Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) podkreśla, że „postępowanie niefarmakologiczne jest nieodzownym elementem terapii nadciśnienia tętniczego i powinno zostać wdrożone na pierwszej wizycie lekarskiej u wszystkich chorych z podejrzeniem nadciśnienia tętniczego, w tym również u osób z wysokim prawidłowym ciśnieniem”. Za najbardziej skuteczną dietę w przypadku choroby nadciśnienS tętniczego świat nauki uznał dietę DASH. Od siedmiu lat jest ona uznawana za dietę najzdrowszą i znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu przygotowanym przez wybitnych ekspertów z całego świata z dziedziny medycyny i dietetyki, a opublikowanym na platformie internetowej U.S. News @ World Report. Dieta DASH zawiera dużo warzyw i owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych, preferuje się w niej pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuszcze roślinne, uwzględnia ryby, drób, orzechy, natomiast ogranicza sól, czerwone mięso, słodycze i napoje zawierające cukier.
Wyniki Badania Siedmiu Krajów wykazały, że umieralność z powodu choroby niedokrwiennej serca w krajach śródziemnomorskich była 2-3 razy mniejsza niż w krajach Europy Płn. i USA. Umieralność z powodu choroby niedokrwiennej serca na Krecie była znacznie mniejsza niż w pozostałych krajach Europy Płd., 6 razy mniejsza niż w Finlandii oraz 4 razy mniejsza niż w USA i Holandii. Mieszkańcy Krety wykazywali się także najwyższą w Europie długością życia. Jest to zasługa głównie kreteńskiej diety, która przed rokiem 1960 reprezentowała tradycyjną dietę grecką. W artykule omówiono składniki diety greckiej i ich pozytywne właściwości. Greckie Ministerstwo Zdrowia opracowało i popularyzuje Piramidę Diety Śródziemnomorskiej, a właściwie jej grecką wersję. Tradycyjną grecką dietę należy propagować w Polsce (z użyciem polskich produktów spożywczych).
Ważnym zagadnieniem zdrowia publicznego w Polsce jest skuteczna edukacja całego społeczeństwa dotycząca konieczności stosowania zdrowej diety i regularnego uprawiania aktywności fizycznej. Pozwala to zapobiegać nie tylko nadwadze i otyłości, lecz także stanowi przedcukrzycowemu i cukrzycy typu 2. Taka edukacja prowadzona jest na szeroką skalę między innymi przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ), nowoczesnej platformie internetowej (www.ncez.pl). Na stronie NCEŻ przedstawione są praktyczne wskazówki dotyczące realizacji zasad diety w cukrzycy (wyznaczonych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Dietetyki), w tym diety DASH, uznanej wspólnie z dietą śródziemnomorską za najzdrowszą na świecie. Dla pacjentów w wieku starszym chorych na cukrzycę, oprócz ogólnych wskazań dietetycznych w tej chorobie uwzględnić należy szereg specyficznych uwarunkowań związanych z wiekiem. Dużą pomocą w edukacji tej grupy jest opracowana w IŻŻ Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym.
Dieta jest nieodłącznym elementem leczenia osoby z cukrzycą. Prawidłowe żywienie ma istotne znaczenie w prewencji oraz leczeniu przewlekłych powikłań cukrzycy i poprawie ogólnego stanu zdrowia. Wszyscy pacjenci powinni być edukowani w zakresie prawidłowego żywienia. W artykule przedstawiono zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) dotyczące zawartości poszczególnych składników pokarmowych w diecie tak, aby zostały spełnione cele leczenia dietetycznego podane przez to towarzystwo. W zapobieganiu i leczeniu zarówno cukrzycy, jak i chorób sercowo-naczyniowych, na które ci chorzy są szczególnie narażeni, korzystny wpływ ma dieta śródziemnomorska. Ponieważ eksperci WHO/FAO wskazują na potrzebę wyrażania zaleceń żywieniowych również z uwzględnieniem produktów spożywczych, w artykule omówiono produkty spożywcze z poszczególnych grup z Piramidy Zdrowego Żywienia, zalecane diabetykom. Duże znaczenie w ułatwieniu wyboru odpowiednich produktów może mieć przemysł spożywczy.
WHO określa nadwagą oraz otyłość jako największy, niedoceniany problem zdrowia publicznego na świecie. Z powodu nadmiernej masy ciała w krajach Unii Europejskiej umiera 300 tys. osób rocznie. Występowanie otyłości narasta we wszystkich grupach wiekowych w większości krajów europejskich. W Polsce w 2002 r. otyłość lub nadwaga występowała u 53% (15,7 min osób) dorosłych. Głównymi chorobami, do których przyczynia się nadmierna masa ciała są: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niektóre rodzaje nowotworów i reumatyzm. Narodowe programy prewencyjne mogą pomóc w walce z epidemią otyłości. 22 maja 2004 roku w Genewie został podpisany przez kraje członkowskie dokument WHO „ Globalna strategia dotycząca diety, aktywności fizycznej i zdrowia ". WHO podkreśla, że wprowadzenie tej strategii w życie może spowodować największą poprawę zdrowia społeczeństw, jaka do tej pory miała miejsce.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach, obserwuje się epidemię cukrzycy typu 2, której przyczyną są głównie: otyłość, niewłaściwy sposób odżywiania i mała aktywność fizyczna. W artykule przedstawiono epidemiologię cukrzycy, czynniki jej rozwoju i powikłania tej choroby. W Polsce na cukrzycę, wg szacunków epidemiologów, choruje 3,1 mln osób, z czego u 30% choroba ta jest nierozpoznana. 5,2 mln dorosłych Polaków ma stan przedcukrzycowy. W artykule podkreślono duże znaczenie wyboru zdrowych produktów spożywczych i wskazano na istotną rolę przemysłu spożywczego w promowaniu zdrowej diety w celu profilaktyki cukrzycy typu 2.
