Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Głównym celem artykułu było rozpoznanie znaczenia determinant zasobowych dla procesów reprodukcji majątku w gospodarstwach rolnych prowadzących rachunkowość rolną FADN. Stwierdzono, że wyższemu wskaźnikowi reprodukcji w analizowanych grupach towarzyszą większe zasoby ziemi, pracy i kapitału. Zależności te charakteryzowały się relatywnie niewysoką zmiennością. Jednoczesne oddziaływanie wszystkich trzech czynników wytwórczych na procesy produkcyjno-ekonomiczne ujawnia efekty synergii w obszarze modernizacji gospodarstw. Techniczne uzbrojenie pracy ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu zasięgu procesów reprodukcji, co związane jest z bezpośrednim wpływem na efekty ekonomiczne gospodarowania w rolnictwie. Dostrzeżono także, że o ile procesy reprodukcji są zależne do warunków koniunkturalnych, o tyle czynniki zasobowe są względnie niezależne od nich.
Celem badań było określenie podobieństwa i różnic w cykliczności wahań koniunkturalnych w rolnictwie na tle sytuacji ogólnogospodarczej Polski. Zrealizowano to przez wykorzystanie danych Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH w Warszawie, odnoszących się do testu koniunktury. Stwierdzono, że nastąpiła synchronizacja cykli koniunkturalnych w rolnictwie do ogólnokrajowych. Różnice w przebiegu kształtowania się wahań koniunktury w rolnictwie na tle gospodarki wyrażone wskaźnikami koniunktury sprowadzały się do: niższych ich wartości, mniej symetrycznych cykli (w sensie relacji między długością fazy rosnącej i spadkowej) i względnie krótkiego okresu korzystnej koniunktury.
Głównym celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie czy teorie kryzysów ekonomicznych są przydatne dla objaśniania sytuacji w gospodarce żywnościowej. Istniejące teorie kryzysów ekonomicznych jedynie w pewnym obszarze wydają się być przydatne do objaśniania sytuacji gospodarki żywnościowej. Wynika to głównie z jej specyfiki, w tym tzw. makroekonomii czynnika ziemi. Jednocześnie popyt na żywność jest względnie mało elastyczny. Bliższe wyjaśnieniu procesów rozwojowych w gospodarce żywnościowej mogą być tzw. modele czwartej generacji kryzysów finansowych eksponujące rolę czynników instytucjonalnych. Można przypuszczać, że zwiększający się zakres integracji gospodarki żywnościowej z pozostałymi sektorami oraz procesy globalizacji będą w przyszłości sprawiać, że turbulencje na rynkach finansowych będą silniej oddziaływać na badany sektor. Z drugiej jednak strony pewne uniwersalia rozwoju gospodarki żywnościowej będą swoistymi katalizatorami tych niekorzystnych zjawisk. Stwarza to przesłankę do poszukiwania teorii objaśniających zmiany sytuacji ekonomicznej gospodarki żywnościowej z uwzględnieniem zjawisk kryzysowych w sferze rynków finansowych.
10
100%
Głównym celem artykułu była próba oceny koniunktury w rolnictwie w Polsce z uwzględnieniem wybranych metod. Wykorzystano dwie istniejące metody, tj. syntetyczny wskaźnik koniunktury SKWR stosowany przez IERiGŻ-PIB i wskaźnik koniunktury w rolnictwie SGH stosowany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Z przeprowadzonych badań wynika, że wskaźniki koniunktury rolnictwa SGH oraz SKWR są względem siebie komplementarne. Drugi z wymienionych może być barometrem (wskaźnikiem referencyjnym) w stosunku do pierwszego. Wyodrębnione cykle koniunkturalne w rolnictwie miały charakter asymetryczny. Faza wzrostowa była bardziej łagodna i długotrwała, z kolei spadkowa – gwałtowna i krótsza.
Podjęto próbę oceny sytuacji ekonomicznej gospodarstw popegeerowskich. Wskazano na znaczne zróżnicowanie w pozycji ekonomicznej pomiędzy różnymi formami organizacyjnymi. Dokonano także określenia wpływu wybranych czynników na kształtowanie się wskaźnika rentowności działalności gospodarczej. W efekcie przedstawiono modele regresji wieloczynnikowej opisujące zmienność badanego zjawiska.
Głównym celem artykułu jest ocena procesów inwestycyjnych w rolnictwie w Polsce w latach 2000-2011. Pozytywnie należy ocenić tendencje w obszarze aktywności inwestycyjnej w rolnictwie po 2000 roku. Istotna poprawa w tym zakresie nastąpiła zwłaszcza po akcesji Polski z UE, w związku z możliwością finansowania inwestycji środkami pochodzącymi z funduszy UE. Aktywność inwestycyjna gospodarstw rolnych była podtrzymywana przed integracją z UE kredytami preferencyjnymi. Od 2004 roku główną rolę odgrywają fundusze UE wspierające inwestycje w rolnictwie. Dostrzeżono także zwiększenie stopnia upodobnienia się aktywności inwestycyjnej w rolnictwie na tle tendencji w całej gospodarce. Pomimo wzrostowej tendencji zdolności do inwestowania jej poziom jest niewystarczający do zahamowania dekapitalizacji majątku w całym rolnictwie. Sytuacja byłaby pozytywna gdyby została zmieniona tendencja wzrostu stopnia zużycia majątku w tym sektorze. Z drugiej strony, należy mieć świadomość, że istnieje znaczne zróżnicowanie aktywności inwestycyjnej w rolnictwie ze względu na skalę produkcji. Można przypuszczać, że uruchomione procesy inwestycyjne przyniosą efekty mnożnikowe w części gospodarstw rolnych, które aktywnie korzystają ze środków wsparcia inwestycji w ramach instrumentów WPR UE oraz kredytów preferencyjnych, co nasili procesy polaryzacji w rolnictwie.
Podjęto próbę wyjaśnienia sytuacji ekonomicznej gospodarstw utworzonych na bazie byłych PGR w kontekście uwarunkowań makroekonomicznych. Wskazano, że rozwój gospodarstw popegeerowskich jest determinowany przez charakter realizowanej strategii gospodarczej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.