Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Ochrona różnorodności roślin warzywnych

100%
Omówiono przebieg realizacji ogólnopolskiego programu ochrony zasobów genowych roślin warzywnych prowadzonego w Pracowni Zasobów Genowych Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach latach 1998-2003. Program ten obejmuje całokształt prac związanych z poszukiwaniem, gromadzeniem, waloryzacją i zabezpieczaniem w banku genów genotypów roślin warzywnych i dzikich gatunków przed zaginięciem oraz udostępnianiem zebranych zasobów genowych i informacji na ich temat. W banku genów znajduje się 8685 obiektów, w tym: 8429 obiektów reprezentujących rośliny warzywne i spokrewnione dzikie gatunki oraz 256 obiektów z 7 gatunków grzybów uprawnych. W formie nasion przechowywane są 7573 obiekty, a w kolekcjach polowych utrzymuje się 1010 obiektów rozmnażanych wegetatywnie. W omawianym okresie powiększono zbiory o 2586 obiektów. Za granicę wysłano 598 prób nasion. Do odbiorców krajowych (firmy hodowlano-nasienne, uczelnie rolnicze, uniwersytety, odbiorcy indywidualni) wysłano 4232 próby. Na życzenie hodowców sprowadzono z zagranicy 633 próby. Z różnych instytucji w kraju otrzymano 2201 prób. Podczas 29 ekspedycji zebrano 2376 obiektów. W 10 kolekcjach roboczych, służących do rozmnażania, reprodukcji, waloryzacji cech morfologicznych i użytkowych oraz określenia przydatności zasobów genowych w badaniach naukowych i w praktyce, oceniano obiekty z rodzaju Allium, Lycopersicon, Phaseolus, Daucus, Asparagus, Lactuca, warzyw należących do rodziny Apiaceae, Cucurbitaceae, Brassicaceae, Umbellifereae oraz grzybów uprawnych rosnących w stanie dzikim.
3
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Stan zasobow genowych roslin warzywnych w Polsce

100%
Ochrona zasobów genowych roślin warzywnych jako część ogólnopolskiego programu jest prowadzona w Pracowni Zasobów Genowych Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Program obejmuje całokształt prac badawczo merytorycznych związanych z poszukiwaniem, gromadzeniem, waloryzacją i zabezpieczaniem w banku genów genotypów roślin warzywnych i dzikich gatunków przed zaginięciem, a także udostępnianiem zebranych zasobów genowych i informacji na ich temat. Przedstawiono przebieg realizacji programu w latach 1991-1997. W banku genów znajduje się 5260 obiektów w tym 4480 obiektów przechowywanych w formie nasion i 780 rozmnażających się wegetatywnie w kolekcjach polowych. Liczba obiektów zwiększyła się z 1606 obejmujących 47 gatunków w 1991 roku do 5260 obiektów reprezentujących 61 gatunków roślin warzywnych w 1997 r. W kolekcji grzybów uprawnych znajduje się 67 ras 8 gatunków. Zgromadzone materiały posiadają komputerową dokumentację cech paszportowych a około 30% posiada waloryzację cech morfologicznych i użytkowych. Do przechowalni banku genów przekazano 3493 próby nasion. Do odbiorców krajowych wysłano 4534 prób, a za granicę 573 próby. Z instytucji krajowych otrzymano 1649 prób, a z ekspedycji przywieziono 1517 prób. Na życzenie hodowców sprowadzono z zagranicy 792 próby. W kolekcjach roboczych, służących do rozmnażania, reprodukcji, waloryzacji cech morfologicznych i użytkowych oraz określenia przydatności zasobów genowych w badaniach naukowych i w praktyce, oceniane są obiekty z rodzaju Allium, Lycopersicon, Phaseolus, Daucus, Asparagus, Lactuca, rodziny Cucurbitaceae, Brassicaceae, Umbellifereae.
W pracy została przedstawiona aktualna kolekcja grzybów uprawnych dziko rosnących w Polsce, znajdujących się w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach. W kolekcji banku genów znajduje się 465 obiektów reprezentujących 6 gatunków grzybów uprawnych dziko rosnących w Polsce: pieczarka szlachetna (Agaricus bitorquis) - 25 obiektów, pieczarka dwuzarodnikowa (Agaricus bisporus) - 26, pieczarka polowa (Agaricus arvensis) - 93, boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus) - 103, pierścieniak uprawny (Stropharia rugosoannulata) - 48, płomienica zimowa = zimówka aksamitnotrzonowa (Flammulina velutipes) - 170 obiektów. Przedstawiono także sposoby pozyskiwania grzybów uprawnych dziko rosnących, metody otrzymywania grzybni z zarodników, z plektenchymy oraz sposoby ich długoterminowego przechowywania.
In the years 2003-2005 valorization of common bean (Phaseolus vulgaris L.) for dry seeds was carried out. They came from the area of: Augustów, Łomża, Sokołów, Tarnów i Przemyśl. The valorization included following charcters: beginning of the flowering, length of the flowering period, time until full usable and physiological ripeness, plants height, height of setting of the first pod, numbers of pods with seeds per plant, seed yield per plant, numbers of seeds per pod, length and width of pod, weight of 1000 seeds, shape and colour of seed. No differences were found among the following traits: beginning of flowering, length of the flowering period, time until full usable ripeness, plant height and seed yield per plant. The biggest variability was found for a width of pod and weight of 1000 seeds. The evaluated cultivars also differed in the shape and seed colour.
Uprawne i dzikie gatunki Allium są bogatym źródłem flawonoli. Badania wykazały, że spożywanie flawonoli zmniejsza ryzyko powstawania chorób rakowych i serca. Celem badań było porównanie zawartości flawonoli (kwercetyny i kemfe- rolu) w cebulach oraz liściach uprawnych i dzikich gatunków Allium. Obiektem badań było 10 odmian cebuli, 9 odmian miejscowych szalotki, 9 dzikich gatunków Allium, a także por i czosnek. Zawartość flawonoli określano według zmodyfikowanej metody opracowanej przez Patil i in. Cebule lub zgrubienia cebulowe gatunków A. ledebourianum, A. ampeloprasum, A. caesium, A. nutans, pora i czosnku oraz cebuli odmiany Albion zawierały bardzo niską zawartość kwercetyny i kemferolu. U innych gatunków zawartość kwercetyny wahała się od 147 do 828 mg/kg świeżej masy i kemferolu do 173 mg/kg świeżej masy. W cebulach o barwie zółto-brązowej najczęściej uprawianych w Polsce, zawartość kwercetyny była wysoka i wahała się od 298 mg/kg do 828mg/kg. Najwyższą zawartość kwercetyny stwierdzono u cebuli odmiany Armstrong F₁ (828 mg/kg) i odmiany Dawidowska (698 mg/kg). Inne odmiany cebuli posiadały od 439-596 mg/kg, tylko 'Exhibition' posiadała znacznie niższą zawarość kwercetyny (298 mg/kg). W cebulach szalotki i odmianach cebuli zwyczajnej stwierdzono obecność tylko kwercetyny. Natomiast w cebulach A. galanthum, A. altaicum, A. proliferum, A. fistulosum, A. vavilovii, jak również w liściach cebuli, siedmiolatki (A. fistulosum) i szalotki występowały oba składniki - kwercetyna i kemferol. W liściach omawianych gatunków przeważającą formą flawonoli był kemferol i osiągał poziom do 325 mg/kg u Allium fistulosum. Wśród dzikich gatunków najwyższą zawartość kwercetyny stwierdzono u A. galanthum (463 mg/kg) i A. proliferum (444 mg/kg), a kemferolu u A. altaicum (173 mg/kg) i A. proliferum (148 mg/kg).
14
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Ochrona zasobów genowych roślin uprawnych

