Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań było określenie kierunków użytkowania ziemi znajdującej się w dyspozycji beneficjentów PR i możliwości rozwoju gospodarstw położonych na obszarach ESE N2000 w ramach programu rolnośrodowiskowego. Badania przeprowadzono w 2011 r. w województwie warmińsko-mazurskim i objęto nimi 588 gospodarstw rolnych, w tym 125 gospodarstw położnych na obszarach ESE N2000. Z badań wynika, że na obszarach ESE N2000 duży odsetek stanowią gospodarstwa bez siedliska (25,6%), bez inwentarza (64%) oraz nieuzyskujące przychodu ze sprzedaży płodów rolnych (40,3%). Oznacza to, że w przypadku zmniejszenia subwencji, ta grupa gospodarstw może poszukiwać innych kierunków użytkowania posiadanych zasobów ziemi, niekoniecznie przyjaznych środowisku.
Celem pracy jest ocena efektywności działań FOGR w latach 1995-2009. W analizach porównawczych wykorzystano dane GUS. Z przeprowadzonych analiz wynika, że głównym efektem działania tego funduszu była budowa i modernizacja dróg dla potrzeb rolnictwa. Szczególnie po integracji Polski z UE zdecydowanie zmniejszyła się powierzchnia gleb poddawanych procesowi rekultywacji i użyźniania. Oznacza to, że FOGR nie spełnia swoich zadań i decyzja o jego rozwiązaniu była słuszna. Konieczne jest poszukiwanie skuteczniejszych instrumentów prawno-ekonomicznych ochrony gruntów rolnych.
4
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Problem społecznej odpowiedzialności w rolnictwie

100%
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących oceny poziomu odpowiedzialności społecznej rolników - beneficjentów programu rolnośrodowiskowego. Badania przeprowadzono w 2011 r. na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego i objęto nimi reprezentatywną próbę 588 rolników (8,5% ogółu rolników realizujących zobowiązania rolnośrodowiskowe). W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Z przeprowadzonych badań wynika, że przyjęte kryteria kontroli gospodarstw realizujących zobowiązania programu rolnośrodowiskowego nie gwarantują stosowania przyjaznych środowisku praktyk gospodarowania, a istniejący system wsparcia finansowego w ograniczonym zakresie przyczynia się do realizacji celów WPR. Poziom zrównoważenia środowiskowego i społeczno-gospodarczego (udział zbóż w strukturze zasiewu <66%, indeks pokrycia gleby roślinnością w okresie zimy <33%, liczba grup > 3, odsetek gospodarstw bezinwentarzowych i nieuzyskujących przychodu ze sprzedaży płodów rolnych) analizowano zarówno w odniesieniu do ogółu objętych badaniami gospodarstw rolnych, jak i rolników realizujących poszczególne pakiety.
Celem badań była próba oceny wybranych działań wspieranych w ramach WPR (rolnictwo ekologiczne oraz grupy producentów rolnych) w kontekście możliwości wykreowania „rynku zakorzenionego”, który może przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki. Materiał badawczy stanowiły dane ARiMR, ARR i GIJHARS. Zastosowano analizę porównawczą poziomą wybranych parametrów charakteryzujących rolnictwo ekologiczne i GPR w 2016 roku oraz analizę porównawczą pionową obejmującą lata 2004-2016. Z przeprowadzonych analiz wynika, że system wsparcia rolnictwa ekologicznego oraz GPR w ograniczonym zakresie sprzyja rozwojowi obszarów wiejskich i konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań systemowych. Warto zdecentralizować system wsparcia finansowego GPR w ramach WPR, aby przyczynić się do rozwoju „rynków zakorzenionych” nie tylko w odniesieniu do produktów ekologicznych, ale również konwencjonalnych.
