Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono -wyniki badań dotyczących -wpływu ras drożdży -winiarskich S. cerevisiae typu „Burgund" i,,Porzecz­ka" na zawartość alkoholu etylowego oraz ekstraktu ogólnego w -winach owocowych z koncentratu czarnej porzeczki. Fermen­tacja nastawu winiarskiego, sporządzonego zgodnie z zasadami technologii produkcji -win owocowych, trwała 21 dni. Po za­kończeniu procesu, -wino przechowywano przez 125 dni. Podczas tego okresu zbadano trzykrotnie zawartość alkoholu etylowe­go oraz ekstraktu ogólnego. W oparciu o -wyniki przeprowadzonych badań eksperymentalnych, stwierdzono -większy ubytek eks­traktu ogólnego po 125 dniach przechowywania, w winie typu Porzeczka niż w winie typu Burgund. Natomiast oba badane -wina owocowe cechowały się zbliżoną zawartością alkoholu etylowego.
W pracy przedstawiono zmiany temperatury w komorach wędzarniczo-parzelniczych podczas procesu wędzenia kiełbasy śląskiej w warunkach przemysło­wych. W badaniach wykorzystane zostały komory: 3-, 6- i 9-wózkowe. W trakcie procesu wędzenia dokonano pomiaru czasu i temperatury za pomocą dziewięciu czujników (termopar) umieszczonych we wnętrzu komór wędzarniczych. Pomiar rozkładu temperatury mierzony był dla pustych komór oraz z pełnym wypełnienicm wózków wędzarniczych wsadem, który stanowiła kiełbasa śląska. Przeanali­zowano również zmiany wartości temperatur zarejestrowanych przez czujniki w komorze, w punktach pomiarowych i porównano z wynikami otrzymanymi dla czujników kontrolnych, za które obrano czujniki umieszczone na stałe w komo­rach. Dla wartości temperatur otrzymanych w doświadczeniu przeprowadzono analizę statystyczną, dzięki której stwierdzono, iż we wszystkich trzech rodzajach komór bez wsadu, rozkład temperatury był równomierny, a więc bez statystycznie istotnych różnic w wartościach dla punktów pomiarowych i czujnika kontrolnego. Natomiast dla komór wypełnionych kiełbasą śląską rozkład temperatur pomiędzy czujnikiem kontrolnym a pozostałymi czujnikami zmieniał się w zależności od ilości wózków w komorze i fazy procesu obróbki termicznej.
W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych dotyczących przepływu separowanej mieszaniny wody i osadu zastępczego w zbiorniku laboratoryjnej kadzi wirowej - whirlpool, o pojemności V=2 hl i średnicy D=640 mm. Przedmiotem badań było określenie czasu trwania charaterystycznych etapów (stanów) formowania się stożka osadu zastępczego w zależności od wysokości otworu wlotowego oraz zastosowanej modyfikacji kształtu dna zbiornika w porównaniu do jego konstrukcji klasycznej. W ramach przeprowadzonych badań porównano czasy występowania stanów charakterystycznych formowania się stożka osadu dla 6 wariantów doświadczenia. W wyniku przeprowadzonych doświadczeń stwierdzono, że użycie elementu zabudowy wewnętrznej w whirlpoolu nie zakłóca rotacji mieszaniny podczas wirowania. Nie zarejestrowano również znacznych odchyleń w uzyskanych wartościach czasów (stanów) charakterystycznych formowania się stożka osadu w porównaniu z konstrukcją klasyczną. Opracowane rozwiązanie może, w warunkach przemysłowych, ułatwić spływ brzeczki i lepsze osuszanie stożka osadu.
Podczas procesu klarowania brzeczki piwnej w kadzi wirowej dobór odpowiedniej konstrukcji oraz parametrów procesów gwarantuje prawidłowy przebieg oddzielenia osadu gorącego od brzeczki. W pracy przedstawiono wyniki analizy wpływu dwóch nowatorskich konstrukcji otworów wlotowych w kadzi wirowej na czasy występowania poszczególnych etapów formowania się stożka osadu zastępczego. W wyniku eksperymentu wykazano, iż użycie zaprojektowanych dysz znacznie skróciło czas zjawiska formowania się stożka osadu. Najbardziej skuteczny w realizacji procesu klarowania okazał się otwór wlotowy o konstrukcji dyszy płaskiej.
W pracy przedstawiono wyniki analizy parametrów jakościowych brzeczek poddanych wstępnej klaryfikacji z zastosowaniem karagenu. Celem przeprowadzonych badań było określenie wpływu stosowania karagenu na jakość brzeczki oraz przebieg procesu jej fermentacji. Karagen dodawano do wrzącej brzeczki słodowej w postaci wodnej zawiesiny w ilości 50, 100 i 200 mg·l⁻¹. Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, iż zastosowanie karagenu do wstępnej klaryfikacji w stężeniu 50 mg·l⁻¹ zdecydowanie poprawia klarowność brzeczki piwnej o ekstrakcie 10%. Jednakże nie miało to istotnego wpływu na przebieg fermentacji. Zastosowanie karagenu spowodowało obniżenie barwy brzeczek z ok. 11 EBC, w przypadku brzeczki kontrolnej, do ok. 7,5–8,0 w brzeczkach klarowanych karagenem w ilości 50 i 100 mg·l⁻¹.
W artykule przedstawiono przykłady zastosowania laserowej metody pomiarów przepływów w urządzeniach przemysłu spożywczego. Przedstawiono możliwości wykorzystania anemometrii obrazowej PIV (Particie Image Velocimetry) w przemyśle spożywczym. W pracy zaprezentowano przykłady pomiarów w zakresie badań na modelach i szczególnie interesujący pomiar prowadzony bezpośrednio na obiekcie rzeczywistym.
Celem pracy było określenie zmian dotyczących udziału NNKT (linolowego i linolenowego) w suszonych pestkach z czarnej porzeczki (całych i uszkodzonych) po procesie fermentacji alkoholowej w nastawie winnym. Profil kwasów tłuszczowych analizowano z wykorzystaniem chromatografii gazowej (GC). Na podstawie chromatogramów odnotowano średni udział kwasu linolowego na poziomie 36,3% i linolenowego 13,4% w suszonych całych pestkach, które stanowiły próbę kontrolną. Po procesie fermentacji nastąpił wzrost procentowej zawartości kwasu linolowego (41,4%) i linolenowego (14,6%) w suszonych całych pestkach z czarnej porzeczki. W uszkodzonych pestkach odnotowano spadek obu tych kwasów. Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała, iż proces fermentacji alkoholowej istotnie wpłynął na zmiany udziału NNKT w pestkach badanych owoców jagodowych.
W artykule przedstawiono wartości udziału procentowego poszczególnych kwasów tłuszczowych w pestkach owoców, a także przeprowadzono analizę skupień otrzymanych wyników. Materiałem badawczym były pestki wybranych owoców pestkowych: czereśni, wiśni, moreli, brzoskwini i śliwy (odmiany: mirabelka, renklody, owalne, jajowe oraz węgierki). Badania wykonano za pomocą chromatografu gazowego HP Agilent 6890 GC-FID w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu. Wyniki badań wykazały, że najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych zawiera czereśnia. Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała ponadto, że śliwa mirabelka i śliwa jajowa mają zbliżony metabolizm wytworzenia - udziału procentowego kwasów tłuszczowych w stosunku do odległych odmian: śliwy renklody, wiśni i czereśni.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.