Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Rosnące znaczenie związków z rynkiem dla procesów rozwojowych gospodarstw rolnych powoduje konieczność ich modernizowania. Specyfika rolnictwa polegająca na sezonowości produkcji i łączącej się z nią nieregularności przepływu środków pieniężnych uniemożliwia samofinansowanie rozwoju gospodarstw. Ograniczenia te rolnicy pokonują korzystając z kredytów inwestycyjnych. Środki z zewnątrz stymulują innowacyjność rolników, wyrażającą się w skali przyjętych innowacji dotyczących potencjału wytwórczego.
Technologie informatyczne są ważnym narzędziem usprawnienia przepływu informacji w Systemie Wiedzy i Informacji Rolniczej. Rozwiązania informatyczne stosowane w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego stanowią znaczne wsparcie realizowanych przez specjalistów zakładowych funkcji zawodowych, przede wszystkim biurowo-administracyjnych i organizacyjnych oraz doradczo-oświatowych. Do utrudnień w wykorzystywaniu TI stosowanych w ODR należą awarie sprzętu i oprogramowania, przestarzały sprzęt, brak oprogramowania specjalistycznego, słabe teleinformatyczne przygotowanie klientów i partnerów ODR, brak lub zakłócenia w funkcjonowaniu połączeń internetowych z klientami i doradcami terenowymi.
Modernizowanie gospodarstw wywołało wzrost zapotrzebowania rolników na wiedzę z zakresu organizacji rynku, ekonomiki rolnictwa i zagadnień prawnych. Wiedzę, która przyczynia się do większej pewności zbytu produktów, usprawnienia handlu, podnosi efektywności gospodarowania. Uzupełnianie i odnawianie tych wiadomości świadczy o pojawieniu się orientacji prorynkowej, odmiennie od dominującego przed 1989 rokiem nastawienia produkcyjnego. Jest to pozytywne zjawisko w obecnych uwarunkowaniach gospodarczych w momencie przystąpienia do struktur unijnych, przy istnieniu konkurencji zagranicznych produktów rolnych na polskim rynku. Zaspokajanie potrzeb oświatowych wymaga zastosowania odpowiednich form i metod. Rolnicy wskazali na te, które cechuje przystępność, powszechność, realizm, aktualność treści oraz możliwość wielokrotnego powrotu do uzyskanych wiadomości w dogodnym dla nich czasie.
Procesy dostosowawcze polskiej gospodarki do wymogów Unii Europejskiej objęły również indywidualne gospodarstwa rolne. Ich unowocześnianie odbywa się w oparciu o kredyty inwestycyjne udzielane na preferencyjnych zasadach. Wyrazem zmian jest wzrost powierzchni użytków rolnych, a także powiększenie się wartości środków trwałych na skutek uzupełniania i wymiany maszyn oraz ciągników. Rozwój gospodarstw spowodował zmiany w strukturze organizacji na korzyść produkcji roślinnej oraz wpłynął pozytywnie na poziom dochodu rolniczego.
Technika komputerowa staje się coraz bardziej powszechna na obszarach wiejskich. Polscy rolnicy dostrzegają możliwości wykorzystania komputerów zarówno w działalności produkcyjnej np. do prowadzenia rachunkowości czy planowania produkcji, jak i w gospodarstwie domowym. W szerokim zakresie korzystają z dostępu do Internetu w celach edukacyjnych, a także jako źródła informacji technologicznych, ekonomicznych i marketingowych oraz dla prowadzenia korespondencji mailowej.
Wykorzystanie informacji w działalności gospodarczej wspomaga proces podejmowania decyzji i uzyskiwania korzyści konkurencyjnych. Dotyczy to także prowadzenia gospodarstw rolnych. Stosowanie technologii informatycznej (IT) sprzyja efektywnemu wykorzystaniu informacji i jest ważnym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność gospodarki. Obserwowany w Polsce rozwój technologii informatycznych odbywa się również na obszarach wiejskich. Wykorzystanie przez rolników możliwości stwarzanych przez technologie informatyczne wpływa na uzyskanie korzyści konkurencyjnych w funkcjonowania gospodarstw.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.