Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W niniejszych badaniach przygotowano kompost z odpadów roślinnych (słoma pszenna, pył tytoniowy, mielona kora drzew iglastych) bez szczepionki mikrobiologicznej i z jej wykorzystaniem. Przeprowadzone badania wykazały, że sukcesja poszczególnych grup mikroorganizmów mezo- i termofilnych bakterii, promieniowców i grzybów wskazywała na prawidłowy przebieg kompostowania w obu wariantach doświadczalnych. Nie wykazano jednak wyraźnego wpływu zastosowanej szczepionki na rozwój badanych mikroorganizmów, wyjątek stanowiły bakterie mezofilne, których istotnie wyższą liczebność stwierdzono w wariancie ze szczepionką. Wpływ szczepionki uwidocznił się w przypadku parametru biochemicznego - aktywności dehydrogenaz. Wyższą zawartość azotu ogółem oraz azotu amonowego stwierdzono w wariancie bez szczepionki. Pozostałe parametry chemiczne kształtowały się na zbliżonym poziomie w obu wariantach doświadczalnych.
Pięcioletnimi badaniami objęto glebę bielicową sektora rolniczego zlewni mezotroficznego jeziora Piaseczno i czarną ziemię sektora rolniczego zlewni eutroficznego jeziora Głębokie (Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie), Próbki gleb (z gł. od 0-20 cm) pobierano czterokrotnie w sezonie wegetacyjnym każdego roku z różnych odległości od lustra wody (I stanowisko - 60 m j. Piaseczno i 40 m j. Głębokie, II stanowisko - 30 m w przypadku obu jezior, III stanowisko - brzeg) i określano w nich aktywność ureazy oraz kwaśnej fosfatazy. Stwierdzono, że aktywność badanych enzymów wykazała znaczące powiązanie z właściwościami tych gleb. Aktywność enzymatyczna gleby bielicowej kształtowała się na wyraźnie niższym poziomie niż czarnej ziemi. Różnica ta zaznaczyła się najsilniej w strefie brzegowej i malała ze wzrostem odległości gleby od jeziora. Aktywność ureazowa i fosfatazowa podlegała wahaniom rocznym i sezonowym, a ich przebieg był zależny od rodzaju enzymu, właściwości gleby i jej odległości od jeziora.
Badania realizowano w glebie bielicowej wytworzonej z piasku luźnego, która cechuje się niewielką żyznością oraz w czarnej ziemi wytworzonej z piasku słabo gliniastego, która posiada dużą ilość części spławialnych, wysoki poziom węgla i azotu organicznego oraz znaczną pojemność sorpcyjną. Gleby te występują w sektorze rolniczym zlewni dwu jezior - Piaseczno i Głębokie (Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie). Próby do analiz biochemicznych pobierano 7, różnych stanowisk czterokrotnie w następujących terminach: kwiecień, maj, lipiec i wrzesień. Aktywność proteazy w glebach badano metodą Ladda i Butlera. Natomiast nasilenie procesu amonifikacji określano na podstawie przyrostu zawartości N-NH4+ (w próbkach glebowych inkubowanych z 0,1 % asparaginy) oznaczonego metodą Nesslera. Przeprowadzone badania wykazały, że aktywność proteolityczna zależała od właściwości gleby. W glebie bielicowej kształtowała się na ogół na niższym poziomie w porównaniu z czarną ziemią i była zróżnicowana w zależności od odległości stanowiska od jeziora. Potencjalna zdolność amonifikacyjna gleb nie była wyraźnie powiązana z ich właściwościami. W glebie bielicowej utrzymywała się w całym sektorze na zbliżonym poziomie. Natomiast w przypadku czarnej ziemi stwierdzono zależność badanego procesu od punktu pobrania gleby. Najwyższą wartość tej aktywności odnotowano w glebie zlokalizowanej na brzegu jeziora.
Określono aktywność proteolityczną mikroorganizmów zasiedlających kompostowane nerwy tytoniowe (odpad przemysłu tytoniowego). Aktywność badanych szczepów oznaczano w płynach pohodowlanych stosując metodę Lowry w modyfikacji Schacterle i Pollack (1973). Ze względu na pochodzenie mikroorganizmów aktywność proteaz badano w zakresie zmian odczynu zachodzących w trakcie kompostowania (pH 6.0-9.0) oraz zmian temperaturowych kompostu (30-60°C). Uzyskane wyniki wskazują,że bakterie wyizolowane z kompostu wykazywały najwyższą aktywność w temperaturze 40-60°C i pH 7.0-9.0. Stale występujący w kompoście szczep grzyba z rodzaju Scopulariopsis charakteryzował się najwyższą aktywnością proteolityczną w temp. 50°C i pH 8.0.
W pracy przedstawiono wyniki badań składu ilościowo-jakościowego grzybów rozwijających się na przechowywanych nasionach rzepaku w warunkach laboratoryjnych odwzorowujących warunki naturalne (silosy, elewatory)- Badania przeprowadzono wykorzystując nasiona rzepaku jarego Star o dwóch poziomach wilgotności 6 i 11%. Przechowywano je przez okres 50 lub 180 dni w komorze ciśnieniowej w temp. 20 °C i ciśnieniu wewnątrz komory 300kPa. Badania mykologiczne obejmowały oznaczenie ogólnej liczebności grzybów oraz liczebności grzybów potencjalnie toksynotwórczych z rodzaju Aspergillus, Penicillium i Fusartum. Ponadto oznaczono skład gatunkowy zebranego materiału grzybowego. Przeprowadzone badania wykazały, że rozwój grzybów pleśniowych na nasionach rzepaku zależał od wilgotności nasion, ciśnienia panującego w komorze zbiornika oraz od czasu ich przechowywania. Do najczęściej izolowanych z przechowywanego materiału grzybów należały rodzaje Penicillium, Aspergillus, Alternaria i Acremonium. Częstotliwość izolacji ww. dominantów była zależna od rodzaju pożywki.
Przeprowadzone badania wykazały, że wzbogacenie odpadów tytoniowych dobranym zespołem mikroorganizmów przyśpieszało rozkład tego materiału podczas kompostowania w naturalnych warunkach temperaturowych. Na prawidłowy kierunek przemian w szczepionym stosie kompostowym wskazywały znaczne ubytki substancji organicznej oraz sukcesywny wzrost zawartości azotu mineralnego. Ważnym efektem zmian w składzie kompostowanego materiału było zanikanie działania hamującego kiełkowanie testowych roślin.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.