Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 147

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule omówiono wybrane zagadnienia dotyczące żywności Junkcjonalnej oraz podano przykłady substancji biologicznie aktywnych i ich wpływ na organizm człowieka. Scharakteryzowano rynek żywności Junkcjonalnej oraz omówiono kierunki rozwoju tego typu żywności. Przedstawiono również czynniki wpływające na wzrost produkcji żywności junkcjonalnej i zagrożenia dla konsumentów.
Nadmierne spożycie żywności, zbyt duża wartość energetyczna całodziennej diety, nadmiar tłuszczu zwierzęcego i cukrów prostych prowadzi do otyłości lub nadwagi. Wiele badań epidemiologicznych wskazuje na związek pomiędzy zbyt niskim spożyciem błonnika pokarmowego a otyłością i chorobami układu krążenia, a także na wpływ małej aktywności fizycznej na rozwój otyłości. W Europie оk. 50-65% osób ma nadmierną masę ciała. Najważniejsze przyczyny występowania otyłości to zmiana stylu życia, zmniejszenie aktywności fizycznej, nadmierna konsumpcja żywności wysokoenergetycznej. W artykule przedstawiono epidemiologię, etiologię oraz postaci otyłości, a także produkty o naturalnie niskiej wartości energetycznej.
Epidemiologiczne badania wskazują, że błonnik pokarmowy ma wiele zalet, zwłaszcza w zakresie obniżania poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, przyspieszania pasażu treści pokarmowej przez jelita i zwiększania masy kału, zapobiegania otyłości, a także zmniejszania ryzyka powstawania chorób układu krążenia i nowotworów okrężnicy. To fizjologiczne działanie zależy od ilości i jakości błonnika pokarmowego oraz jego funkcjonalnych właściwości. Spożycie błonnika przez osoby dorosłe nie jest wystarczające do zapobiegania chorobom dietozależnym. Zalecenia dietetyczne dotyczące zwiększonego spożycia produktów wysokobłonnikowych, takich jak: owoce, warzywa, całe ziarna zbóż oraz nasiona roślin strączkowych powinny być rozszerzone o produkty spożywcze wzbogacone w błonnik pokarmowy. W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania błonnika pokarmowego pochodzącego z owoców i warzyw, zbóż i nasion roślin strączkowych w produktach spożywczych w celu poprawy jakości żywności i diety.
W pracy podjęto próbę scharakteryzowania zawartości błonnika pokarmowego i jego właściwości funkcjonalnych w suchych nasionach roślin strączkowych (groch, fasola, soja), jak rownież po obróbce technologicznej, tj. moczeniu i gotowaniu. Suche nasiona charakteryzowały się stosunkowo dużą zawartością błonnika pokarmowego i zróżnicowanym składem frakcyjnym (wszędzie dominowała frakcja celulozowa). Zastosowane zabiegi technologiczne (moczenie i gotowanie) w sposób istotny wpłynęły na zawartość błonnika pokarmowego i jego frakcji. Spośród suchych nasion najwyższą wodochłonnością charakteryzowała się soja, najniższą zaś fasola. Generalnie gotowanie skuteczniej polepszało wodochłonność badanych nasion. Proces moczenia istotnie zwiększył zdolność do wiązania wody tylko w przypadku nasion grochu. Najwyższą pojemnością kationowymienną cechowały się suche nasiona soi, najniższą zaś fasoli. Żaden z zastosowanych zabiegów technologicznych nie wpływał korzystnie na zdolność do wymiany kationów sodu badanych nasion roślin strączkowych.
Producenci żywności wprowadzają na rynek nowe produkty spożywcze, zredukowanej zawartości tłuszczów i cukru albo niskiej wartości energetycznej, w których cukier zastąpiono środkami słodzącymi. W artykule przedstawiono sposoby obniżania wartości energetycznej żywności. Scharakteryzowano substancje intensywnie słodzące oraz zamienniki tłuszczu, a także produktów z udziałem tych substancji.
Cukrzyca jest chorobą wynikającą z defektu wydzielania i (lub) działania insuliny. Jedną z metod leczenia cukrzycy jest prawidłowe żywienie. Odpowiedni dobór produktów spożywczych ma wpływ na poposiłkową glikemię. Dlatego w planowaniu żywienia dla diabetyków należy zwrócić szczególną uwagę na wiel­kość spożycia błonnika pokarmowego i na prawidłową zawartość wymienników węglowodanowych w diecie. Oceniono wpływ zawartości spożycia wymienników węglowodanowych oraz błonnika pokarmowego przez diabetyków w okresie od czerwca do września 2008 roku, na podstawie jadłospisów szpitalnych. Badania przeprowadzono w oparciu o jadłospisy szpitalne pochodzące z dwóch szpitali w Wielkopolsce (A i B). Spożycie wymienników węglowodanowych (WW) i błonnika pokarmowego obliczono przy użyciu programu Dietetyk_2, a frakcje błonnika pokarmowego obliczono na podstawie danych literaturowych dotyczących zawartości błonnika pokarmowego i jego frakcji w produktach spożywczych. Zawartość wymienników węglowodanowych w dietach była nieprawidło­wa. Najwięcej WW dostarczało śniadanie (szpital B) i obiad (szpital A), najmniej podwieczorek. Korzystniejszy rozkład WW w diecie diabetyków stwierdzono w szpitalu A, w którym dodatkowo podawano podwieczorek. Spożycie błonnika przez pacjentów w obu szpitalach było na zbliżonych poziomach. Głównym źródłem błonnika pokarmowego w dietach szpitalnych były produkty zbożowe, a następnie warzywa. Znacznie mniej błonnika pochodziło z ziemniaków oraz owoców i przetworów. Najwięcej spożywano frakcji celulozowej, a najmniej frak­cji hemicelulozowej.
Żywność wysokobłonnikowa dostępna jest w różnej postaci i różnego pochodzenia. Wartość żywieniowa oraz właściwości funkcjonalne błonnika pokarmowego są istotnymi czynnikami w rozwoju żywności wysokobłonnikowej. W artykule scharakteryzowano dostępne na rynku lub opatentowane preparaty wysokobłonnikowe. Zwrócono uwagę na pochodzenie surowcowe, sposób otrzymywania, działanie oraz wykorzystanie w przemyśle spożywczym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.