Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W ostatnich dwóch latach spadły ceny realne mięsa i przetworów mięsnych, a ich spożycie wzrosło do 66 kg na osobę. Utrzymująca się od początku kryzysu rosyjskiego (sierpień 1998 r.) duża nadwyżka podaży żywca wieprzowego nad popytem kształtowała sytuację na rynku również w 1999 r. W I półroczu 2000 r. nie ulegnie ona poprawie: relacja podaży do popytu będzie w tym okresie mniej korzystna dla cen żywca niż w II półroczu 1999 r. Dla podtrzymania cen żywca wieprzowego w I półroczu 2000 r. potrzebne będą zakupy interwencyjne. Ceny detaliczne mięsa i przetworów w I półroczu 2000 r. mogą minimalnie obniżyć się w stosunku do grudnia 1999 r. W 2000 r. nastąpi dalszy spadek pogłowia bydła oraz ponowny spadek podaży żywca. Można spodziewać się wzrostu cen skupu.
W latach 1998-99 wzrost produkcji zbiegł się z drastycznym spadkiem eksportu mięsa oraz przetworów. Na rynku utrzymywała się duża nadwyżka podaży nad popytem. Ceny zwierząt rzeźnych aż do lata 2000 r. były niskie mimo znacznych zakupów interwencyjnych. Spadek cen żywca niwelował wzrost pozasurowcowych kosztów ubojów i przetwórstwa mięsa i nominalne ceny mięsa nie rosły, a w wyrażeniu realnym obniżały się. Sprzyjało to konsumpcji mięsa i przetworów, która w 1999 r. była wyższa o 5 kg niż w 1997 r. Z drugiej strony opłacalność chowu bydła i trzody chlewnej z roku na rok pogarszała się i pogłowie zwierząt gospodarskich malało. Obecnie również maleje, głównie z powodu nieurodzaju zbóż.
Popyt na mięso zwykło się wiązać głównie z dochodami ludności. Jednakże w ostatnich 5. latach decydującą rolę w tym zakresie odgrywał poziom podaży mięsa i cen, a właściwie produkcji zbóż. W najbliższych pięciu latach wzrost liczby ludności nie przekroczy 2% i nie wpłynie istotnie na poziom globalnego popytu na mięso i konsumpcji. Duży wpływ będzie miał natomiast wzrost dochodów ludności, który może wynieść okolo 25%. Wzrost produkcji i spożycia mięsa w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych obejmie wszystkie gatunki mięsa pod warunkiem dużo wyższej produkcji zbóż niż w ostatnich latach. Wzrost spożycia wołowiny zależał będzie w znacznym stopniu od wzrostu pogłowia bydła ras mięsnych. Polska w 2000 roku w każdym razie nie powinna być eksporterem zbóż i importerem mięsa. W interesie polskiego rolnictwa leży eksport mięsa, zwłaszcza wołowego i takie będą prawdopodobnie możliwości rolnictwa i przetwórstwa.
W artykule scharakteryzowano cechy rynku mięsa, związki popytu podaży mięsa, obecną sytuację i prognozy przetwórstwa mięsnego, a także strukturę eksportu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.