Wyniki Badania Siedmiu Krajów wykazały, że dieta śródziemnomorska jest efektywna w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca (ChNS). Natomiast badanie z Lyon (Lyon Diet Heart Study) zastosowane we wtórnej profilaktyce, miało na celu zbadanie, czy dieta śródziemnomorska, w porównaniu z dietą zalecaną po zawale serca, może zmniejszyć liczbę ponownych zawałów serca. 302 pacjentów zaliczonych do grupy eksperymentalnej uzyskało poradę dietetyczną, w jaki sposób mają zaadaptować dietę śródziemnomorską. 303 pacjentów zaliczonych do grupy kontrolnej nie uzyskało zaleceń dietetycznych od badaczy. Uzyskali jedynie sugestie stosowania zdrowej diety, takie jakie generalnie zalecają dietetycy w szpitalu lub prowadzący pacjentów lekarze. Pacjenci z grupy eksperymentalnej zmniejszyli spożycie tłuszczu ogółem, tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Natomiast dieta pacjentów z grupy kontrolnej po 27 miesiącach trwania eksperymentu w dalszym ciągu zawierała za dużo tłuszczu ogółem, tłuszczu nasyconego i cholesterolu. Po 27 miesiącach, u pacjentów stosujących dietę śródziemnomorską w porównaniu z pacjentami z grupy kontrolnej, nastąpiło znaczne (powyżej 70%) zmniejszenie liczby ponownych zawałów, pozostałych incydentów sercowych i całkowitej umieralności. Badanie to wykazało również, że zaadaptowanie diety śródziemnomorskiej nie jest bardzo trudne.
1-2 czerwca 2004 r. w Luksemburgu, został podpisany przez 25 ministrów zdrowia krajów Unii Europejskiej dokument „Promocja Zdrowego Serca, Europejski Consensus ". Dokument stwierdza istnienie dowodów na to, że zachorowalności i umieralności na choroby układu sercowo-naczyniowego można zapobiec lub opóźnić ich wystąpienie w populacji jako całości, a także w grupach wysokiego ryzyka dzięki: zachęcaniu do rezygnacji z palenia tytoniu, popularyzowaniu zdrowej diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Dokument przedstawia żywieniowe cele dla populacji regionu europejskiego mające za zadanie prewencję chorób sercowo-naczyniowych i zaleca tworzenie rekomendacji dla produktów spożywczych na poziomach narodowych.
Nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów na całym świecie. Na nadciśnienie choruje ok. 10,5 mln dorosłych Polaków. Główne przyczyny nadciśnienia to: niezdrowa dieta (w tym nadmierne spożycie soli), mała aktywność fizyczna, nadwaga i otyłość W artykule przedstawiono epidemiologię nadciśnienia, niekorzystne skutki zdrowotne, jakie powoduje ta choroba, omówiono też przyczyny złego wyrównania ciśnienia u osób z nadciśnieniem oraz przeanalizowano możliwości poprawy tej sytuacji. Przedstawiono także zalecenia Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz europejskie wytyczne dotyczące zmiany stylu życia, w tym diety (m.in. diety DASH), zalecanych w celu profilaktyki i leczenia nadciśnienia. Podkreślono doniosłość edukacji zarówno osób z nadciśnieniem, jak i całego społeczeństwa, dotyczącej zdrowego wyboru produktów spożywczych. Szczególne znaczenie w promowaniu zdrowej diety może mieć przemysł spożywczy.
Metaanaliza przeprowadzona przez Andersona i wsp. [1] wykazała, że zastąpienie w diecie białka zwierzęcego białkiem sojowym znacznie obniża poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu-LDL i trójglicerydów, nie obniżając cholesterolu HDL. Na tej podstawie amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) wyraził w 1999 r. zgodę na umieszczanie na opakowaniach produktów żywnościowych oświadczenia żywieniowego, dotyczącego białka sojowego i obniżania cholesterolu, informującego, że „25 gramów białka sojowego dziennie jako część diety o niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu może obniżyć ryzyko zachorowania na choroby serca”. W 2002 r. brytyjska organizacja JCHI (Joint Health Claims Initiative) przesłała do przedstawicieli przemysłu spożywczego informację o podobnej treści. Kilka składników związanych z białkiem sojowym wpływa na obniżanie cholesterolu, są to: inhibitory trypsyny, kwas fitynowy, izoflawony i błonnik. Soja i zawarte w niej izoflawony zmniejszają oksydację cholesterolu LDL i zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. Spożywanie białka sojowego zwiększa gęstość mineralną kości u kobiet, a izoflawony sojowe zmniejszają objawy menopauzalne.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.