63%
Ochrona zasobów genowych jest jednym z głównych zadań krajów sygnatariuszy konwencji o różnorodności biologicznej. Przedstawiono podstawowe tezy tej konwencji i jej powiązanie z ochroną zasobów genowych roślin użytkowych. Omówiono działalność i współpracę w zakresie ochrony zasobów genowych roślin na terenie Europy. Podstawową siecią współpracy obejmującą kraje europejskie jest Europejski Program Ochrony Zasobów Genowych koordynowany przez Międzynarodowy Instytut Zasobów Genowych w Rzymie. Program ten finansowany przez uczestniczące kraje jest koordynowany przez IPGRI za pośrednictwem szeroko rozwiniętej sieci powiązanej z grupami roślin lub z ogólną tematyką związaną z zasobami genetycznymi. Obecnie w programie tym uczestniczy 36 krajów europejskich. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie długoterminowej ochrony in situ i ex situ oraz stymulowanie wykorzystania zasobów genowych roślin w Europie (http://www.cgiar.org/ecpgr). Poprzez ścisłą współpracę z instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi i prywatnymi hodowcami ECP/GR promuje ochronę zasobów genetycznych naszego kontynentu, jak również dzieli się odpowiedzialnością z krajami europejskimi nie należącymi do programu. Program ECP/GR działa za pośrednictwem 9 szeroko rozbudowanych Sieci, w tym 6 dotyczących grup roślin i 3 są związane z ogólną tematyką ochrony zasobów genetycznych. Zamieszczono strukturę programu i omówiono zadania do realizacji w latach 2004-2008. Omówiono również działalność banku genów w Polsce.
Do długoterminowego przechowywania zasobów genowych czosnku zastosowano metodę witryfikacji. Krioprezerwacji poddano obiekty czosnku tworzące i nietworzące pędów kwiatostanowych. Materiał badawczy stanowiły stożki wzrostu izolowane z cebulek powietrznych oraz roślin otrzymanych w kulturach in vitro. Stożki wzrostu wielkości 3-5 mm i średnicy ok. 2 mm traktowane były roztworem PVS3 (50% sacharoza, 50% glicerol), po czym bezpośrednio zamrażano w ciekłym azocie. Przeżywalność eksplantatów określano po 2 tygodniach od rozmrożenia, natomiast ostateczną regenerację po 10 tygodniach. Regeneracja eksplantatów uzyskanych z cebulek powietrznych wahała się od 24% do 83%, natomiast w przypadku stożków wzrostu izolowanych z roślin otrzymanych w kulturach in vitro od 0,23% do 33,3% i była uzależniona od genotypu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.