Zidentyfikowano potrzeby i oczekiwania doradczych przedsiębiorczych kobiet wiejskich oraz oceniono funkcjonowanie systemu doradztwa i edukacji na rzecz aktywizacji gospodarczej kobiet. Badania przeprowadzono w 2005 roku i objęto nimi: kobiety prowadzące działalność gospodarczą na obszarach wiejskich (231 przedsięwzięć gospodarczych) oraz doradców ODR (58 doradców). Badania przeprowadzono na obszarze północnej Polski oraz w województwach mazowieckim i wielkopolskim. Główną metodą badawczą był sondaż diagnostyczny z zastosowaniem kwestionariusza wywiadu. Z badań wynika, że istnieje potrzeba różnicowania zarówno programów edukacyjnych, jak i ofert doradczych skierowanych do kobiet aktywnych ekonomicznie. Ważnym jest, by skutecznie wspierać zarówno przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym, jak i przedsięwzięcia określane jako „przedsiębiorczość socjalna", których dalszy rozwój wymaga kreowania różnych form współpracy, działania w systemie, tworzenia grup formalnych i nieformalnych oraz aktywności integratorów zewnętrznych, pozwalających na szeroką promocję i sprzedaż wyrobów i usług. Konieczne jest również usprawnienie systemu informacji i stworzenie zarówno doradcom, jak i przedsiębiorcom technicznych możliwość korzystania z tego systemu.
Określono wpływ czynników warunkujących aktywność społeczno-gospodarczą właścicieli gospodarstw rozwojowych na obszarach przygranicznych Euroregionu „Pomerania”. Badania przeprowadzono w czwartym kwartale 2002 roku. Objęto nimi losowo wybranych 101 gospodarstw rozwojowych i ich właścicieli. Główną metodą badawczą był sondaż diagnostyczny z zastosowaniem kwestionariusza, przeprowadzony z właścicielami gospodarstw rozwojowych. Z badań wynika, że struktura wykształcenia właścicieli gospodarstw rozwojowych w Euroregionie „Pomerania” była zdecydowanie korzystniejsza niż średnio w kraju. Niemniej jednak, co drugim gospodarstwem rozwojowym kierowali rolnicy nie posiadający wykształcenia średniego. Właściciele gospodarstw rozwojowych byli niechętni dywersyfikacji działalności w ramach prowadzonych gospodarstw. Dlatego też działalność gospodarcza nie była postrzegana przez ponad 76% rolników w kategorii szansy na zwiększenie dochodów w ramach prowadzonego gospodarstwa. Rolnicy zdecydowanie zamierzali inwestować w gospodarstwo oraz intensyfikować i rozwijać dotychczas prowadzone kierunki produkcji. Oczekiwali przy tym pomocy ze strony instytucji doradczych i innych, wspierających rozwój wsi. Rozwój gospodarstw rolnych w Euroregionie „Pomerania” w dużym stopniu uzależniony jest od korzystnego systemu kredytowego. Inwestycje w około 90% gospodarstw rozwojowych oparte były na kredytach przeznaczonych głównie na modernizację gospodarstw i zakup ziemi.
Celem pracy była analiza działań na rzecz ochrony środowiska realizowanych w ramach osi środowiskowej PROW 2004-2006 i PROW 2007-2013. Przeprowadzono analizę porównawczą wykorzystując dane pochodzące z systemu Informacji Zarządczej ARiMR. Z przeprowadzanych analiz wynika, że należy zweryfikować standardy określone w zasadzie wzajemnej zgodności w obszarze ochrona środowiska naturalnego, monitorować realizację programu rolnośrodowiskowego oraz zwiększyć wsparcie na zalesianie gruntów innych niż rolne.
CAP reform in 2003 including the reduction in subsidies to animal production and the essential changes in the Polish system of direct payments (payments attached to the surface of grasslands and fodder crops, depending on the livestock density in terms feed units per hectare of agricultural land > 0.3) in 2007 can contribute to changes in the structure of the animal production. There are reasons for expecting a growth of meat cattle breeding. In extensive farms participating in the agri-environmental programs and farms specializing in agri-tourism an interest in breeding horses, sheep (particularly races threatened with extinction) and goats can grow. Practically limitless possibilities of selling the horse products exist in the European markets, both live animals and meat. From an economic point of view horse breeding can become a chance for extensive farms.
