Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono problem zmian zachodzących w konsumpcji żywności pod wpływem globalizacji, a zwłaszcza proces postępującej unifikacji spożycia. Upodabnianie się konsumpcji w skali świata, co jest przejawem jej globalizacji jest uwarunkowane przemianami zachodzącymi we wszystkich fazach procesu gospodarowania, a szczególnie zastosowaniem nowoczesnych technologii zapewniających standaryzację i ciągłe udoskonalanie parametrów produktu oraz rozwojem marketingu ukierunkowanego na globalny rynek.
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań dotyczących opinii konsumentów na temat żywności ekologicznej, które zostały przeprowadzone w 2004 roku. Szczególnym przedmiotem analizy jest rozpoznawalność tej żywności, motywy i gotowość do akceptacji wyższej ceny, bariery popytu oraz zakres wiedzy i świadomości ekologicznej konsumentów.
Those interested in natural farming or commenting on it can be divided into dedicated adversaries and enthusiasts. There are various arguments for and against this kind of agricultural production, and their weight depends on the functioning of the agriculture as a whole, on the level of the economy and the wealth of society. In Poland, natural farming is reasonably practicable, although the chance of its development in the near future is limited. In its favour are a surplus of manpower in agricultural sector, the difficulty in selling food products to EC countries, the ease of shifting land uses to this type of production because of their agrarian structure, and the existence of relatively unpolluted regions.
In her article, the author presented the results of surveys carried out among 395 consumers of ecological food. The surveys were carried out at specialist shops with ecological food located in the city of Poznan. There were identified the places of purchases of ecological food, assortment of the most frequently purchased products, motives and criteria for purchasing decisions as well as there were determined the type and frequency of pro-ecological actions. The author ascertained a low interest of the consumers surveyed in non-food ecological products.
Przedstawiono zmiany w rolnictwie ekologicznym w latach 2004-2010 z uwzględnieniem wsparcia w ramach PROW 2004-2006 w pakiecie S02. W analizie tych zmian wykorzystano dane pochodzące z GIJHARS. Z przeprowadzonej analizy porównawczej wynika, że dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego od 2004 r. jest ściśle powiązany z systemem wsparcia współfinansowanego ze środków UE. Zachęcił on beneficjentów do wyboru określonych upraw, których rezultaty środowiskowe i rynkowe w przypadku niektórych wariantów płatności mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia celów wsparcia. Stanowi to przesłankę do twierdzenia o konieczności ściślejszego powiązania dotacji z jego zasadniczymi celami oraz monitorowania zmian zachodzących w rolnictwie ekologicznym i na rynku jego produktów.
Nowym zjawiskiem obserwowanym w krajach wysoko rozwiniętych jest rozwój rynku żywności ekologicznej. Pozostaje on w ścisłym związku z kwestionowanym przez konsumentów poczuciem bezpieczeństwa, spowodowanym spożywaniem żywności konwencjonalnej. Jest wysoce prawdopodobne, że w dobie coraz większego wykorzystania najnowszych osiągnięć biotechnologii i biochemii w procesie produkcji i przetwórstwa żywności będzie rósł popyt na produkty ekologiczne. Wydaje się, że obserwowane od kilkudziesięciu lat tego typu zmiany w preferencjach i popycie niektórych grup konsumentów mają już na tyle trwały charakter, że z całą pewnością można mówić o istnieniu w konsumpcji krajów wysoko rozwiniętych nowego i nieodwracalnego ekologicznego trendu. W Polsce rynek żywności ekologicznej jest w początkowej fazie rozwoju, o czym świadczy zarówno niski poziom podaży, jak i popytu na ekożywność.
Przedstawiono wyniki po raz pierwszy prowadzonych w Polsce badań porównawczych cen ekologicznych i konwencjonalnych warzyw i owoców. Cotygodniowym rejestrem cen prowadzonym w okresie sześciu miesięcy objęto 72 produkty ekologiczne oraz konwencjonalne odnotowywane w 10 sklepach z żywnością ekologiczną i w 10 sklepach z żywnością konwencjonalną na terenie miasta Poznania.
Podjęto analizę wybranych aspektów polityki wsparcia rolnictwa ekologicznego na tle rolnictwa konwencjonalnego w Unii Europejskiej. Dokonano w oparciu o przyjętą na obszarze OECD metodologię mierzenia wsparcia na podstawie wskaźnika PSE. Omówiono wielkość wsparcia do poszczególnych upraw oraz na 1 ha z tytułu Rozporządzenia Rady 2078/92, a następnie wskazano na kierunki jego ewolucji wynikające z Rozporządzenia Rady 1257/99.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.