Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W publikacji przedstawiono zastosowanie różnych technik stosowanych w fotogrametrii cyfrowej do opracowania obiektów architektonicznych. Do tego celu posłużyły zdjęcia wykonane kamerą niemetryczną oraz semimetryczną, a także zdjęcia lotnicze. Przykładowymi obiektami opracowania były: zabytkowy Dworek w Mydlnikach, Pałac Lubomirskich w Niezdowie oraz część miasta Miechowa. Opracowania wykonane zostały na autografie cyfrowym VSD oraz na fotogrametrycznej stacji cyfrowej Delta, a wizualizacji dokonano w programie AutoCad.
W inwentaryzacji obiektów architektonicznych stosowane są różnorodne techniki pomiaru. Wśród nich istotne znaczenie w ostatnich latach odgrywają metody fotogrametryczne bazujące na zdjęciach wykonanych wysokiej klasy aparatami cyfrowymi zaliczanymi do kamer niemetrycznych oraz stosowanymi już od lat kamerami metrycznymi. W publikacji przedstawiono zastosowanie aparatu Canon EOS 400D oraz kamery UMK 10 do inwentaryzacji z goła odmiennych obiektów architektonicznych. Stanowiły je nowoczesny budynek Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie należący do Kierunku Geodezja i Kartografia oraz zabytkowe i zniszczone zarazem obiekty należące do kompleksu folwarcznego w Mściwojowie, w województwie dolnośląskim. Do sporządzenia rysunków wektorowych obiektów architektonicznych wykorzystano fotogrametryczne stacje cyfrowe Delta oraz Dephos, a także autograf cyfrowy VSD.
Zainteresowanie ortofotomapą i Numerycznym Modelem Terenu nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Unii Europejskiej, wynika z prac związanych z założeniem jednolitego Systemu Informacji Geograficznej. Dostępność ortofotomapy - jej obecność w geoportalach internetowych - sprawia, że wykorzystywana jest do wielu celów. W publikacji przedstawiono możliwość zastosowania ortofotomapy i NMT do oceny zmian w sposobie zagospodarowania przestrzennego terenów rolnych, na przykładzie okolic zbiornika wodnego Domaniów. Wykorzystano do tego celu ortofotomapy wykonane w różnych okresach czasowych, na podstawie zdjęć lotniczych w skali 1:26000 (barwnych i panchromatycznych). Zastosowanie różnych technik komputerowych pozwoliło na wizualizację NMT i graficzne przedstawienie zmian zachodzących na omawianym obiekcie.
Zarządzanie geodanymi (w tym danymi fotogrametrycznymi) oraz ich udostępnianie w krajach członkowskich Unii Europejskiej odbywa się na różnych zasadach. W publikacji przedstawiono funkcjonowanie portali internetowych w Polsce i w wybranych Krajach Związkowych Niemiec (Bawarii i Turyngii), gdzie dane geodezyjne udostępniane są zgodnie z dyrektywą INSPIRE. Porównano zawartość tematyczną funkcjonujących tam geoportali, ze szczególnym zwróceniem uwagi na udostępnianie danych fotogrametrycznych.
Kluczowym zagadnieniem w przetwarzaniu danych pochodzących z lotniczego skaningu laserowego jest filtracja, rozumiana jako procedura eliminacji wszystkich punktów, które nie należą do określonej powierzchni z pomierzonej „chmury punktów”. Pozwala ona wyznaczyć przebieg powierzchni topograficznej, czyli określić NMT. Wstępna klasyfikacja punktów przeprowadzana jest zazwyczaj automatycznie z wykorzystaniem różnego rodzaju algorytmów do automatycznej filtracji danych laserowych. W zależności od zastosowanego oprogramowania istnieje możliwość korekty takiej filtracji poprzez ręczną klasyfikację. W publikacji dokonano analizy algorytmów wykorzystywanych w oprogramowaniu TerraScan stosowanych do klasyfikacji „chmury punktów”. Porównano wyniki otrzymane przy zastosowaniu algorytmów o różnych parametrach oraz zwrócono uwagę na najczęściej pojawiające się błędy NMT i NMPT. Badania przeprowadzone zostały na danych pochodzących ze skaningu lotniczego wykonanego w 2011 roku, obejmującego część województwa śląskiego. Skanowanie zostało wykonane z pokładu samolotu skanerem LMS-Q680i ze średnią wysokością lotu 850 metrów, a nalot przebiegał w dwóch kierunkach: północ-południe oraz wschód-zachód z kątem poprzecznym skanowania wynoszącym odpowiednio 25 i 30 stopni. Średnia gęstość skanowania w jednym przelocie wynosiła 6 punktów na metr kwadratowy.
