Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W ostatnich latach konsumenci, przywiązując dużą wagę do zdrowego odżywiania i trybu życia, chętniej sięgają po żywność funkcjonalną. Dlatego producenci prześcigają się we wprowadzaniu produktów spożywczych zawierających substancje bioaktywne. Spośród nich duże zainteresowanie budzi kwas γ- aminomasłowy - GABA. Pełni on w organizmie ludzkim funkcję neurotransmitera hamującego. Odpowiedzialny jest za rozluźnienie mięśni szkieletowych, a ponadto wykazuje działanie uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe, moczopędne oraz obniżające ciśnienie krwi. Niski poziom GABA bądź osłabienie funkcji jego działania wywołuje zaburzenia neurologiczne i psychiczne, takie jak depresja, epilepsja, niepokój, bezsenność. Ze względu na liczne korzyści GABA, istnieje potrzeba wprowadzenia go do codziennej diety. Suplementacja żywności syntetycznym GABA powoduje różne skutki uboczne, których nie stwierdza się po spożyciu naturalnego GABA. Poszukuje się więc naturalnych metod otrzymywania bądź zwiększania stężenia tego tak cennego bioaktywnego składnika w diecie. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie odpowiednio wyselekcjonowanych szczepów bakterii fermentacji mlekowej mających zdolność produkcji GABA.
Quorum sensing to system porozumiewania się drobnoustrojów między sobą za pomocą związków chemicznych, ściśle kontrolowany przez określone geny, w odpowiedzi na liczebność populacji. Odgrywa on istotną rolę w procesie formowania i funkcjonowania biofilmu, stanowiącego poważne zagrożenie m.in. w przemyśle spożywczym. W artykule opisano systemy komunikacji u bakter Gram-ujemnych, Gram-dodatnich i w populacjach mieszanych. Omówiono rolę mechanizmów quorum sensing w tworzeniu biofilmów na powierzchniach abiotycznych.
Rozwój nowych technologii przetwórstwa spożywczego oraz pojawianie się innowacyjnych produktów wiąże się z olbrzymim naciskiem, jaki kładzie się na bezpieczeństwo żywności. Dlatego też stale poszukuje się szybkich i czułych technik monitorujących obecność drobnoustrojów w środowisku produkcyjnym i gotowych produktach spożywczych. Wśród dostępnych na rynku testów coraz większą popularność zyskuje bioluminescencyjna metoda oznaczania ATP. W artykule przedstawiono charakterystykę, zastosowanie, zalety i wady tej metody. Pomimo wielu korzyści płynących z omawianej techniki nie może ona zastąpić klasycznych metod mikrobiologicznych.
Obecność mikotoksynotwórczych grzybów pleśniowych w żywności stanowi poważny problem, nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego, ale również ze względów ekonomicznych. Opracowanie skutecznego sposobu kontroli poziomu pleśni oraz ich mikotoksyn jest od wielu lat przedmiotem licznych badań naukowych. Stosowane techniki chemiczne i fizyczne, nie są w pełni efektywne, dlatego duże nadzieje pokłada się w metodach biologicznych. Wśród nich, coraz większe zainteresowanie budzi wykorzystanie bakterii fermentacji mlekowej. Odpowiednio wyselekcjonowane szczepy bakteryjne mają zdolność hamowania wzrostu pleśni oraz tworzenia przez nie mikotoksyn, a ponadto detoksyfikacji środowiska z mikotoksyn.
Celem pracy była ocena mikrobiologiczna truskawek mrożonych w 3 różnych chłodniach w czerwcu 1999 r. i porównanie ich jakości z wymaganiami odbiorców zagranicznych z Niemiec, Szwecji, Norwegii, Wlk. Brytanii i Kanady. W 29 próbach truskawek określono w 1 g ogólną liczbę drobnoustrojów tlenowych mezofilnych, liczbę drożdży i pleśni oraz miano coli, enterokoków, gronkowców chorobotwórczych koagulazododatnich, laseczek beztlenowych przetrwalnikujących, a także obecność w 25 g pałeczek z rodzajów: Salmonella i Listeria. Ogólna liczba drobnoustrojów w mrożonych truskawkach mieściła się w przedziale 2,4x102 jtk/g*) ÷ 2,8x104 jtk/g, liczba drożdży - 10 jtk/g ÷ 7,8x103 jtk/g i pleśni - 10 jtk/g ÷ 2,0x105 jtk/g. W owocach tych stwierdzono obecność bakterii z grupy coli w 4 próbach w rozcieńczeniu 10-1 g i w 8 próbach w 1 g, natomiast gronkowce wykryto w 3 próbach, enterokoki w 4 na 29 zbadanych prób w rozcieńczeniu 10-1 g. Pałeczki z rodzaju Listeria wyhodowano z 3 prób zamrożonych owoców; natomiast nie stwierdzono w truskawkach laseczek beztlenowych przetrwalnikujących w 0,1 g i pałeczek Salmonella w 25 g. Ponadto 10 prób truskawek (34,5%) nie spełniało wymagań stawianych przez niemieckich importerów ze względu na przekroczoną liczbę drożdży i pleśni w 1 g, 2 próby (6,90%) - wymagań szwedzkich i 1 próba (3,45%) - norweskich; ze względu na liczbę pleśni w 1 g. Pozostałe parametry mikrobiologiczne badanych truskawek są niższe od przedstawionych w specyfikacjach importerów.
