Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przeprowadzone badania porównania poziomu azotanów i azotynów w pięciu różnych gatunkach warzyw pochodzących z upraw ekologicznych i konwencjonalnych wykazały od półtora do ok. trzech razy niższy poziom azotanów w warzywach z upraw ekologicznych. Poziom azotynów na ogół nie przekraczał maksymalnej dopuszczalnej wartości niezależnie od warunków uprawy warzyw.
W wybranych suszach ziołowych oraz ich naparach oznaczono poziom azotanów i azotynów metodą kolorymetryczną Griessa w modyfikacji Rommingera i Straussa. Najniższy poziom azotanów i równocześnie najniższy poziom azotynów wynoszący odpowiednio 10,3 mg/kg i 2,70 mg/kg wykazano w owocu glogu, najwyższy poziom obu składników w suszu z pokrzywy odpowiednio 16 921 mg/kg i 17,20 mg/kg. Napary sporządzone z owocu głogu również zawierały najmniej azotanów 0,39 mg/200 cm3 (tj. filiżankę), napary z pokrzywy najwięcej bo 47,23 mg/200 cm3. W przeanalizowanych naparach stwierdzono śladowe ilości azotynów, bądź nie stwierdzono ich obecności w ogóle.
Oznaczony poziom azotanów i azotynów w suszu herbacianym, ziarnach kawy surowej i palonej, ziarnie kakaowym oraz kakao otrzymanym z tego ziarna nie budzi zastrzeżeń. Również w naparach otrzymywanych z w/w wykazano śladowe ilości azotanów i azotynów lub nie wykazano ich w ogóle.
Zawartość azotanów i azotynów w analizowanych racjach pokarmowych wahała się w szerokich granicach, odpowiednio od 18,6 do 491,0 mg i od 1,0 do 19,98 mg. Średnie dzienne pobranie azotanów odpowiadało jesienią 41% ADI, a wiosną było nieistotnie wyższe i wynosiło 47% ADI. Natomiast pobranie azotynów wynosiło średnio 63% ADI jesienią wiosną było nieistotnie niższe przyjmując wartość 52% ADI.
Wapń, miedź, potas, magnez okazały się najbardziej deficytowymi składnikami mineralnymi w analizowanych racjach pokarmowych mieszkańców terenów ekologicznie zagrożonych, a realizacja normy jesienią i wiosną wynosiła odpowiednio 49 i 47%, 54 i 59%, 68 i 76%, 74 i 83%. Pobranie żelaza i cynku w okresie wiosny było na zadawalającym poziomie, jesienią natomiast pobranie wymienionych składników mineralnych było niższe i pokryło normy jedynie w 85 i 83%. Średnie wartości pobrania fosforu jesienią i wiosną stanowiły 142 i 157% normy. Ilości sodu w racjach aż czterokrotnie przekroczyły minimalną normę spożycia. Stwierdzono istotnie większą realizację norm na wszystkie analizowane składniki mineralne wiosną z wyjątkiem wapnia, fosforu i sodu, dla których procent realizacji norm wiosną i jesienią był zbliżony.
Racje pokarmowe mieszkańców strefy ochronnej Huty im. T. Sendzimira zawierały witaminę C w ilościach pozwalających na realizację normy na poziomie bezpiecznego spożycia jedynie w 56% jesienią i 51% wiosną. Pobranie witamin z grupy В pokrywało normy jesienią w zakresie od 66% (ryboflawina) do 72% (pirydoksyna), natomiast wiosną w zakresie od 72% (tiamina i ryboflawina) do 82% (pirydoksyna). Stwierdzono również pełną realizację norm na witaminy A i E wynoszącą jesienią odpowiednio 147% i 129% oraz wiosną 127% i 131%.
Racje pokarmowe mieszkańców strefy ochronnej Huty im. T. Sendzimira pokrywały zapotrzebowanie na energię w 82%, węglowodany w 77%, tłuszcze w 95%, białka w 126% (jesienią) i w 139% (wiosną). Stwierdzono wysoki udział tłuszczów (-34%) i równocześnie zbyt niski węglowodanów (-53%) oraz prawidłowy białek (13%) w całkowitym pokryciu potrzeb energetycznych. Wartości Wskaźnika Jakości Żywieniowej INQ wskazują, że analizowane racje pokarmowe były dobrze zbilansowane pod względem zawartości tłuszczów, białek, lecz nie dostarczały odpowiedniej ilości węglowodanów w stosunku do ich wartości energetycznej.
