Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Omówiono stosowanie substancji chemicznych dozwolonych do produkcji tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z produktami spożywczymi zgodnie z przepisami Unii Europejskiej
Rola Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w systemie zarządzania ryzykiem w odniesieniu do materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością polega na dokonywaniu dla potrzeb Komisji Europejskiej oceny substancji w zakresie bezpieczeństwa ich stosowania. Zasady uzyskiwania zezwoleń na stosowanie nowej substancji w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, na podstawie opinii EFSA, są określone w Rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004. W celu oceny substancji brane są pod uwagę jej właściwości toksykologiczne oraz wielkość migracji do płynów modelowych imitujących działanie środków spożywczych. Obejmują one badania toksykologiczne substancji w zakresie działania mutagennego w warunkach in vitro, toksyczności przewlekłej i rakotwórczości, a także badania absorpcji, dystrybucji, metabolizmu i wydalania substancji oraz jej oddziaływania na reprodukcję i inne. Zakres wymaganych danych toksykologicznych zależy od wielkości migracji substancji. Na podstawie opinii EFSA Komisja wydaje zezwolenie wspólnotowe poprzez zamieszczenie substancji w wykazie dozwolonych. Niekiedy dopuszczone substancje wymagają ponownej oceny, ze względu na nowe właściwości toksykologiczne lub stwierdzoną w żywności obecność nieznanych wcześniej produktów ich rozkładu. Podano przykłady wybranych substancji, które wymagały ponownej oceny EFSA w świetle aktualnej wiedzy i działania podjęte przez Komisję Europejską.
Przedstawiono aktualnie zachodzące zmiany w przepisach krajowych dotyczących materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym opakowań żywności. Omówiono ustawodawstwo Unii Europejskiej w tym zakresie oraz nowe krajowe uregulowania prawne w odniesieniu do opakowań żywności. Polskie przepisy przewidują utworzenie wykazu substancji dozwolonych do stosowania w procesie wytwarzania i przetwarzania materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, z uwzględnieniem substancji dozwolonych w UE. Towarzyszą im dopuszczalne limity migracji specyficznej (SML) lub maksymalnej zawartości (QM). Takie podejście ogranicza potrzebę uzyskiwania pozwoleń wyłącznie do przypadków zastosowania substancji nie wymienionych na krajowych listach pozytywnych. Ustawodawstwo zakłada również nadzór nad jakością zdrowotną materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością, sprawowany w ramach urzędowej kontroli.
Food packaging may be a potential source of food contamination due to chemical constituents migration from packaging materials. To assure the food contact materials safety the relevant legislation is established. For the food contact materials and articles where is no harmonised EU legislation (eg. colorants, silicones, paper and board, rubber) the Council of Europe establishes the Resolution containing the special requirements. According to EU legislation related to materials and articles intended to come into contact with food, in general, food contact articles should not release substances in quantities that may endanger human health or change the organoleptic characteristics. The final product should fulfil the requirements for the overall migration limit (OML) and specific migration limit (SML) of the chemical substances. Testing migration for the compliance with the limits of global migration and specific migration from the final product to the food simulants should be performed according to the relevant EC Directives. The current Polish legislation related to food contact materials and article implementing the provision of the relevant EC Directives was presented.
