Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zarządzanie finansami publicznymi związane jest z wykorzystaniem wszystkich funkcji zarządzania na co szczególną uwagę zwra-ca się w obszarze nowego zarządzania publicznego (NPM). Celem tego artykułu jest zwrócenie uwagi na funkcję kontrolą reali-zowaną w obszarze finansów publicznych przez kontrolę podatkową i kontrolę skarbową oraz próba odpowiedzi na pytanie: czy zasadne jest funkcjonowanie równolegle kontroli podatkowej i kontroli skarbowej?
Konkretyzacja obowiązku podatkowego następuje w formie zobowiązania podatkowego w oparciu o regulacje prawne. Sposoby powstawania zobowiązań podatkowych , formy ich zabezpieczenia oraz konsekwencje prawne i finansowe dla stron stosunku prawnego, to podstawowa treść tego artykułu. Uzupełnieniem jest część analityczna, która prezentuje rezultaty finansowe działań kontrolnych podejmowanych przez administracje skarbową.
W artykule przedstawiono konsekwencje zmian organizacyjno —prawnych w zakresie funkcjonowania jednostek sektora finansów publicznych. Wskazano, że przyjęte rozwiązania w obowiązującej od 1 stycznia 2010 r. ustawie o finansach publicznych zmienia¬jąc strukturę organizacyjną sektora publicznego poprawiają nieco jego przejrzystość, ale w sposób kompleksowy nie porządkują zasad działania tych jednostek oraz całego sektora.
Kierunek zmian zwany nowym zarządzaniem publicznym (NPM) w aspekcie doktrynalnym opiera się m.in. o prawo obywatela do dobrej i sprawnie działającej administracji. Realizacja tego prawa ma szczególny wymiar w odniesieniu do administracji skar¬bowej, która realizuje zadania z zakresu gromadzenia dochodów publicznych. Kształtowanie kontaktów z podatnikiem jest zatem niezmiernie istotnym elementem skutecznej realizacji zadań tej administracji. Problem powyższy sprecyzowany został jako jedno z najważniejszych zadań strategicznych reformy administracji skarbowej. Analiza podjętych działań w tym zakresie jest próbą poszukiwania odpowiedzi napytanie: czy i w jakim zakresie podjęte działania po wejściu Polski do UE, zgodne są z przyjęta stra¬tegią i standardami obowiązującymi na obszarze -wspólnoty.
W dobie globalizacji problematyka cen transferowych nabiera szczególnego znaczenia m.in. dlatego, że może być przedmiotem sporów finansowych między podatnikiem a administracją skarbową. Potrzebne są zatem jasne i przej¬rzyste regulacje prawne, które eliminowałyby potencjalne spory.
Artykuł zawiera prezentację aktualnych uregulowań prawnych w zakresie kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w jed­nostkach sektora finansów publicznych, z uwzględnieniem ich roli i znaczenia w ramach koncepcji tzw. nowego zarządzania publicznego. Ta koncepcja zarządzania publicznego kładzie nacisk na stosowne spożytkowanie odnośnych teoretycznych i prak­tycznych rozwiązań, które sprawdziły się w sektorze prywatnym. Ma to zapewnić pożądaną poprawę skuteczności i efektywności funkcjonowania tego sektora.
Artykuł jest trzecim1 z serii tekstów poświęconych problematyce finansów publicznych w ujęciu -wybranych teoretyków ekonomii z przeszłości. Tym razem zostaną przedstawione koncepcje dwu -wybitnych klasyków myśli ekonomicznej: brytyjskiego - Ada­ma Smitha oraz francuskiego - Jeana Baptiste 'aSaya. Wydawałoby się, że ich systemy teoretyczne w ogólności, w tym również w części odnoszącej się do zagadnieniafinansów publicznych, zostały już całkowicie i gruntownie naukowo spenetrowane i nie ma tam miejsca na odmienne od powszechnie uznanych interpretacje . Okazuje się, że nie do końca i nie w całej rozciągłości. Przykładowo, w literaturze przedmiotu dominuje pogląd, jakoby zarówno A. Smith jak i J. B. Say opowiadali się zgodnie, jako zdecydowani rzecznicy liberalizmu, za minimalną rolą państwa w gospodarce i w związku z tym za jak najmniejszymi podatka­mi. Podtrzymywane jest też z uporem przekonanie, że z tychże liberalnychpobudek byli oni bezkompromisowymi zwolennikami równej stawki podatkowej dla -wszystkich grup dochodowych, odrzucając jakąkolwiek ideę progresji podatkowej. Autorzy arty­kułu podjęli próbę -weryfikacji tych przekonań i przynajmniej częściowej ich rewizji. Całość cyklu ma stanowić z jednej stro­ny przegląd -ważniejszych koncepcji teoretycznych na ten temat od starożytności do epoki -współczesnej, z drugiej zaś - wybiór­cze z konieczności zestawienie praktycznych osiągnięć i rozwiązań z zakresufinansów publicznych dokonanych w poszczegól­nych okresach historycznych.
