Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule dokonano przeglądu specjalistycznych urządzeń do ocierania osłonek nasiennych. Przedstawiono nowe, wy- sok o sprawne urządzenie do tego celu oraz podstawowe wy-niki badań.
Przedstawiono koncepcją napędu równobieżnego przenośnika łańcuchowego realizowanego przy pomocy specjalnego programu sterującego falownikiem.
Opisano oryginalny model ruchu przesiewacza wibracyjnego oraz stanowisko badawcze. Przeanalizowano trójwymiarowe przemieszczenia przesiewacza na podstawie figur płaskich wykreślanych na ekranie promieniami laserów.
Doświadczalne określenie optymalnych parametrów i opracowanie nowej techniki elektrostymulacji umożliwiło uzyskanie korzystnych zmian w jakości mięsa. Wyniki przeprowadzonych doświadczeń były podstawą dla ustalenia optymalnych parametrów technologicznych, na bazie których opracowano konstrukcję urządzeń do elektrostymulacji mięsa. Zwrócono uwagę na oryginalność opracowanej konstrukcji w porównaniu z dotychczas stosowanymi w przemyśle mięsnym.
9
51%
W pracy przedstawiono wyniki badań suszenia zgranulowanego pyłu w suszarce taśmowej własnej konstrukcji w prostopadłym strumieniu powietrza. Opracowano model matematyczny procesu suszenia. Otrzymano równania opisujące kinetykę suszenia materiału i nawilżania się powietrza suszącego. Do opisu procesu użyto zmodyfikowaną wartość siły napędowej. Dla wykonanych doświadczeń obliczono współczynnik kinetyczny k oraz współczynnik równowagowy m.
W pracy badano możliwość zastosowania granulatora talerzowego w przemysłowej produkcji granulatu soli kuchennej wzbogaconej mikroelementami. Przedmiotem badań był pył z Kopalni Soli w Kłodawie, a jako mikrododatek stosowano jony cynku. Ilość wprowadzanego mikrododatku określono na podstawie ustaleń z Akademią Medyczną w Krakowie. Przebadano rozkłady stężeń stosowanego dodatku w granulacie. Otrzymano równomierność stężeń w produkcie w granicach ±10%. Wyniki badań potwierdziły hipotezę, że granulator talerzowy może być stosowany z dobrym skutkiem do otrzymywania produktów z mikrodomieszkami.
Autorzy w pracy określili skuteczne parametry elektrostymulacji mięsa bydlęcego i ich zakres. Wykazali wpływ stymulacji elektrycznej na pożądane zmiany poubojowe w tkance mięsnej. Przedstawili projekt przemysłowego urządzenia do elektrostymulacji bydlęcych elementów kulinarnych.
W pracy porównano skuteczność usuwania saponin z powierzchni nasion komosy ryżowej (Chenopodium quinoa WILLD.) metodą skaryfikacji mechanicznej oraz metodą wymywania wodą. W metodzie skaryfikacji mechanicznej badano wpływ intensywności ścierania i czasu operacji na zmniejszenie zawartości saponin. Zawartość saponin oznaczano testem pianowym. Zarówno skaryfikacja mechaniczna jak i wymywanie wodą pozwoliły na uzyskanie ok. 60% redukcji zawartości saponin. Proces mechaniczny był mniej energochłonny, krótszy i nie prowadził do powstawania ścieków.
W przetwórstwie łososi odpadowe skóry wraz z tkanką podskórną stanowią 5-6% masy surowców i zawierają 35% cennego tłuszczu. Tłuszcz ten można odzyskać w postaci czystego oleju rybnego na drodze ekstrakcji wodą w temperaturze otoczenia, z wydajnością ok. 64%. Zastosowanie do ekstrakcji tłuszczu ze skór łososi wodnej zawiesiny handlowego preparatu pepsyny w stężeniu od 0,46% do 1,85% zwiększa stopień odzysku oleju rybnego ze skór łososi do ponad 90%. Pozostające po odwirowaniu oleju mokre osady zawierają 9-10% białek kolagenowych i mogą być wykorzystane do wytwarzania żelatyny rybnej.
W pracy przedstawiono badania otrzymywania granulatu paszowego o zwiększonej zawartości tłuszczu. Granulat pozyskiwano poprzez granulację talerzową, metodę atrakcyjną ze względu na niskie koszty inwestycyjne i energetyczne, natomiast określone stężenie tłuszczu w granulacie było uzyskiwane poprzez zastosowanie kontrolowanego nasączania granulatów w roztopionym tłuszczu.
W pracy przebadano możliwość wykorzystania granulatora talerzowego do produkcji korpusów drażetek stosowanych w produkcji wyrobów cukierniczych. Wyniki badań uzasadniają celowość wykorzystania granulatora talerzowego w produkcji cukierniczej i dały podstawą do znacznego usprawnienia procesu technologicznego, tj. do zwiększenia wydajności przy jednoczesnej poprawie jakości wytwarzanego produktu.
W artykule przedstawiono wyniki badań własności higroskopijnych materiałów i granulek (otoczek), wpływu rodzaju i składu mieszanin pylistych oraz cieczy wiążącej na ich nasiąkliwość (chłonność) wodną. Opracowano model matematyczny, pozwalający na łatwe określanie parametru chłonności wilgoci dla danej otoczki.
W pracy sprawdzono skuteczność technologii przygotowania do siewu nasion papryki polegającej na odwirusowaniu nasion 2% kwasem solnym, usunięciu pektyny 0,1% roztworem enzymu pektolitycznego PT-400 i usunięciu grzybów 0,1% roztworem tiuramu wg opracowanej technologii przez Domoradzką i in. (2009). Technologię rozszerzono o separację hydrostatyczną nasion po przerobie, który to proces umożliwił wydzielenie nasion najlepiej kiełkujących z partii odkażanych nasion. Badano energię i zdolność kiełkowania oraz zdrowotność nasion papryki: ‘Ożarowska’, ’Oleńka’, ‘Podstolina I’ i ‘Podstolina II’, ‘Robertina’ i ‘Trapez’. Stwierdzono istotne różnice jakości nasion frakcji pływającej i tonącej.
Badano wpływ metod termicznego odkażania nasion komosy ryżowej (Chenopodium quinoa Willd.) na ich jakość. Przeprowadzono termoterapię gorącą wodą i suchym powietrzem o temperaturze 50, 60 i 70oC. Oceny skuteczności zastosowanych metod dokonano w oparciu o pomiar zdolności kiełkowania i ilości zakażeń pozostałych na nasionach po zabiegach. Stwierdzono, że najlepsze efekty odkażania nasion komosy ryżowej uzyskuje się po zastosowaniu mokrej termoterapii i czasie przebywania nasion w gorącej wodzie równym 15 minut.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.