Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu określono rentowność majątku i funduszy własnych, sprawność gospodarowania oraz poziom zadłużenia spółdzielni mleczarskich w zależności od poziomu ich bieżącej płynności finansowej. Spółdzielnie pogrupowano według wskaźnika płynności bieżącej z wykorzystaniem metody kwartyli oraz przeprowadzono test na istotność różnic między grupami. Przyjęto do weryfikacji hipotezę, iż spółdzielnie mleczarskie o płynności finansowej powyżej zalecanych standardów literaturowych wykazują najwyższą efektywność działalności, co – z uwagi na teoretyczne aspekty tego zagadnienia – może wydawać się kontrowersyjne. W spółdzielczej formie gospodarowania na rynku mleka istotniejsze od poziomu wyników finansowych jest utrzymywanie płynności finansowej na bezpiecznym poziomie z punktu widzenia możliwości terminowej zapłaty za dostarczone mleko swoim członkom – rolnikom – dostawcom. Wyniki badań potwierdziły, że najkorzystniejszym poziomem rentowności majątku i kapitału charakteryzowały się spółdzielnie mleczarskie o płynności finansowej powyżej zalecanych standardów. Warto zauważyć, iż według teorii w zakresie płynności ogólnej spółdzielnie te byłyby zakwalifikowane jako posiadające nadpłynność finansową. W spółdzielczych formach przedsiębiorstw należy rozpatrywać zagadnienie płynności finansowej z uwzględnieniem specyfiki ich działalności. Utrzymywanie wysokiej zdolności do regulacji zobowiązań bieżących warunkuje dobre funkcjonowanie spółdzielni na rynku, przede wszystkim w aspekcie zachowania ciągłości dostaw surowca mlecznego.
Przedstawiono wyniki badań dotyczące porównania wysokości wpływów do budżetów gmin z tytułu podatku rolnego z dochodami, w przypadku wprowadzenia w rolnictwie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stawce 5,5%. Przyjęto założenie, iż całkowite wpływy z podatku od przychodów ewidencjonowanych zasilą budżety gmin. W dwóch przyjętych wariantach w symulacji modelowej odnotowano wyższe wpływy do budżetów wszystkich typów gmin z tytułu podatku ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych w stosunku do kwot podatku rolnego.
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących skłonności mieszkańców gminy Sanniki do podejmowania inicjatyw gospodarczych w latach 2005-2009. W gminie Sanniki zaobserwowano tendencję wzrostową liczby podejmowanych inicjatyw gospodarczych przez mieszkańców z wahaniami cyklicznymi. Lokalne zmiany liczby rejestrowanych przedsiębiorstw odpowiadają tendencjom zachodzącym w gospodarce krajowej.
Celem badań było określenie relacji kwoty podatku rolnego w odniesieniu do wyników finansowych indywidualnych gospodarstwach rolniczych. Kwota płaconego podatku rolnego ma niewielki udział w kategorii wynikowych gospodarstw rolniczych i jest zasadniczo niskim obciążeniem fiskalnym rolników. Badaniami objęto gospodarstwa indywidualne uczestniczące w systemie rachunkowości rolnej FADN. W badanym okresie 2004-2009 nie odnotowano jednolitej tendencji zmian obciążeń podatkiem rolnym podstawowych kategorii wyników finansowych gospodarstw przy uwzględnieniu kryterium siły ekonomicznej i typu rolniczego.
Celem opracowania jest określenie skutków finansowych wprowadzenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w gospodarstwach rolniczych. Zaproponowane zostaną koncepcje modelowe symulacji skutków wprowadzenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w gospodarstwach indywidualnych w zależności od ich powierzchni UR, typu rolniczego oraz siły ekonomicznej. Okres badawczy obejmuje lata 2004-2009. Obciążenie gospodarstw rolniczych ryczałtem od uzyskiwanych przychodów byłoby niekorzystne dla gospodarstw we wszystkich kryteriach ich podziału. Przyczyną może być fakt, iż w tej formie opodatkowania nie istnieje możliwość odliczenia kosztów działalności, które w przypadku działalności rolniczej są wysokie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.