Średni poziom ołowiu, kadmu, miedzi oraz cynku w większości przebadanych warzyw, niezależnie od pochodzenia, był niższy od maksymalnych dopuszczalnych wartości. W warzywach z upraw ekologicznych stwierdzono na ogół niższy poziom ołowiu, kadmu i cynku, nawet do 60% oraz miedzi do 31%. Natomiast w marchwi z wymienionych upraw średni poziom kadmu był wyższy o 58%, a miedzi o 6%. Ponadto warzywa uprawiane metodami ekologicznymi wykazywały wyższą do 32% zawartość suchej masy.
The food rations of rural people from selected farms in Czarnocin area (Świętokrzyskie province) were found to have the acceptable daily intake (ADI) of nitrates and nitrites to be exceeded only in single cases. The average intake of nitrates was 44% ADI in autumn and it was insignificantly higher in spring, accounting 57%. The level of nitrites in the food rations analysed was 39% irrespective of the season of the year.
Dokonano przeglądu potencjalnego wpływu wybranych składników żywności na aktywność umysłową oraz ryzyko wystąpienia dysforii, demencji i depresji. Przedstawiono dowody na kluczową rolę m.in. witamin z grupy B i witamin przeciwutleniających w ochronie przed niekorzystnymi zmianami w naczyniach krwionośnych, aterosklerozą i demencją. Wskazano równie na udział choliny, alkoholu i kofeiny w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego oraz diety na syntezę neuroaktywnego składnika – β-endorfiny.
Jadłospisy układane przez dietetyka na ogół zapewniały wymagane ilości składników odżywczych. Stwierdzono jednakże zbyt duże ilości sodu w racjach, przekraczające normą pięciokrotnie i równocześnie zbyt mate miedzi, pokrywające normę jedynie w 71%, witaminy C w 63% (w przypadku kobiet i mężczyzn) oraz niacyny w 76% (w przypadku kobiet) i 68% (w przypadku mężczyzn). Pobranie witaminy A przekroczyło normę kobiet o 180%, a normę mężczyzn o 138%. Badane racje pokarmowe nie pozwoliły na pełną realizację norm spożycia warzyw i owoców oraz mleka i produktów mlecznych.
Mieszkańcy strefy ochronnej Huty im. T. Sendzimira pobierali żelazo, cynk, miedź oraz nikiel w ilościach odpowiednio 12,54, 12,55 i 1,00 mg oraz 132 µg, przy współczynnikach zmienności 59% dla niklu i -32% dla pozostałych metali. Wymienione wartości pobrania metali pozwoliły na pokrycie zalecanego spożycia odpowiednio w 96, 110 i 43% oraz pokrycie przypuszczalnego zapotrzebowania na nikiel w 130%.
Pobranie ołowiu z racjami pokarmowymi przez mieszkańców strefy ochronnej Huty im. T. Sendzimira wynosiło 44% PTWI niezależnie od sezonu. Poziom kadmu w racjach pokarmowych pobieranych jesienią stanowił 143% wartości dopuszczalnej, a w pobieranych wiosną był istotnie niższy i wynosił 99%. Uzyskane współczynniki zmienności wynoszące ok. 65% zarówno dla ołowiu, jak i dla kadmu świadczą o bardzo dużym rozproszeniu powtórzeń wokół średnich wartości pobrania wymienionych metali.
W procesie kiełkowania nasion wybranych roślin wykazano wzrost poziomu azotanów i azotynów w stosunku do zawartości tych składników w ziarnie siewnym. Suszenie skiełkowanych nasion spowodowało równoczesny istotny spadek poziomu azotanów i azotynów. Wyjątek stanowiły kiełki nasion grochu, w których w czasie suszenia odnotowano wzrost zawartości azotanów.
The aim of this study was to compare vitamin C and β-carotene contents in cruciferous vegetables (Brassica oleracea) grown under diversified ecological conditions for three consecutive years. The hypothesis to be verified was that statistically, vitamin C and β-carotene contents in cruciferous vegetables from the closest areas around a steelworks, organic farms, and randomly purchased in retail differed significantly, independent of the climate and agro-technical conditions. The study was done on three species of cruciferous vegetables: ‘Stone head’ white cabbage, ‘Langedijker’ red cabbage, and ‘Dolores F1’ Brussels sprouts. All these species of cruciferous vegetables were characterized by significantly higher vitamin C and β-carotene contents (Brussels sprouts) when grown on organic farms vis-à-vis vegetables grown around a steelworks or available in retail in Kraków, which may be evidence of efficient organic growing technology, and may indicate another way to improve the quality of food.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.