Celem pracy była identyfikacja i zbadanie migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych (PAAs) z opakowań z tworzyw sztucznych przeznaczonych do pakowania żywności. Wielkość migracji tych substancji z opakowań żywności stanowi podstawę do oceny ich zgodności z wymaganiami ustawodawstwa UE oraz zagrożenia dla zdrowia wynikającego z przenikania tych związków z opakowań do żywności. Materiał do badań stanowiły niezadrukowane i zadrukowane próbki wielowarstwowych opakowań z tworzyw sztucznych (laminatów) produkcji krajowej i importowane. Migrację PAAs z laminatów przeprowadzano do płynu modelowego (3% kwasu octowego), metodą zalecaną w UE do badania migracji substancji z wyrobów do kontaktu z żywnością, w warunkach standardowych odzwierciedlających rzeczywiste użytkowanie opakowania (10 dni, 40oC) oraz w warunkach „worst case scenario” (2 h, 70oC). Roztwory migracyjne zatężano na kolumienkach SPE, a następnie identyfikowano i oznaczano zawartość siedmiu PAAs (aniliny, 1,3-fenylenodiaminy, 2,6-toluenodiaminy, 2,4-toluenodiaminy, 4,4’-oksydianiliny, 4,4’-metylenodianiliny i 3,3’-dimetylobenzydyny) uprzednio zwalidowaną metodą HPLC-DAD. W zależności od zastosowanych warunków migracji zawartość PAAs była zróżnicowana. W standardowych warunkach uwalnianie zarówno aniliny jak 4,4’-metylenodianiliny (4,4’-MDA) było zdecydowanie niższe. W warunkach migracji „worst case scenario” stwierdzono uwalnianie 4,4’-MDA w zakresie od poniżej granicy wykrywalności metody (LOD=0,51 μg/kg) do 9,86 μg/kg, natomiast uwalnianie aniliny od poniżej granicy wykrywalności metody (LOD=0,98 μg/kg) do 7,04 μg/kg. W 2 próbkach laminatu, na 8 zbadanych, suma uwalnianych PAAs (aniliny i 4,4’-MDA) wynosiła 13,32 μg/kg i 14,72 μg/kg i przekraczała dopuszczalny limit (10 μg/kg). Biorąc pod uwagę kancerogenne działanie PAAs, laminaty z których stwierdzono uwalnianie aniliny i 4,4’-MDA w ilości przekraczającej dopuszczalny limit, nie powinny być stosowane do pakowania żywności.
Przedstawiono zasady oceny bezpieczeństwa substancji przeznaczonych do stosowania w opakowaniach żywności w celu uzyskania zezwolenia, w świetle przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej
Wykorzystywanie materiałów polimerowych w kontakcie z żywnością wiąże się z możliwością przenikania ich składników do żywności i spożywania wraz z dietą wielu substancji chemicznych. W celu ochrony zdrowia konsumenta przed zanieczyszczeniami żywności składnikami materiałów opakowaniowych ustanawiane są przepisy, które określają wymagania jakie powinny spełniać finalne wyroby przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Podają one listy substancji, których stosowanie jest dozwolone w procesie produkcji i przetwórstwa, a także dopuszczalne limity migracji globalnej i specyficznej lub zawartości w finalnym wyrobie. Badania wyrobów w zakresie migracji substancji oraz ocena pod względem jakości zdrowotnej wskazują, że stosowanie surowców dozwolonych, o odpowiedniej czystości oraz przestrzeganie w procesie wytwarzania zasad dobrej praktyki produkcyjnej (GMP) zapewnia, że finalne wyroby spełniają wymagania w zakresie ustalonych limitów migracji i nie budzą zastrzeżeń pod względem zdrowotnym. Stosowane zasady oceny wyrobów z materiałów polimerowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością zgodne są z wymaganiami Unii Europejskiej
Zbadano migrację globalną z wybranych opakowań z tworzyw sztucznych z zastosowaniem wodnych płynów modelowych imitujących działanie środków spożywczych metodami zalecanymi w Unii Europejskiej. Warunki badania (czas i temperatura kontaktu powierzchni opakowania z płynem modelowym) odpowiadały rzeczywistym warunkom użytkowania badanych opakowań. Oznaczona migracja globalna z próbek badanych opakowań była niska, znacznie poniżej dozwolonego limitu migracji globalnej (10 mg/dm2).
Omówiono badania migracji z opakowań żywności wykonanych z tworzyw sztucznych do płynów modelowych oraz podano kryteria oceny wyrobów w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego w świetle ustawodawstwa.
Zbadano migracją globalną z opakowań żywności do izooktanu i 95% etanolu — alternatywnych płynów modelowych imitujących działanie żywności zawie- rającej tłuszcz. W badaniach uwzględniano czas i temperaturę kontaktu żywności z opakowaniem. Oznaczona migracja globalna z badanych opakowań wykonanych z PP, PE, PA i PET była niska, z wyjątkiem folii z piastyfikowanego polichlorku winylu, z których znacznie przekraczała ona dozwolony limit (10 mg/dm2).
Przedstawiono kryteria oceny jakości zdrowotnej smoczków dla niemowląt i małych dzieci, z uwzględnieniem oceny organoleptycznej oraz metod badania parametrów chemicznych. Podano także zasady oceny kliniczno-użytkowej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.