Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Interesującym rozwiązaniem zagadnienia zastosowania surowców odnawialnych do produkcji opakowań jest innowacyjna butelka PlantBottle. Zastąpienie tradycyjnych butelek z poli (tereftalanu etylenowego) - PET wersją wyprodukowaną z udziałem źródeł odnawialnych pozwala zaoszczędzić zasoby ropy naftowej, a także, jak wskazuje ocena cyklu życia, zmniejsza emisję CO₂ o 25%. Pierwsza butelka PlantBottle - do gazowanej i niegazowanej wody mineralnej - pojawiła się na polskim rynku w kwietniu.
W przypadku opakowań mleka mówić można o wyjątkowo szerokiej gamie rozwiązań, realizujących jednocześnie poszczególne pierwotne i wtórne funkcje opakowania, jak przykładowo przemieszczania czy ochrony zawartości. W tekście zaprezentowano najbardziej interesujące przykłady poszczególnych sposobów pakowania. Część z nich jest dostępna obecnie na rynku polskim lub na innych rynkach, w przypadku innych istnieje natomiast realna możliwość zastosowania również w analizowanej branży
Biotworzywa stanowią obecnie około jednego procenta liczącej 300 milionów ton rocznej produkcji tworzyw polimerowych (tzw. tworzyw sztucznych). Wciąż rośnie jednak popyt na zaawansowane technologicznie materiały i wyroby do specjalistycznych zastosowań, tempo wzrostu rynku osiąga więc poziom około 20 do 100 procent rocznie. Zgodnie z przewidywaniami European Bioplastics globalne zdolności produkcyjne biotworzyw w okresie na przestrzeni lat 2014-2019 wzrosną czterokrotnie: z około 1,7 min ton do około 7,8 min ton.
W tekście przedstawiono cechy opakowania zgodnego z zasadami ochrony środowiska, zwanego ekologicznym - zarówno z perspektywy producenta, jak też nabywcy czy konsumenta produktu. Określono także zasady kreowania jakości w odniesieniu do komunikacji marketingowej i na przykładzie opakowań zaprezentowano także dotyczące tego zagadnienia kwestie etyczne, w szczególny sposób skupiając się na groźnym zjawisku zwanym greenwashingiem.
Wśród głównych elementów tworzenia kapitału marki wyróżnić należy przede wszystkim: początkowe decyzje dotyczące jej elementów składowych i tożsamości, sam produkt i towarzyszące mu działania marketingowe oraz proces budowania skojarzeń z daną marką. Opakowanie, uznawane współcześnie za swoistą twarz czy wizytówkę produktu, w naturalny sposób należy do podstaw pierwszego etapu, a więc określania tożsamości marki. Warto jednak zauważyć, iż jego właściwy dobór i projekt odgrywają istotną rolę również w przypadku planowania działań marketingowych związanych z produktem oraz budowania u nabywcy określonych skojarzeń z marką. Wydaje się więc, iż dla pewnych kategorii produktu opakowanie stanowić może jedno z postawnych narzędzi kreowania kapitału marki.
W ostatnich latach biogospodarka, a wraz z nią także biopochodne tworzywa stają się coraz ważniejszym i bardziej obiecującym obszarem wspólnotowej polityki ekonomicznej. O ich roli świadczyć może fakt, iż już dzisiaj biotworzywa uznane zostały przez Komisję Europejską na wiodący sektor unijnego rynku [1], zaś zgodnie z przewidywaniami analityków [2], globalne moce wytwórcze w tym obszarze mogą się zwiększyć do roku 2017 o 400 proc. Rozmaite zagadnienia dotyczące zarówno perspektyw rynkowych, jak też udziału w zrównoważonej gospodarce, a także zagadnień praktycznych jak certyfikacja materiałów opakowaniowych i opakowań z biotworzyw były tematami IX Konferencji European Bioplastics, zorganizowanej w dniach 2-3 grudnia 2014 w Brukseli.
W artykule zaprezentowano mechanizmy podejmowanych przez przedsiębiorstwa nieuczciwych praktyk marketingowych związanych z ekologicznymi zaletami produktów i ich elementów, w tym przypadku opakowań. Wskazano, iż podstawowym czynnikiem zachęcającym producentów do tego typu działań jest moda na ekologiczny tryb życia w połączeniu z niewystarczającą wiedzą konsumenta na temat zarówno samej ochrony środowiska, jak i procesów wytwarzania poszczególnych rodzajów materiałów opakowaniowych. Przedstawiono również praktyczne przykłady analiz i regulacji, przede wszystkim branżowych, w zakresie etyki tzw. zielonego marketingu, takich jak zapisy Kodeksu Etyki Reklamy.
