Ograniczanie wyników

Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Ostatnio konsumenci poszukują artykułów spożywczych, które spełniają kryteria żywności funkcjonalnej oraz wygodnej. Metody genetyczne, odpowiednie zestawienie paszy zwierząt, jak również udoskonalone receptury i procesy technologiczne umożliwiają uzyskanie mięsa i produktów mięsnych, które mogą być zaliczone do żywności funkcjonalnej. Nowoczesne technologie, sposoby utrwalania i opakowania umożliwiają również przygotowanie mięsa i produktów mięsnych jako żywności wygodnej. W niniejszej pracy omówiono metody umożliwiające uzyskanie produktów i przetworów mięsnych oraz gotowych dań, w skład których wchodzi mięso spełniających kryteria żywności wygodnej. Ponadto omówiono również sposoby, dzięki którym można uzyskać mięso oraz produkty i przetwory mięsne o cechach żywności funkcjonalnej.
Cholesterol (cholest-5-en-3ß-ol), steroidowy alkohol, którego cząsteczka składa się z 27 atomów węgla występuje powszechnie w komórkach ssaków. Jeżeli na cholesterol działa powietrze, szczególnie przy podwyższonej temperaturze, w obecności światła lub promieniowania, jego cząsteczka łatwo ulega utlenieniu, tworząc wiele utlenionych pochodriych. Z tego względu na skutek przetwarzania i przechowywania, szczególnie w niewłaściwych warunkach, w żywności zwiększa się zawartość oksysteroli. Oksysterole pokarmowe ulegają wchłonięciu, a następnie są selektywnie transportowane w chylomikronach i w innych frakcjach lipoprotein osocza o małej gęstości (VLDL-e i LDL-e). In vivo cholesterol może ulegać oksydacji drogą enzymatyczną, głównie w czasie biosyntezy kwasów żółciowych i hormonów steroidowych. Wiadomo ponadto, że cholesterol in vivo może także ulegać utlenieniu drogą wolnorodnikową przez rodnik hydroksylowy (HO·) oraz rodniki alkoksylowe (RO·) i peroksylowe (ROO·), które powstają w czasie peroksydacji lipidów. Przypuszcza się, że niektóre oksysterole biorą udział w inicjowaniu powstawania oraz rozwoju zmian miażdżycowych z powodu ich toksycznego działania na komórki śródbłonka i komórek mięśni gładkich ściany tętnicy, co obserwowano w badaniach w hodowli in vitro i in vivo. W tej pracy omówiono wyniki badań dotyczących roli oksysteroli w miażdżycy.
Żywienie jest nierozłącznie związane z życiem człowieka. Świadoma działalność człowieka została skierowana na usprawnianie i doskonalenie zdobywania pożywienia oraz przetwarzania żywności. W pracy omówiono najważniejsze zmiany w przetwarzaniu żywności od czasów prehistorycznych.
Scharakteryzowano włókno pokarmowe, omówiono rolę, jaką pełni ono w organizmie oraz zwrócono uwagę na możliwości zastosowania diety bogatej we włókno w profilaktyce i dietoterapii czynnościowych chorób przewodu pokarmowego, np. zaparć nawykowych oraz tzw. chorób cywilizacyjnych: otyłości, cukrzycy insulinoniezależnej, zaburzeń gospodarki lipidowej, stanowiących największy czynnik zagrożenia miażdżycą naczyń wieńcowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.