Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Agrotechniczny zabieg nawożenia jest zarazem jednym z najważniejszych, jak i najtrud­niejszych w produkcji roślinnej. Problematyka związana z nawożeniem musi uwzględ­niać szereg czynników związanych z aspektami przyrodniczymi, technicznymi oraz ekonomiczno-prawnymi. Wieloaspektowość problematyki sprawia, że istotne znaczenie w optymalizacji nawożenia na poziomie gospodarstwa rolnego ma działalność dorad­cza. W opracowaniu przedstawiono najważniejsze ośrodki w agrobiznesie i jego otocze­niu prowadzące działalność doradczą w zakresie nawożenia. Przedstawiono też główne ośrodki prowadzące działalność doradczą dla rolników oraz innych podmiotów.
Działania promocyjne i informacyjne na rynkach żywnościowych nie są jedynie domeną produkcyjnych i handlowych podmiotów gospodarczych. Bardzo istotne w tym zakresie, a zwłaszcza w odniesieniu do rzetelnego informowania konsumentów w kraju i za granicą o różnorodnych zaletach żywności, są działania podejmowane przez wiele instytucji. Głównym celem pracy jest charakterystyka oraz zakres wsparcia działań o charakterze promocyjno-informacyjnym na rynkach produktów rolno-spożywczych, realizowanych przez wybrane instytucje w Polsce. Coraz częściej działania promocyjne oraz informacyjne prowadzone są z zastosowaniem współczesnych form komunikacji marketingowej. W artykule przedstawiono przykłady takich kampanii.
Zaprezentowano analizę dotyczącą rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce w ujęciu przestrzennym w latach 2004-2012. W Polsce w badanym okresie liczba gospodarstw rolnych prowadzących produkcję metodami ekologicznymi wzrosła siedmiokrotnie, a powierzchnia na której prowadzona jest produkcja ekologiczna – ośmiokrotnie. Jak wynika z analiz, rolnictwo ekologiczne w Polsce jest najbardziej rozpowszechnione wśród producentów rolnych z województw warmińsko-mazurskiego (14,6% wszystkich gospodarstw ekologicznych w Polsce) i zachodniopomorskiego (13,8% gospodarstw ekologicznych w Polsce). Najmniej gospodarstw ekologicznych funkcjonuje w województwie opolskim.
W Polsce wzrasta zainteresowanie wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł, w tym z biogazu rolniczego. W artykule zaprezentowano analizy parametrów technicznych instalacji wytwarzających biogaz rolniczy w Polsce. W pracy przedstawiono analizy porównawcze wydajności instalacji do produkcji biogazu, rocznej wydajności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła. Analizy prowadzono w podziale na województwa. Przedmiotem rozważań były także zmiany w produkcji biogazu rolniczego w Polscewlatach 2011-2013.
W opracowaniu przedstawiono zużycie, ceny i relacje cenowe nawozów mineralnych na krajowym rynku w latach 2000-2008. Zaprezentowano wyniki badań dotyczące opinii producentów rolnych odnośnie cen nawozów i czynników, które decydują o ich poziomie.
Proces liberalizacji handlu zmienia podejście do samowystarczalności żywnościowej. Zaprezentowano zmiany w handlu zagranicznym w strategicznym sektorze polskiej gospodarki żywnościowej w latach 2004-2008.
W niniejszym artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące jakości handlowej wybranych grup artykułów rolno-spożywczych w Polsce w latach 2010-2012. Jak wynika z analiz, w badanym okresie wzrosła liczba próbek o niewłaściwej jakości handlowej, m.in. w grupie towarowej: „pieczywo cukiernicze, ciasta i ciastka”, „wyroby cukiernicze”, „pieczywo”, „drób i jego przetwory” oraz „mięso i jego przetwory”. Porównanie wyników kontroli wykazało poprawę jakości handlowej napojów spirytusowych oraz piwa i surowców browarniczych. W artykule przedstawiono przykłady uchybień w przestrzeganiu przepisów dotyczących jakości handlowej wybranych grup artykułów rolno-spożywczych.
Zaopatrzenie rolnictwa w środki do produkcji rolnej jest jedną z głównych dziedzin agrobiznesu. Racjonalne, zrównoważone nawożenie to podstawowa zasada współczesnego rolnictwa, które obok celów produkcyjnych i ekonomicznych, musi w coraz szerszym zakresie realizować cele ekologiczne. Nadmierne nawożenie doglebowe, w szczególności nawozami azotowymi, zagraża środowisku. Rozwiązaniem może być stosowanie nawozów dolistnych w określonych dawkach i terminach, które można łączyć z zabiegami chemicznej ochrony roślin. Artykuł prezentuje nowe produkty w segmencie nawozów mineralnych i możliwości wykorzystania instrumentów marketingu w rozwoju ich sprzedaży.
