Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Rynek mleka w Polsce został ukształtowany przez wiele procesów. Rozwój marek oraz wzrost znaczenia marketingu miały wpływ na zmiany w produkcji i spożyciu mleka płynnego w Polsce. Przetwórcy mleka, chcąc sprostać wyzwaniom konkurencji muszą różnicować swoją ofertę rynkową i podejmować działania marketingowe.
Mleko UHT pojawiło się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych jako bezimienny produkt. Dziś jest to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków w branży mleczarskiej. W Polsce jest ponad 20 zakładów produkujących mleko UHT, które rywalizują o udziały w rynku. Rynek mleka UHT rozwija się kosztem produkcji mleka pasteryzowanego. Do produkcji mleka UHT używany jest surowiec najwyższej jakości. Wprowadzenie wolnego rynku oraz coraz silniejsza konkurencja na rynku mleka UHT wywołały konieczność walki o konsumenta.
W Polsce występuje wysoki poziom konkurencji między zakładami przetwórstwa mleka. Producenci artykułów mleczarskich, chcąc sprostać wyzwaniom konkurencji muszą różnicować swoją ofertę rynkową i podejmować działania marketingowe. Na rynku produktów mleczarskich jest wiele marek. Silna marka jest narzędziem konkurencji.
Przemysł mleczarski został ukształtowany przez wiele procesów, które miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Wprowadzenie gospodarki rynkowej oraz uwolnienie cen zachwiały zarówno produkcją jak i przetwórstwem mleka w Polsce. Po głębokim kryzysie struktura produkcji artykułów mleczarskich od połowy lat dziewięćdziesiątych jest systematycznie odbudowywana i rozszerzana. Wprowadzanie nowych technologii, wysoka jakość produktów i dostosowanie produkcji do potrzeb konsumenta warunkują przetrwanie na rynku.
Przedstawiono problem gospodarki odpadami z przetwórstwa owocowo-warzywnego. Scharakteryzowano odpady owocowo-warzywne pod względem jakości i ilości oraz zaprezentowano sposoby ich zagospodarowania w Polsce i na świecie. Zarządzanie odpadami w przetwórstwie owocowo-warzywnym wciąż jest postrzegane przez wiele zakładów jako źródło kosztów związanych z opłatami środowiskowymi oraz koniecznymi inwestycjami. Wprowadzanie systemów zarządzania środowiskowego umożliwiło wytwarzanie produktów z wykorzystaniem najlepszych technologii i zachowaniem standardów ekologicznych. Produkowana żywność jest bezpieczna i ma wysoką jakość przy ograniczonym zużyciu energii elektrycznej i niższych kosztach.
W artykule omówiono modelowanie i symulację systemów produkcyjnych wspomagające planowanie produktów, projektowanie procesów, ich optymalizację i reorganizację oraz zarządzanie. Metoda ta przynosi wiele korzyści, np. obniżenie kosztów, zwiększenie efektywności, skrócenie czasu cyklu produkcyjnego. Wykorzystanie modelowania i symulacji w przemyśle spożywczym jest niewielkie, ale przewiduje się, że będzie coraz powszechniej stosowane ze względu na możliwości, jakie ze sobą niesie.
Celem pracy był przegląd badań i literatury z różnych ośrodków naukowych, dotyczących wpływu liofilizacji na zawartość i właściwości antyoksydacyjne wybranych składników bioaktywnych w owocach aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa), borówki czernicy (Vaccinium myrtillus), truskawki (Fragaria xananassa Duchesne), maliny (Rubus L.), żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon), jeżyny (Rubus L.) i porzeczki czarnej (Ribes nigrum). Surowe owoce charakteryzowały się dużą zawartością polifenoli oraz kwasu askorbinowego, co warunkowało ich aktywność przeciwutleniającą. Z danych literaturowych wynika, że liofilizacja nie wpływa znacząco na zmniejszenie zawartości związków bioaktywnych w badanych owocach. Przedstawione liofilizaty owoców zawierały także cenne karotenoidy (likopen, ß-karoten, luteina, zeaksantyna, rubiksantyna, ß-kryptoksantyna).
Akceptacja ziemniaków znajdujących się w sprzedaży przez konsumenta odbywa się nie tylko przez odczucie wrażeń smakowych, ale także barwy i skłonności do ciemnienia miąższu bulw. W odmianach komercyjnych bulwy mają najczęściej barwę od białej do żółtej, na co bezpośrednio wpływają czynniki genetyczne i uwarunkowania środowiska. Celem badań było określenie wpływu wprowadzenia biostymulatora w technologii uprawy oraz warunków przechowywania ziemniaków o różnym wykorzystaniu na skłonność do sprzedaży przez konsumenta odbywa się nie tylko przez odczucie wrażeń smakowych, ale także barwy i skłonności do ciemnienia enzymatycznego miąższu bulw. Odmianą ziemniaka najmniej podatną na ciemnienie enzymatyczne bulw okazała się Gala, która jest odmianą konsumpcyjną. Stosowanie biostymulatora istotnie wpływa na zawartość kwasów organicznych oraz ogranicza skłonność do ciemnienia enzymatycznego bulw. Długotrwały okres przechowywania istotnie obniża zawartość kwasu askorbinowego i zwiększa zawartość kwasu chlorogenowego, w wyniku czego wzmaga się skłonność do ciemnienia miąższu bulw surowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.