Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem artykułu jest identyfikacja i systematyzacja elementów wpływających na ryzyko występujące przy udzielaniu kredytów zabezpieczonych hipotecznie oraz podkreślenie hipoteki jako szczególnego rodzaju zabezpieczenia. Celem części praktycznej opracowania jest ukazanie profilu portfela klientów posiadających produkty hipoteczne w Banku X oraz zachodzących w nim zmian, które miały na celu ograniczenie ryzyka związanego z tymi transakcjami.
W 2012 r. dynamika PKB była ujemna i wyniosła w UE-27 -0,3%. Pogorszyła się sytuacja na rynku pracy. Zharmonizowana średnioroczna stopa bezrobocia w UE w 2012 r. ukształtowała się na poziomie 10,6%. Spowolnieniu uległa dynamika dochodów ludności. W 2012 r. utrzymała się, obserwowana w roku poprzednim, tendencja realnego drożenia żywności. Zjawiska te były związane ze słabymi nastrojami konsumentów, co znalazło odzwierciedlenie w decyzjach zakupowych. W 2011 r., w UE-27 przeciętne roczne wydatki realne na żywność w sektorze gospodarstw domowych były o 0,6% mniejsze niż w roku poprzednim, w którym wzrosły o 2,0%. W 2012 r. w porównaniu z 2011 r. w UE-27 uległy one dalszej redukcji. Potwierdzają to dane o sprzedaży detalicznej. W 2012 r., w porównaniu z 2011 r. w UE-27 spadek sprzedaży detalicznej żywności, napojów i tytoniu, w cenach stałych, wyniósł 0,9% , a w strefie euro 1,3% i był większy, niż sprzedaży ogółem. W 2011 r., w krajach w których dochody ludności wzrosły najbardziej, nastąpił największy wzrost popytu na żywność.
13
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Dochody gospodarstw domowych emerytów w krajach UE

100%
W latach 2005-2012, w UE, sytuacja gospodarstw domowych osób w wieku 65 lat i więcej w UE uległa poprawie. Mediana ekwiwalentnych dochodów w tych gospodarstwach była o 26,7% wyższa niż w 2005 r., jednak pozostała niższa niż mediana dochodów osób w wieku poniżej 65 lat (o 9%). Zmniejszyło się zagrożenie ubóstwem społecznym osób starszych (wskaźnik obniżył się o 4,4 pkt. proc.). Proces starzenia się społeczeństwa europejskiego wpłynie na pogorszenie sytuacji dochodowej osób starszych. W latach 2013-2060, we wszystkich państwach UE wzrośnie wskaźnik obciążenia demograficznego osobami starszymi (średnio w UE o 22,7 pkt. proc. i w 2060 r. na jedną osobę w wieku 65+ będą przypadać 2 osoby w wieku 15-64 lat). W wyniku zwiększenia się liczby osób w wieku emerytalnym nastąpi wzrost udziału wypłacanych emerytur w PKB - o 2,3 pkt. proc., ale wskaźnik średniej emerytury wypłacanej w systemie publicznym w stosunku do średniej płacy w całej gospodarce zmniejszy się o 19%. W Polsce procesy starzenia się społeczeństwa będą głębsze niż w UE. W 2060 r. staniemy się jednym z najstarszych społeczeństw UE. Pogorszy się sytuacja dochodowa polskich emerytów - wskaźnik średniej emerytury do średniej płacy w całej gospodarce zmniejszy się z 47% w 2010 r. do 22% w 2060 r.
14
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Konwergencja cen żywności w Unii Europejskiej

100%
Wykorzystując dane o relatywnym poziomie cen żywności i produktów żywnościowych, przeanalizowano proces konwergencji cen tych produktów wśród krajów UE w latach 1999-2014. Przeprowadzona analiza wykazała istnienie procesów konwergencji typu sigma i beta dla cen żywności ogółem. Tempo konwergencji beta dla żywności ogółem wyniosło 3,5%, a czas potrzebny do zredukowania połowy odległości do wspólnego poziomu cen żywności wyniósł 20,1 lat. Konwergencja beta została udowodniona dla wszystkich grup produktów żywnościowych (pieczywa i produktów zbożowych, mięsa, ryb, mleka serów i jaja, olejów i tłuszczów, owoców, warzyw i ziemniaków), jednak tempo konwergencji było zróżnicowane. Nasilenie procesu konwergencji sigma było odmienne w poszczególnych okresach. Spadek zróżnicowania cen miał miejsce w latach 1999-2008, a formalna akcesja w 2004 roku nie wpłynęła na jego tempo. Proces konwergencji cen żywności typu sigma nie wystąpił po 2008 roku, czyli od momentu kryzysu finansowego.
The brewing industry is an important part of the food and beverage industry in Poland. Over the period of 2012–2016, exports of beer from Poland increased by 76% to 335.9 million liters. It represented 8% of annual production in Poland. The main export markets were the EU countries (87%) but the share of extra-EU were growing. Over the analyzed period in Poland we observed increase in unit export prices. The share of sales from Poland to extra-EU markets in EU beer exports was small (1.2%).
Na podstawie danych GUS można szacować, że wartość krajowego rynku napojów alkoholowych w 2012 r. wyniosła 37,7 mld zł i była nominalnie tylko o 2,5% wyższa niż w 2009 r., a w cenach stałych zmniejszyła się o 1,1%. Nasycenie rynku objawia się również niskim wzrostem cen i spożycia alkoholi. Udział alkoholi w eksporcie towarów rolno-spożywczych jest niewielki (1,6%), a saldo w handlu zagranicznym ujemne (w 2013 r. wyniosło 190,2 min euro). W tej sytuacji do rozwoju rynku niezbędne są działania innowacyjne w sferze produkcji, promocja produktów na rynkach krajowych i zagranicznych, a także poszukiwanie nowych potencjalnych rynków zbytu za granicą.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.