Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przeanalizowano wykorzystanie środków technicznych w gospodarstwach rodzinnych oraz zakres powiązań kooperacyjnych. Stwierdzono, że wszystkie badane gospodarstwa współpracowały w celu uzupełnienia potencjału pracy maszyn własnych oraz uzyskania dodatkowych przychodów.
4
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Rynek ciągników rolniczych w Polsce

100%
Przeprowadzono ocenę rynku ciągników nowych i używanych w Polsce w 2010 roku. Stwierdzono, że w porównaniu do 2009 roku wzrosła liczba rejestracji ciągników ogółem o 4,4% a także zwiększyły się zakupy ciągników nowych. Średnia moc ciągnika wynosiła 70 kW a średni wiek 11,2 roku. Występuje duże zróżnicowanie regionalne zakupów ciągników skorelowane z poziomem rolnictwa.
Przedstawiono najnowsze dostępne dane dotyczące produkcji, sprzedaży i eksportu na światowym i europejskim rynku ciągników i maszyn rolniczych.
W wybranej grupie gospodarstw indywidualnych przeanalizowano wykorzystanie ciągników i maszyn i określono związek pomiędzy wykorzystaniem a wielkością gospodarstw.
8
100%
Przebadano 513 ofert używanych kombajnów zbożowych i 123 sieczkarni samojezdnych. Stwierdzono, że istnieje znacząca zależność pomiędzy ceną a wiekiem oferowanej maszyny. Cena ofertowa jest powiązana także z mocą maszyn na poziomie umiarkowanym.
Przeanalizowano koszty eksploatacji ciągników i maszyn rolniczych ponoszone w grupie gospodarstw rodzinnych do 30 ha. Są one niższe niż określane w sposób kalkulacyjny, a uzyskane wyniki wskazują na konieczność aktualizacji stosowanych metodyk i danych do obliczeń.
Przeanalizowano zmiany zasobów siły roboczej w grupie gospodarstw indywidualnych w okresie 1992-2001. Przeciętna liczba osób pełnozatrudnionych w gospodarstwach wzrosła z 1,83 do 1,96, a w przeliczeniu na 100 ha UR zmalała z 24,6 do 21,7 osoby. Nastąpiło podwyższenie średniego wieku właścicieli gospodarstw o 5 lat, a jedynie 26% nie przekroczyło wieku 40 lat. Około 25% właścicieli uzyskiwało dodatkowe dochody z pracy poza gospodarstwem. Nakłady pracy na 1 ha zmalały z 472 do 417 roboczogodzin.
Przebadano 4238 ofert ciągników używanych. Stwierdzono, że istnieje silna zależność (r =0,97) pomiędzy ceną a wiekiem oferowanej maszyny. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na cenę są moc oraz rodzaj mechanizmów jezdnych.
Ceny używanych maszyn rolniczych w Niemczech zależą nie tylko od ich wieku, ale także przebiegu (ilości wykonanej pracy) i mocy silnika. W przypadku ciągników ceny za I kW mocy wahały się od 600 do 100 euro dla ciągników w wieku 30 lat i więcej. W przypadku kombajnów zbożowych ceny te wynosiły od 900 do 100 euro za 1 kW.
Przeanalizowano 167 gospodarstw badanych w latach 1992 i 2001. Określono związki pomiędzy intensywnością organizacji produkcji a wskaźnikami charakteryzującymi poziom mechanizacji. Stwierdzono, że istnieje zależność liniowa niska pomiędzy zmianą w poziomie intensywności organizacji produkcji a wskaźnikiem umaszynowienia oraz nasyceniem energetycznym badanych gospodarstw.
19
100%
Celem badań była ocena zmian cen nowych ciągników wybranych marek. Przeanalizowano poziom cen ciągników rolniczych w okresie 2000-2014. Do analizy wykorzystano dane publikowane w katalogach oraz uzyskane od dilerów ciągników i maszyn rolniczych. Na podstawie tych danych stwierdzono, że dynamika cen była zróżnicowana w zależności od grupy mocy ciągników. Największy wzrost w stosunku do 2000 roku zanotowano w ciągnikach o mocy 80-100 kW – 98%, a najmniejszy w grupie maszyn o mocy 60-70 kW – 42%.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.