Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem niniejszej pracy była ocena sposobu żywienia kobiet ciężarnych w I i II połowie ciąży z uwzględnieniem zmian w żywieniu związanych z ciążą oraz spożycia produktów będących znaczącym źródłem wapnia i żelaza, spożycia używek (kawy, herbaty, alkoholu, papierosów), a także przyrostów masy ciała w czasie ciąży.
W całodziennych racjach pokarmowych 7- letnich dzieci jednego z miast na terenie GOP-u przedstawiono zawartość wapnia, magnezu i fosforu oraz wzajemne relacje między tymi pierwiastkami. Badania przeprowadzono dwukrotnie: jesienią 1993 i wiosną 1994. Uczestniczyło w nich 100 dzieci. Wykazano, że zawartość wapnia w całodziennych racjach pokarmowych dzieci była bardzo niska i wynosiła około 40% ilości zalecanych dla 7-letnich dzieci. Także relacje między pierwiastkami Ca : P. i Ca : Mg były nieprawidłowe.
The content of sodium and potassium in representative daily food rations reconstructed on the basis of the 24-recall method (4983 questionnaires) of adult population of the Wielkopolska region was determined by the AAS method. The results were compared with the minimal RDA for adults. It was found that the daily sodium intake exceeded the RDA for women and men, while the daily potassium intake approached the minimal RDA for this element.
Celem pracy była ocena zawartości Ca, Mg, Zn, Cu i Fe we włosach kobiet po przebytym zabiegu mastektomii w zależności od czasu oraz stosowania suplementacji mineralnej. Badaniem objęto grupę 35 kobiet w wieku 57 ±9 lat ze zdiagnozowanym i leczonym chirurgicznie nowotworem piersi. Stwierdzono istotnie niższy poziom Ca i Mg we włosach kobiet, u których zabieg odjęcia piersi przeprowadzono ponad 3 lata przed badaniem w porównaniu do kobiet, u których mastektomia nastąpiła później. Zanotowano znamiennie wyższy poziom żelaza we włosach kobiet, które korzystały z suplementów mineralnych.
Oznaczono zawartość ołowiu, kadmu, miedzi i cynku w wybranych gatunkach herbat czarnych i owocowych. Stwierdzono podwyższone zawartości miedzi w herbatach czarnych indyjskich, natomiast poziom pozostałych metali nie przekraczał dopuszczalnych limitów.
Przebadano 41 wód mineralnych dostępnych na rynku Wielkopolski pod kątem zawartości wapnia i magnezu. Analizie poddano również wzajemne proporcje tych pierwiastków w badanych wodach oraz procent pokrycia dziennego zapotrzebowania na wapń i magnez. Stwierdzono, iż większość badanych wód odznacza się bardzo niską zawartością wapnia i magnezu oraz nie stanowią istotnego udziału w podaży tych pierwiastków w całodziennej racji pokarmowej.
Celem pracy było określenie zawartości związków wolotwórczych w całodziennych racjach pokarmowych (w czterech porach roku) słuchaczy wyższej szkoły oficerskiej w relacji do podaży jodu.
Celem niniejszej pracy była ocena podaży magnezu z wodą pitną i wodami mineralnymi przez dorosłych mieszkańców Poznania w oparciu o ankietę na temat spożywania napojów: wody i napojów gorących typu herbata, kawa oraz wód mineralnych, uwzględniając ich rodzaj i ilość, a także oznaczenie metodą SAA zawartości magnezu w wodzie pitnej z ujęć dla miasta Poznania (rano i wieczorem) oraz w wodach mineralnych dostępnych na rynku w Poznaniu. Oszacowane pobranie magnezu z wodą pitną wynosi 4-5% ilości zalecanych, a podaż magnezu z wodami mineralnymi jest niewielka, gdyż spożycie wód mineralnych jest mate z wyraźną preferencją wód o niskiej mineralizacji.
