Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Paper discussed the formation of production volume and effectiveness in Polish agriculture against a background of the UE countries. The analysis leads to conclusion that the volume of Polish agricultural production is quite considerable, however its volume per capita does not indicate the Polish agriculture as an important food exporter. The comparisons concerning production effectiveness underline its weak competitive position, indicating necessity of deep structural changes.
Wpływ integracji Polski z Unią Europejską na zmiany położenia ekonomicznego polskiego rolnictwa miał szczególne znaczenie dla gospodarki Polski ze względu na relatywnie duży udział rolnictwa w gospodarce kraju oraz zapóźnienia w rozwoju obszarów wiejskich. Dzięki akcesji stało się możliwe szybkie wyrównanie cen, wzrost popytu oraz poprawa możliwości dochodowych rolnictwa. Wszystkie te zmiany spowodowały poprawę wskaźnika nożyc cen, a potem ich stabilizację. W 2006 roku w stosunku do 2003 roku przyrost przychodów rolnictwa przekroczył 40%, dochody rolnictwa wzrosły prawie o 100%, a udział dotacji unijnych w całości dochodów rolniczych sięgał około 50%.
Artykuł jest głosem w dyskusji nad przyszłym kształtem WPR UE. Nawiązuje do tekstu opublikowanego w numerze 2/2010 „Wsi i Rolnictwa” „Wspólna polityka rolna po 2013 roku – propozycje zmian”, zawarto w nim również autorskie przemyślenia, dotyczące przyszłego kształtu WPR. Model WPR po 2013 roku jest sprawą niesłychanie żywotną z punktu widzenia polskiego sektora rolnego i polskiej wsi, ale też polskiej gospodarki. Oczekiwania polskiego sektora rolnego względem WPR w latach 2014–2020 wyznaczać będzie poziom wsparcia z 2013 roku oraz potrzeby modernizacyjne sektora i dostarczanie przez rolnictwo dóbr publicznych. Analiza przeprowadzona w artykule wskazuje, że dla Polski pierwszorzędne znaczenie mają instrumenty polityki rolnej realizowane w obu filarach WPR. Ważny pozostaje poziom wsparcia, jego wspólnotowy charakter oraz zachowanie równowagi miedzy wsparciem bezpośrednim, instrumentami prośrodowiskowymi i promodernizacyjnymi.
Model WPR po roku 2013 jest sprawą niesłychanie żywotną z punktu widzenia pol­skiego sektora rolnego i polskiej wsi, ale i w ogóle polskiej gospodarki. Oczekiwania pol­skiego sektora rolnego względem WPR w latach 2014-2020 wyznaczać będzie poziom wsparcia z roku 2013 oraz potrzeby modernizacyjne sektora i dostarczanie przez rolnic­two dóbr publicznych. Analiza przeprowadzona w artykule wskazuje, że dla Polski pierw­szorzędne znaczenie mają instrumenty polityki rolnej realizowane w obu filarach WPR. Ważnym pozostaje poziom wsparcia, jego wspólnotowy charakter, oraz zachowanie rów­nowagi miedzy wsparciem bezpośrednim, instrumentami prośrodowiskowymi i promo- dernizacyjnymi.
Dokonano oceny przesłanek konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych w aspekcie integracji z UE przyjmując, że podstawowym wyznacznikiem ich sytuacji konkurencyjnej będzie poziom uzyskiwanego dochodu. Po czym wskazano na skalę produkcji, efektywność techniczną wytwarzania, relacje cenowe nakład- produkt i ewentualne subwencje, jak czynniki warunkujące poziom uzyskiwanych dochodów. Przeprowadzona analiza wskazała na relatywnie niski przeciętny poziom możliwości konkurencyjnych gospodarstw rolnych w Polsce na tle rolnictwa krajów UE.
Procesy innowacyjne w gospodarce, jej rozwój i konkurencyjność są determinowane przez wsparcie ze strony nauki. Rozwój wiedzy i nowe jej zastosowania w gospodarce nie mogą się odbywać - na oczekiwanym poziomie - bez niezbędnego zabezpieczenia finan­sowego. Duża ilość rozdrobnionych i słabych ekonomicznie podmiotów gospodarczych, w tym również w rolnictwie, nie jest w stanie finansować czy współfinansować badań na­ukowych, których wyniki mogą przyspieszyć procesy dostosowawcze i polepszyć pozycję konkurencyjną na rynku europejskim czy światowym. Obowiązki finansowania badań, organizowania infrastruktury instytucjonalnej i funkcjonalnej kreującej innowacyjność przejął budżet państwa. Przeznaczane z budżetu państwa środki na ten cel są jednak zbyt małe i w rezultacie procesy innowacyjne przebiegają zbyt wolno. W procesie dyfuzji inno­wacji w rolnictwie dużą role odgrywa doradztwo rolnicze. Organizacja i powiązania funk­cjonalne instytucji w sferze rolnictwa (nauka, edukacja, doradztwo, producenci) sprzyjają przepływowi informacji od nauki do producentów. Przepływ informacji o potrzebach producentów (praktyki rolniczej) do nauki jest utrudniony ze względu na dużą ilość pod­miotów gospodarczych i brak ich zorganizowania. W efekcie badania naukowe nie zawsze odpowiadają aktualnym potrzebom producentów.
Negocjacje o członkostwo z UE w obszarze Rolnictwo należały do najtrudniejszych, a proces integracji tego sektora budzi znaczące zainteresowanie zarówno wśród rolników, jak i szerszych rzesz społecznych. W artykule przeprowadzono analizę scenariuszową rozwoju sytuacji ekonomicznej sektora rolnego w Polsce w pierwszych latach integracji z UE.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.