Freezing fruit is one of the most widely used methods of preservation. The use of low temperatures aims to slow down the destruction of microorganisms or their biological activity. The article presents the microflora, contaminating fruits and factors influencing on microbial reactions taking place in the frozen products. Discussed issues related to the safety of the production process and microbiological requirements for frozen fruit.
W artykule została przytoczona aktualna definicja probiotyków oraz kryteria, jakie powinien spełnić szczep, by mógł zostać zaliczony do mikroorganizmów probiotycznych. Ponadto omówiono zasadność wprowadzania probiotyków do produktów owocowo-warzywnych wraz z charakterystyką nośnika oraz przywołano aktualne badania naukowe dotyczące opracowania innowacyjnych probiotycznych produktów owocowo-warzywnych.
Dokonano oceny mikrobiologicznej procesu technologicznego fasoli szparagowej oraz kontrolowano jej stan sanitarny w ciągu 3 miesięcy przechowywania w temperaturze -18°C. Przeprowadzono badania w kierunku określenia w fasoli liczby bakterii mezofilnych, drożdży i pleśni oraz obecności w określonej ilości produktu pałeczek z grupy coli, Salmonella i Listeria, enterokoków i beztlenowych laseczek przetrwalnikujących. Stwierdzono wysoki stopień zakażenia bakteriami mezofilnymi rzędu 10 7- 10 8 j.t.k./g, drożdżami i pleśniami rzędu odpowiednio 10 3 - 10 5 j.t.k./g i 10 3 - 10 4 j.t.k./g fasoli pobranej z transportera. Pałeczki z grupy coli obecne były w badanej fasoli w 10ˉ² - 10ˉ³ g, enterokoki w 10ˉ³ - 10ˉ5 g i beztlenowe laseczki przetrwalnikujące w ≤10ˉ2 g. W żadnej z pobranych do badań prób fasoli nie stwierdzono obecności pałeczek Salmonella i Listeria w 25 g. Istotnym dla obniżenia poziomu skażenia mikrobiologicznego fasoli okazał się jedynie proces blanszowania, w trakcie którego ogólna liczba drobnoustrojów zmniejszyła się do 10 5 j.t.k./g, drożdży i pleśni do 102 - 103 j.t.k./g, enterokoki obecne były w 10ˉ3 - 10ˉ4 g, beztlenowe laseczki przetrwalnikujące w ≤10ˉ1 g. Pałeczki z grupy coli wykrywano na niezmienionym poziomie w 10ˉ2 - 10ˉ3 g. Po 3 miesiącach przechowywania fasoli szparagowej w -18°C obserwowano spadek liczby bakterii, natomiast liczba pleśni i drożdży pozostała na tym samym poziomie jak bezpośrednio po zamrożeniu.
Listeria monocytogenes to jeden z najczęściej izolowanych drobnoustrojów chorobotwórczych, zarówno z produktów spożywczych, jak i ze środowiska produkcyjnego. Liczne szczepy należące do tego gatunku są stale obecne w środowisku zakładów przetwórstwa żywności, co może wynikać z ich zdolności do tworzenia biofilmów. Celem badań była ocena dynamiki formowania biofilmu na powierzchni polipropylenu przez dwa patogenne szczepy Listeria monocytogenes w obecności drobnoustrojów Micrococcus luteus i Pseudomonas putida. Adhezja komórek Listeria monocytogenes do powierzchni polipropylenu zachodziła szybciej i efektywniej w obecności drobnoustrojów natywnych środowiska produkcji żywności niż w czystej hodowli. Liczebność poszczególnych drobnoustrojów w biofilmach mieszanych była zmienna w czasie. Przeprowadzone badania dowodzą złożoności mechanizmów oddziaływań międzygatunkowych zachodzących w czasie tworzenia i funkcjonowania biofilmów, a ich dokładne poznanie jest konieczne do opracowania strategii skutecznego zwalczania tych struktur.
Dokonano analizy mikrobiologicznej wody pobranej z ująć па terenie miasta Łodzi (wody źródlane, studnie głębinowe) pobieranej do celów konsumpcyjnych przez masowo odwiedzających je mieszkańców. Porównano jakość mikrobiologiczną wody bezpośrednio po pobraniu i po jej przechowywaniu w temperaturze 0-4 °С oraz w temperaturze pokojowej.
Dla bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi bardzo istotne staje się monitorowanie obecności takich patogenów, jak Campylobacter spp. Jeszcze niedawno przełamanie bariery międzygatunkowej zwierzęta-ludzie przez ten patogen było nieznane. Obecnie, co potwierdzają raporty służb epidemiologicznych Unii Europejskiej, kampylobakterioza zajmuje główne miejsce w wykazie najważniejszych zoonoz (chorób odzwierzęcych) w świecie. Dlatego też w artykule omówiono obecny stan wiedzy na temat tego patogenu i zdolności tworzenia przez niego biofilmu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.