W roku 2012 magazyn Packaging World we współpracy z DuPont Packaging & Industrial Polymers podjął próbę identyfikacji głównych trendów kształtujących przemysł opakowaniowy dziś i za 10 lat. Badania objęły niemal 500 specjalistów pracujących w działach marketingu oraz rozwoju opakowań. W rankingu w najwyższym stopniu reprezentowane są rynki żywności, opieki zdrowotnej oraz napojów, pojawiają się w nim jednak niemal wszystkie branże wykorzystujące opakowania. Co warte odnotowania, poglądy respondentów w Europie oraz Ameryce Północnej były zbliżone, zaś w ich zgodnej opinii główne trendy zidentyfikowane jako napędzające przemysł dzisiaj, mają w ciągu 10 lat ulec poważnym zmianom. Natomiast mniej istotne obecnie tendencje w najbliższej dekadzie powinny utrzymywać się na podobnym poziomie.
W tekście przedstawiono pojęcie marketingu jako działań organizacji służących wywieraniu zaplanowanego przez nią wpływu na rynek i jego uczestników. Podkreślono, iż silny związek strategii marketingowych z popytem, ale także obecnością innych graczy w danym sektorze, skutkuje zauważalną intensyfikacją działań promocyjnych wszędzie tam, gdzie na rynku zaobserwować można silą konkurencję. To zaś prowadzić może do zjawisk pewnych nadużyć etycznych. Wyjaśniono także kwestię nieetycznych praktyk marketingowych w obszarze ochrony środowiska, do określenia których używa się zapożyczonego z języka publicystyki pojęcia greenwashing, oznaczającego fałszywe lub wprowadzające w błąd deklaracje ekologiczne przedsiębiorstw. Jako skuteczny sposób przeciwdziałania nim zaproponowano Zarządzanie Cyklem Życia (LCM, Life Cycle Management).
Opakowania coraz wyraźniej stają się elementem globalnych trendów zarówno marketingowych, jak i ogólniej - społecznych. Jednym z takich trendów, wiążących się z koncepcją marketingu 3.0 Kotlera, jest postrzeganie konsumenta jako człowieka z całą jego złożoną osobowością oraz zachęcanie go do indywidualnego wykorzystania produktów. Sprawia to, że rozwój rozmaitych rodzajów interaktywnych opakowań bazujących na indywidualności kupującego staje się w ostatnich latach bardzo szybki. Dzięki nowym technologiom, wspieranym przez ogromną konkurencję rynkową, w XXI w. użycie opakowania nie jest już kwestią czysto praktyczną, mierzoną jedynie komfortem klienta. Staje się ono w rzeczywistości zabawą, samo zaś opakowanie - zabawką, pozwalającą konsumentowi na powrót do dzieciństwa, okresu nieskrępowanego tworzenia.
W ostatnich latach obok tradycyjnego recyklingu coraz częściej pojawia się nowe zjawisko. Model, który nazwać można rynkowym czy też marketingowym: wtórne użycie przedmiotów na masową skalę bez zmiany ich struktury i pierwotnej formy. Podobne rozwiązania nie są w swoim założeniu nowatorskie, rozmaite sprzęty znajdują bowiem w gospodarstwach domowych alternatywne, często zaskakujące zastosowanie. Wart analizy jest natomiast stosunek producenta do podobnych inicjatyw konsumentów. Dotąd pozostawały one daleko poza sferą jego zainteresowań, zaś obecnie wtórne zastosowanie staje się jednym z istotnych elementów produktu. Na wartość dodaną tego ostatniego składają się więc już nie tylko użyteczność, ale także swoisty wpływ emocjonalny wywierany na klienta.
Elementem odróżniającym gospodarkę w obiegu zamkniętym od dotychczasowego linearnego modelu: weź - wyprodukuj - zużyj - wyrzuć jest włączenie etapu zagospodarowania odpadu do cyklu życia produktu. Odpady są więc traktowane jako surowiec wtórny i są wykorzystywane do ponownej produkcji.