Publikacja powyższa wykazuje możliwość zastosowania darmowego oprogramowania PI 3000 Calib firmy Topcon do przeprowadzenia kalibracji aparatów cyfrowych. Badania prowadzone były z wykorzystaniem aparatu cyfrowego Canon EOS 400D. Zdjęcia wykonano przy zastosowaniu obiektywów stałoogniskowych Canon 50mm f/1.4 i Sigma 20mm f/1.8.
Struktura użytkowania gruntów i praw własności do nich na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego jest niekorzystna dla prowadzenia procesów ochrony zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o ochronie przyrody, ponieważ duża część powierzchni stanowi własność prywatną. Od szeregu lat Park prowadzi wykup praw własności na rzecz Skarbu Państwa, jednak często brak woli właścicieli do odsprzedaży gruntów oraz brak środków finansowych spowalnia ten proces. W okresie 7 lat Park wykupił 366 działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni 39,7669 ha.
Techniki trójwymiarowe stosowane są do wizualizacji obiektów architektonicznych z powodzeniem od wielu lat. Zmieniają się jedynie narzędzia pozwalające na pozyskanie informacji o obiektach, jak również umożliwiające tworzenie samych modeli 3D tych obiektów. Publikacja wykazuje możliwość zastosowania zdjęć wykonanych kamerą niemetryczną do tworzenia trójwymiarowego modelu obiektu małej architektury, którym była krakowska kapliczka. Model ten został pozyskany dwiema zupełnie różnymi metodami. Skupiono się na przedstawieniu zarówno skomplikowanej metody fotogrametrycznej, jak i stosunkowo prostej metody wykorzystującej dostępne i łatwe w obsłudze narzędzie Freeware. Pierwsza z metod wymagała dostosowania kamery niemetrycznej do pomiaru fotogrametrycznego. Wiązało się to z przeprowadzeniem samokalibracji kamery niemetrycznej, a następnie wykonanie za jej pomocą zdjęć metrycznych i ich opracowanie na autografie cyfrowym VSD. Pozwoliło to na pozyskanie w ten sposób w pełni metrycznego modelu opracowywanego obiektu. Druga metoda, bazowała na wykonaniu tą samą kamerą narożnych zdjęć kapliczki, a następnie przeprowadzenia na ich podstawie modelowania w jednym z darmowo dostępnych w Internecie programów. W publikacji porównano obydwie metody oraz scharakteryzowano pozyskane za ich pomocą modele 3D kapliczki wskazując równocześnie na możliwości ich wykorzystania w różnorodnych opracowaniach.
Nieustanny rozwój technologii geoinformatycznych wpływa na wzrost za-potrzebowania na aktualne oraz precyzyjne dane opisujące ukształtowanie terenu. Zastosowanie technologii fotogrametrii cyfrowej pozwala na łączenie i analizę da-nych pozyskanych różnymi metodami. W publikacji przedstawiono możliwość in-tegracji danych pochodzących z lotniczego skaningu laserowego i pozyskanych na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych kamerą cyfrową DMC do generowania NMT okolic zbiornika wodnego Chańcza. Na badanym obszarze wyodrębniono pięć reprezentatywnych obszarów testowych, dla których przeprowadzono eksperyment związany z analizą wysokościową oraz integracją danych fotogrametrycznych i lidarowych. Obszary testowe obejmowały: teren użytkowany rolniczo (pola uprawne) - obszar płaski, teren zabudowany z siecią dróg, teren o zróżnicowanym ukształtowaniu pionowym, teren zadrzewiony i zakrzewiony oraz teren wzdłuż koryta rzeki. Integracja danych lidarowych oraz fotogrametrycznych wymagała wczytania, do projektu założonego na fotogrametrycznej stacji cyfrowej DELTA, dokumentów tekstowych zawierających NMT w strukturze GRID wygenerowany w programie TerraScan oraz analizy jakości połączenia tych dwóch metod. Analizę przeprowadzono dla w/w obszarów testowych biorąc pod uwagę przyjęte w bada-niach długości boku trójkąta ( 2 m, 15 m, 45 m, 70 m) podczas generowania GRIDa metodą triangulacji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.