosa multiflora, Rosa ‘Natal Briar’ oraz Rosa canina ‘Inermis’. Badano plenność, długość pędów kwiatowych i ich jakość. Najwyższą plenność wykazały krzewy róż uprawiane na podkładce Rosa ‘Natal Briar’, które wydały o 40% większy plon w porównaniu do najsłabiej plonujących roślin, zaszczepionych na podkładce Rosa canina ‘Inermis’. Najwięcej pędów kwiatowych o długości 50, 60 oraz 70 cm stwierdzono u wszystkich badanych odmian uprawianych na podkładce Rosa ‘Natal Briar’.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.