Today, after years of marketing focused on the product and than on the consumer, we entered the era of so-called marketing 3.0. Buyer is increasingly perceived to be a human beeing with all the nature and personality, and the color, from ages associated with the world of emotions, begins to play more and more important role in the development of product and packaging.
Despite of very rapid development of advertising or generally marketing communications techniques in recent decades, some elements traditionally classified as a purely logistical things also can have a huge impact on the creation of the brand image. Only consciously created standards (not necessarily the highest, but always adequate to the manufacturer’s assumptions) on the level of logistics, usage and image impact positively on the brand consistency and consumers’ confidence. Finally packaging is the element which can ensure the efficient coordination of all these aspects and which covers the whole marketing strategy.
W artykule przedstawiono koncepcję wartości dla nabywcy, rozumianej jako wartość przez niego uzyskaną - realną nadwyżkę subiektywnie postrzeganych korzyści nad subiektywnie postrzeganymi kosztami. Stwierdzono, iż jednym z kluczowych narzędzi kreowania wartości produktu dla nabywcy jest opakowanie. W dalszej części pracy dokonano więc analizy opakowania jako źródła korzyści i kosztów dla nabywcy, skupiając się przede wszystkim na różnym potencjale kreowania tejże wartości przez poszczególne typy obecnych na rynku opakowań mleka. Zestawiono ze sobą postrzegane przez nabywcę korzyści oraz subiektywnie postrzegane koszty, wprowadzając współczynnik subiektywnie postrzeganej wartości mleka w danym opakowaniu. Udowodniono, iż poszczególne sposoby pakowania mleka wyraźnie różnią się, jeśli chodzi o potencjał kreowania wartości dla nabywcy: współczynnik subiektywnie postrzeganej wartości mleka w danym opakowaniu wynosił od 0,094 dla torby foliowej z polietylenu małej gęstości do 0,41 dla opakowania 0,51 ze słomką.
Niniejsza praca stanowi próbę stworzenia naukowej metody badania środowiskowych aspektów społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw z zastosowaniem metodyki oceny cyklu życia - Life Cycle Assessment. Na kolejnych etapach analizy wyznaczono listę czynników istotnych dla branży, którą następnie poddano ocenie naukowców - specjalistów branży opakowaniowej. Do tak opracowanej listy dziesięciu mierników, obejmującej m.in.: dobrowolne ograniczanie wykorzystania surowców/materiałów w procesach produkcji, dobrowolne zwiększanie udziału procentowego materiałów pochodzących z recyklingu w procesach produkcji czy dobrowolne ograniczanie zużycia energii w procesach produkcji, dobrano odpowiednie kategorie wpływów środowiskowych i szkód środowiskowych. Pozwala to uzyskiwać precyzyjne, liczbowo wyrażone wyniki zgodne z aktualnymi normami środowiskowymi ISO z serii 14000. Obok podstaw metody oceny uzyskano także interesujący materiał do dalszych prac badawczych - szczególnie w zakresie zarządzania i marketingu.
W części I artykułu (opublikowanej w nr. 8/2014 „PS") przedstawiono istotną rolę opakowania w marketingu oraz ewolucję strategii komunikacyjnych słynnych marek spożywczych - począwszy od pierwszych lat ich istnienia, kiedy dominujące były takie elementy, jak obraz czy slogan reklamowy, aż po czasy współczesne, gdy opakowanie staje się nierzadko podstawą komunikacji marketingowej. Część II artykułu stanowi prezentację najnowszych światowych trendów marketingowych, takich jak: minimalizm, indywidualizm, interaktywność, emocje czy wreszcie zrównoważony rozwój i ochrona środowiska, znajdujące wyraźne odzwierciedlenie w projektowaniu opakowań. Przedstawiono w niej także przyszłość opakowań w kontekście wszystkich wspomnianych trendów marketingowych.
W Internecie Rzeczy elementy świata materialnego bezpośrednio, bez ingerencji człowieka komunikują się i wymieniają dane z komputerami w celu usprawnienia przebiegu procesów, także tych w obrębie gospodarstw domowych. W przypadku produktów szybko ratujących, a szczególnie spożywczych, ciekawe i perspektywiczne rozwiązania dotyczą sfery projektowania opakowań. Rozwiązania te zapewnić mogą konsumentowi większy komfort użytkowania, zaś producentowi - bezcenne źródło wiedzy o segmentach i grupach docelowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.