W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród 24 przedsiębiorstw handlowych na rynku środków produkcji rolnej. Problematyka zawarta w artykule dotyczy kwestii związanych z kształtowaniem i zarządzaniem produktem, jednej z najważniejszych dziedzin strategicznych decyzji przedsiębiorstw handlowych na badanym rynku. Głównym przedmiotem rozważań w niniejszym artykule jest m.in. zróżnicowanie oferty asortymentowej nawozów mineralnych w placówkach handlowych oraz przesłanki wyboru dostawców nawozów.
Przedstawiono charakterystykę rynku nawozów mineralnych w kraju z podziałem na dwa segmenty rynkowe. Omówiono podstawowe obszary konkurencyjne wśród producentów nawozów i pośredników handlowych w kanałach rynkowych. Scharakteryzowano czynniki konkurencyjności przedsiębiorstw branży nawozowej na rynku krajowym.
Głównym celem opracowania była analiza porównawcza produkcji biopaliw i biokomponentów w Polsce w latach 2011-2014. Biopaliwa ciekłe w Polsce wykorzystywane są na niewielką skalę, a znacznie powszechniej wykorzystuje się paliwa ciekłe z domieszką biokomponentów (bioetanolu i estrów). Jak wynika z analiz, w badanym okresie wzrosła o ponad 300 tys. t ilość wytworzonych w Polsce biokomponentów, natomiast produkcja biopaliw ciekłych zmniejszyła się o niemal 94 tys. t. Charakterystyczną cechą rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce jest koncentracja podaży w ujęciu przestrzennym.
Produkty żywnościowe są najważniejszą grupą towarów konsumpcyjnych. Głównym celem niniejszej pracy jest analiza zmian w popycie na żywność w Polsce w latach 2000-2012. W pracy wykorzystano statystyczne i fizjologiczne mierniki konsumpcji, m.in. przeciętne miesięczne spożycie żywności wyrażone w jednostkach naturalnych oraz przeciętne dzienne spożycie w przeliczeniu na wartość energetyczną i składniki odżywcze. Jak wynika z analiz, w badanym okresie w Polsce zaszły znaczne zmiany w ilościowej strukturze spożycia większości podstawowych produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zasadniczym kierunkiem zmian jest zmniejszenie spożycia, w tym zwłaszcza pieczywa, mleka oraz owoców i warzyw. Wartość energetyczna przeciętnego dziennego spożycia żywności w Polsce w latach 2000-2012 zmniejszyła się o 187 kcal. Zmiany w badanym okresie dotyczyły również dziennego spożycia w przeliczeniu na składniki odżywcze. Nastąpiła zmiana struktury na korzyść białka zwierzęcego oraz zmniejszenie ilości tłuszczów i węglowodanów w przeciętnej diecie Polaków.
Rynek nawozów mineralnych jest jednym z najważniejszych rynków środków produkcji rolnej. Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji ekonomiczno-finansowej wybranych przedsiębiorstw produkcyjnych na rynku nawozów mineralnych w Polsce po akcesji do UE. Krajowy przemysł nawozowy jest głównym dostawcą nawozów na rynek polski, a ceny nawozów mineralnych w Polsce po 2004 r. gwałtownie wzrosły. Jak wynika z badań, sytuacja ekonomiczno-finansowa sektora nawozowego znacznie poprawiła się w badanych latach. Odzwierciedleniem poprawy jest wzrost przychodów i rentowności wszystkich największych producentów nawozów mineralnych w Polsce. W latach 2004-2011 w największych w Polsce wytwórniach nawozów azotowych i wieloskładnikowych odnotowano wysoki wzrost zysków.
Fertilization is one of the most important and most diffi cult processes in agriculture. This is due to the specifi c character of fertilizers, which on the one hand shape the economic effi ciency of agricultural production, on the other hand, may constitute a threat to the natural environment. The issues related to the fertilization of plants not only regard the aspects of crop production. They are related to widely perceived food security and protection of the natural environment. Fertilization plays a key role in shaping sustainable agriculture. The paper presents the selected issues concerning the problems of fertilization and the main problems regarding the implementation of the principles of balanced fertilization in Poland.
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące działalności marketingowej przedsiębiorstw handlowych na rynku nawozów mineralnych. Omówiono podstawowy zakres działalności marketingowej tych przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania asortymentu, polityki cenowej, wykorzystywanych instrumentów promocji oraz znaczenia personelu sprzedaży. Scharakteryzowano również różnice w działalności marketingowej przedsiębiorstw handlowych w zakresie przestrzennym badań.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.