Procesy nowotworowe mogą wpływać na dystrybucję składników mineralnych w różnych tkankach. Celem pracy była ocena poziomu wapnia, magnezu, cynku, miedzi i żelaza we włosach kobiet po amputacji piersi. Badaniem objęto 35 kobiet w wieku 57 ±9 lat po mastektomii oraz 35 kobiet z grupy kontrolnej w wieku 55 ± 7 lat. Wykazano istotnie niższy średni poziom Ca, Mg i Zn oraz wyższy średni poziom Fe we włosach kobiet po mastektomii w porównaniu do kobiet z grupy kontrolnej. Zanotowano jednocześnie odmienny rozkład poziomów Ca, Mg, Zn i Cu we włosach obu badanych grup kobiet.
W pracy oznaczono zawartości wybranych makroelementów: wapnia i magnezu w całodziennych racjach pokarmowych starszej młodzieży: pensjonariuszy dwóch domów dziecka z Legnickiego Okręgu Miedziowego oraz uczniów stołujących się w całodziennych stołówkach dwóch szkół na terenie Poznania. Badania przeprowadzono w pierwszych miesiącach roku, obejmujących okres zimy i wczesnej wiosny.
Celem badań było określenie podaży Ca, P i Mg w całodziennych racjach pokarmowych (CRP) dzieci w wieku szkolnym i osób w wieku emerytalnym. Badania przeprowadzono w maju i listopadzie 2000 r. w Domu Dziecka i w Domu Pomocy Społecznej z rejonu północnej Wielkopolski. Stwierdzono niedoboiy Ca w CRP w obu badanych grupach oraz niedobory Mg u osób starszych. Natomiast ilość P w CRP, zarówno dla dzieci jak i osób w wieku emerytalnym znacznie przekraczała zalecane normy.
W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań sposobu żywienia ciężarnych dotyczące spożycia produktów będących znaczącymi źródłami składników mineralnych z uwzględnieniem I i II połowy ciąży a także próbę oceny wpływu wybranych czynników demograficzno-socjałnych na zachowania żywieniowe kobiet w ciąży. Stwierdzono, że zmiany w sposobie żywienia kobiet w ciąży dotyczą spożywania takich produktów jak mięso, ryby, mleko i przetwory; są istotnie uzależnione od wieku i wykształcenia badanych. Zdecydowana większość ciężarnych stosowała suplementację preparatami witaminowo-mineralnymi.
Celem pracy było określenie wpływu dodatku do diety fruktanów (inuliny i oligofruktozy) oraz chromu(III) na wskaźniki strawności głównych makroskładników odżywczych u szczura. Stwierdzono, że diety z dużą (10%) zawartością fruktanów odznaczały się niższą strawnością pozorną suchej masy, białka i węglowodanów, a zwierzęta ją spożywające wydalały więcej kału i o większej zawartości wody. Ponadto diety z dodatkiem oligofruktozy charakteryzowały się wyższą strawnością pozorną węglowodanów. Chrom(III) nie miał wpływu na badane wskaźniki strawnościowe.
Dokonano oceny podaży wybranych składników mineralnych w całodziennych racjach pokarmowych (CRP) młodzieży: pensjonariuszy dwóch domów dziecka z Legnickiego Okręgu Przemysłowego oraz uczniów dwóch szkół żywionych w stołówkach. Podaż składników mineralnych określono dwiema metodami: na podstawie oznaczeń analitycznych w pobranych CRP oraz metodą obliczeniową wykorzystując dane z raportów magazynowych.
W niniejszej pracy dokonano oceny zawartości ołowiu, kadmu, cynku i miedzi w koncentratach zup. Badania wykazały, że zawartość metali ciężkich we wszystkich analizowanych próbach mieściła się w ustalonych przez polskie ustawodawstwo normach. Stwierdzono, że koncentraty zup w proszku, zaliczane do żywności wygodnej, pod względem zawartości metali ciężkich są produktami bezpiecznymi i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.