Artykuł jest czwartym z serii tekstów publikowanych na tych łamach, a poświęconych problematyce finansów publicznych w ujęciu wybranych teoretyków ekonomii z przeszłości. W tekście poprzednim przedstawiliśmy dorobek w tym zakresie dwu wybitnych klasyków ekonomii z jej wczesnego okresu: Adama Smitha i Jeana Baptiste 'a Saya. Tym razem prezentujemy niektóre z koncepcji autorstwa najwybitniejszego późnego brytyjskiego klasyka - Johna Stuarta Milla. Czynimy tak w głębokim przeko¬naniu, że zarówno ranga tego myśliciela, jak i jego rozległej interdyscyplinarnej twórczości w pełni na to zasługują. Co więcej, pewne osiągnięcia myśli J. S. Milla, na polu obecnie jednoznacznie identyfikowanym jako domena par excellence finansów publicznych, okazały się uniwersalne i ponadczasowe. A zatem bezsprzecznie 'warto je przywołać i na nowo rozważyć w kontekście ich znaczenia dla 'współczesnej nauki finansów publicznych.
Celem artykułu jest przedstawienie dorobku w zakresie finansów publicznych XIX-wiecznej niemieckiej myśli ekonomicznej: tzw. ekonomii narodowej oraz starszej i młodszej szkoły historycznej. Nurty te, definiowane często w literaturze przedmiotu jako heterodoksyjne, były istotnie w dużej mierze przeciwstawne dominującej wówczas klasycznej ortodoksji ekonomicznej, wywodzącej się głównie z Wielkiej Brytanii. Klasyczna myśl ekonomiczna stosunkowo mało uwagi poświęcała zagadnieniom z zakresu finansów publicznych, w przekonaniu, że ich gestor - państwo nie powinno odgrywać w gospodarce rynkowej (ex definitione prywatnej) znaczącej aktywnej roli. Wprawdzie nie wszyscy klasycy i nie zawsze sprowadzali tę rolę wyłącznie do- jak uparcie utrzymują popularne podręczniki -funkcji „stróża nocnego ", to jednak dopiero wymienione kierunki ekonomii niemieckiej diametralnie odmieniły postrzeganie państwa i jego instytucji w odniesieniu do gospodarki. W ramach tych nurtów ekonomii, które nieprzypadkowo pojawiły się właśnie w zapóźnionych ekonomicznie krajach niemieckich, zaczęło państwo, jego instytucje, a siłą rzeczy także cały obszar administracyjno-gospodarczy, który stopniowo wyodrębnił się jako domena finansów publicznych, nie tylko doceniać, ale wręcz uznawać za decydujący czynnik rozwoju gospodarczego.
Artykuł jest kontynuacją rozważań autorów na temat istoty zmian regulacji prawnych i instytucjonalnych w zakresie gospoda-rowania środkami publicznymi w świetle teorii i praktyki zarządzania publicznego. W artykule podjęto próbę odpowiedzi napy¬tanie, czy i w jakim zakresie budżet zadaniowy jest innowacyjnym narzędziem zarządzania środkami publicznymi. Czy może on przyczynić się do poprawy efektywności -wydatkowania środków publicznych oraz czy i w jakim zakresie umożliwia realizację zasady jawności i przejrzystości -wykorzystania środków publicznych
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.