Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 183

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 10 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 10 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Urynkowienie gospodarki oraz integracja z Unią Europejską były najważniejszymi czynnikami, które przyspieszyły restrukturyzację mleczarstwa i doprowadziły do tego, że polskie mleczarstwo jest w stanie skutecznie konkurować na jednolitym rynku europejskim. Mimo dynamicznego rozwoju eksportu w pierwszych dwóch latach po integracji jego przyszłość budzi wątpliwości. Decyduje o tym duży dystans technologiczny dzielący ciągle polskie mleczarstwo od krajów UE-15, przyspieszenie liberalizacji wspólnotowego rynku mleka oraz utrzymanie systemu kwot do 2013 r. Wprawdzie dotychczas system kwot nie wywarł negatywnego wpływu na proces restrukturyzacji i koncentracji, a nawet go przyspieszał, ale od 2007 r. kwoty mleczne, które są niższe od obecnej produkcji o 21%, będą znacznie utrudniać pożądane procesy restrukturyzacji.
Obecny stan rynku mleka charakteryzuje przyspieszenie tempa spadku pogłowia krów. Szansą przyspieszenia niezbędnej restrukturyzacji polskiego mleczarstwa jest objęcie rynku mleka regulacjami na wzór wspólnotowych. Projekt ustawy regulującej rynek mleka złożony w sejmie wprowadzić ma wszystkie instrumenty wsparcia rynkowego stosowane w UE oraz system kwot, który będzie obowiązywał z dniem akcesji. Jest to trudne przedsięwzięcie: nakłada na rolników, podmioty skupujące oraz Agencje Rynku Rolnego wiele obowiązków, ogranicza swobodę podejmowania decyzji, a takie generuje powstanie dodatkowych kosztów. Sprawny system administrowania kwotami mlecznymi prowadzi do zmniejszenia liczby gospodarstw, w których kwoty przekroczono lub ich nie wykorzystano.
Po omówieniu aktualnego stanu produkcji i zagospodarowania ziemniaków w Polsce dokonano porównania z wybranymi krajami UE i przedstawiono szanse i zagrożenia dla rynku krajowych ziemniaków po integracji Polski ze strukturami UE.
Istniejące przewagi polskich przetwórców żywności w postaci niższych cen będą malały, zwłaszcza na rynku mleka. Przymus obniżania kosztów i wzrostu efektywności przetwórstwa oraz obrotu żywnością będzie w poszerzonej Unii większy niż dotychczas. Rozwój krajowego przemysłu spożywczego zależał będzie w dużej mierze od przygotowania przedsiębiorstw przetwórczych i rolników do wykorzystania wsparcia oraz przyspieszenia restrukturyzacji i modernizacji technologii. Wymaga to skutecznego działania krajowych instytucji odpowiedzialnych za stosowanie WPR, a zwłaszcza agencji płatniczych, oraz aktywnego włączenia sektora bankowego do finansowania tego procesu.
Utrzymująca się nadwyżka krajowej produkcji nad zapotrzebowaniem krajowym sprawia, że kondycja krajowego mleczarstwa w coraz większym stopniu zależy od koniunktury na światowym rynku. Spadek cen światowych skutkował pogorszeniem sytuacji finansowej przemysłu mleczarskiego w pierwszej połowie 2012 r. Wpłynął na to przede wszystkim spadek cen zbytu, bowiem przerób mleka oraz produkcja przetworów mlecznych znacząco wzrosły. Nie należy się jednak obawiać powtórki scenariusza z kryzysowych lat 2008-2009, bowiem sytuacja na świecie jest inna. Przede wszystkim znacząco wzrosły koszty produkcji oraz ceny surowego mleka w Nowej Zelandii i rozwijających się krajach Ameryki Południowej, co wpłynęło na poprawę konkurencyjności mleczarstwa unijnego, a w tym polskiego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 10 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.