Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wśród badanych blisko 80% spożywało owoce i warzywa raz dziennie lub kilka razy w ciągu dnia, a jako istotny motyw spożywania tych produktów badani wskazywali wartość odżywczą, walory smakowe i chęć urozmaicenia posiłków. Miejscami najczęstszego zaopatrzenia w owoce i warzywa świeże dla badanych były: targowisko lub bazar, następnie sklepy owocowo-warzywne, przy czym prawie połowa ankietowanych osób uznała, że ceny warzyw i świeżych owoców krajowych w miejscach dokonywania najczęstszych zakupów były odpowiednie, zaś dla większości respondentów ceny owoców południowych oraz owoców i warzyw pochodzących z produkcji ekologicznej - wysokie i zbyt wysokie. Wśród czynników wpływających na decyzje zakupowe dotyczące owoców i warzyw najistotniejsze okazały się walory smakowe, wygląd zewnętrzny produktów, a w następnej kolejności: świeżość, cena, troska o racjonalne żywienie i zwyczaje żywieniowe rodziny. Stwierdzono, że większość osób spośród badanej grupy dokonując zakupu owoców lub warzyw kupowało je bez opakowań jednostkowych, wybierając produkty pochodzące z produkcji krajowej w przekonaniu ich wyższej jakości w stosunku do produktów pochodzących z importu.
W odpowiedzi na chemizację rolnictwa konwencjonalnego, jak również wzrastający popyt na miód ekologiczny, obserwuje się w ostatnich latach wzrost zainteresowania ekologiczną produkcją pszczelarską. Jest to metoda szczególnie przyjazna dla pszczół i pozwala na zminimalizowanie ryzyka kumulacji skażeń w ich organizmach oraz w produktach przez nie wytwarzanych. W pracy przedstawiono wymogi dotyczące ekologicznej produkcji pszczelarskiej ustanowione w rozporządzeniach Unii Europejskiej.
W pracy dokonano analizy spożycia owoców i warzyw pochodzących z samozaopatrzenia w latach 1993- 2004, w zależności od grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych. Materiał źródłowy stanowiły dane wtórne pochodzące z badań budżetów gospodarstw domowych GUS za lata 1993-2004 oraz publikacje instytutów i placówek naukowych. W pracy zastosowano metodę porównawczą. Analiza wyników badań budżetów gospodarstw domowych wykazała, iż w latach 1993-2004 dokonały się dość znaczne zmiany w udziale samozaopatrzenia w owoce i warzywa - na początku analizowanego okresu zanotowano wysoki poziom tej formy spożycia, który w kolejnych latach ulegał stopniowemu obniżaniu. Największy udział samozaopatrzenia w owoce i warzywa oraz ich przetwory charakteryzował gospodarstwa powiązane z rolnictwem, najmniejszy zaś gospodarstwa domowe pracowników i pracujących na własny rachunek.
Rynek żywności ekologicznej rozwija się dynamicznie w -wielu krajach europejskich i w USA. Żywność ekologiczna jest postrzega- naprzez konsumentówjako bardziej bezpieczna i korzystnapod -względem -wartości smakowej i odżywczej. Celem artykułu jest przedstawienie specyficznych cech żywności ekologicznej, -wyprodukowanej -według ściśle określonych zasad, oraz sposobujej oznakowania,pozwalającego na -właściwą identyfikację przez konsumenta,poszukującego tego typu żywności.
W artykule przedstawiono krótki przegląd zasad przetwórstwa spożywczego obowiązujących w ekologicznym łańcuchu produkcji żywności, opracowanych na podstawie aktualnie obowiązujących wspólnotowych aktów prawnych. Omówiono zagadnienia doty¬czące stosowanych i zabronionych w przetwórstwie produktów ekologicznych metod przetwarzania, substancji dodatkowych oraz surowców, a także kwestie składowania, transportu oraz znakowania ekologicznych produktów spożywczych.
Owoce czarnej porzeczki są zasobne w liczne związki o charakterze przeciwutleniającym, w tym głównie w -witaminę C, antocyja- ny i związki fenolowe, -wykazujące bardzo istotne znaczenie dla zdrowia człowieka. W artykule przedstawiono -wyniki badań i ana¬liz zawartości tych związków w dziewięciu odmianach porzeczki czarnej, pochodzących z produkcji konwencjonalnej i w czterech odmianach z produkcji ekologicznej. 26 Wśród porzeczek konwencjonalnych odmianami wyróżniającymi się pod -względem zawartości związków bioaktywnych były odmiany Tisel i Ben Alder, natomiast wśród porzeczek z uprawy ekologicznej odmiana Rodknop. Wyniki dotyczące trzech powta¬rzających się w obu systemach uprawy odmian -wykazały, że owoce z produkcji ekologicznej charakteryzowały się istotnie wyższą zawartością związków o charakterze antyoksydacyjnym w porównaniu do owoców wyprodukowanych metodą konwencjonalną. Można zatem polecać czarne porzeczki z upraw ekologicznych jako cenne -wzbogacenie zdrowej diety.
W pracy przeanalizowano i oceniono zawartość związków karotenoidowych w wybranych sześciu sokach marchwiowych zakupionych na polskim rynku, w tym w sokach pochodzących z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej. Wśród badanych soków dwa produkty były przeznaczone dla niemowląt, zaś jeden to sok jednodniowy o krótkim terminie przydatności do spożycia. Zawartość karotenoidów w badanych produktach oznaczono metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC). W celu zidentyfikowania poszczególnych związków karotenoidowych wykorzystano wzorce w postaci β-karotenu, α-karotenu, zeaksantyny i luteiny – o czystości 99,98 %. Wykazano, że marka soku miała istotny wpływ na zawartość związków bioaktywnych w produktach. Średnio soki z produkcji konwencjonalnej zawierały istotnie (p ≤ 0,05) więcej karotenoidów ogółem niż soki ekologiczne, a jednocześnie nie różniły się pod względem zawartości poszczególnych związków, jak: β-karoten, α-karoten, luteina i zeaksantyna. Soki przeznaczone dla dorosłych były bardziej zasobne w karotenoidy ogółem oraz zawierały więcej suchej masy niż soki dla niemowląt. Wśród soków różnych marek wyróżniał się sok konwencjonalny 4 Kon D charakteryzujący się największą zawartością karotenoidów, w tym β- i α-karotenu. Najzasobniejszy w ksantofile (zeaksantynę i luteinę) był produkt konwencjonalny 6 Kon D. Uzyskane wyniki badań stanowią ważne potwierdzenie dla konsumentów, że soki marchwiowe dostępne na polskim rynku są cennym źródłem karotenoidów, a zwłaszcza β-karotenu i luteiny o pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka, dlatego powinny być obecne w codziennej diecie dzieci i osób dorosłych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.