The aim of this article was to show the best experiences of agri-environmental programme in the EU countries with particular regard paid to the agri-environmental programme which was realized in Poland in years 2004-2006. The data were taken from the Agency for Agriculture Restructuring and Modernisation, EUROSTAT and the reports by European Commission, European Environmental Agency and World Wildlife Fund for a living planet. The European Union countries experiences showed that realization of agri-environmental programmes can give good environmental results. It is necessary to adjust packages of the programme to the natural conditions and create good evaluation system which can help to control this programme. It will help to control differences between tasks and results in individual packages and better connect the agricultural development with the evironmental protection.
Celem pracy jest analiza uwarunkowań środowiskowych rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce w aspekcie wsparcia tego systemu gospodarowania w ramach programu rolnośrodowiskowego. W analizach wykorzystano dane GUS, dane GIJHARS oraz dane ARiMR. Z przeprowadzonych analiz wynika, że rozwój rolnictwa ekologicznego jest przede wszystkim uzależniony od istniejących systemów wsparcia finansowego. Istnieje zatem potrzeba zróżnicowania systemów wsparcia finansowego w zależności od celu, który chcemy osiągnąć, w szczególności takich, jak ochrona walorów środowiskowych lub produkcja żywności ekologicznej.
14
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Rolnictwo ekologiczne - tendencje i kierunki zmian

100%
W artykule dokonano oceny stopnia powiązania gospodarstw ekologicznych z rynkiem oraz ich towarowości. Oszacowano możliwości rozwoju tych gospodarstw w Polsce, w kontekście światowych tendencji rozwoju rolnictwa ekologicznego i WPR 2014-2020. W analizach wykorzystano dane GUS, GIJHARS oraz wyniki badań terenowych przeprowadzonych w 2011 r. w woj. warmińsko-mazurskim wśród 399 rolników ekologicznych, otrzymujących wsparcie w ramach programu rolnośrodowiskowego. Z przeprowadzonych analiz wynika, że rolnictwo ekologiczne dynamicznie się rozwija na wszystkich kontynentach, ale poszczególne kraje UE realizują zróżnicowane strategie jego rozwoju. Problemem polskich gospodarstw ekologicznych jest ich niska towarowość oraz niski poziom produkcji zwierzęcej, a kluczowym czynnikiem warunkującym funkcjonowanie tych gospodarstw są subwencje rolnicze.
Oceniono poziom innowacyjności przedsiębiorstw prowadzonych przez l biety wiejskie. Badaniami objęto 231 przedsięwzięć gospodarczych. Główną mel dą badawczą był sondaż diagnostyczny z zastosowaniem kwestionariusza wywia Badania przeprowadzono w roku 2005 w trzech rejonach badawczych: i obejmującym woj. północne (zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazi skie), II - woj. środkowo-wschodnie (podlaskie, mazowieckie) i III - woj. wi kopolskie. Z badań wynika, że poziom innowacyjności firm prowadzonych pr; kobiety na obszarach wiejskich jest w dużym stopniu zróżnicowany regionalr Przedsiębiorcze kobiety wiejskie w regionie środkowo-wschodnim bardzo rzad wprowadzały innowacje. Większość to firmy tradycyjne. Stwierdzono jednak wi przykładów innowacyjnych pomysłów na prowadzenie działalności gospodarczej. Ich rozwój utrudniają przede wszystkim bariery finansowe i popytowe. Należy więc skutecznie wspierać rozwój przedsiębiorstw o cechach innowacyjnych.
Dokonano analizy zmian wybranych wskaźników produkcji rolniczej i cech charakteryzujących sylwetkę użytkowników gospodarstw rolnych na Warmii i Mazurach w latach 2002-2005. Jak zaobserwowano spada zarówno liczba indywidualnych gospodarstw rolnych, jak i powierzchnia użytków rolnych w tych gospodarstwach. Zmieniła się również struktura produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wzrosła natomiast liczba gospodarstw ekologicznych i poprawiła się struktura wykształcenia osób kierujących gospodarstwem rolnym, w tym głównie wzrósł udział wykształcenia rolniczego.
Poznano specyfikę uwarunkowania funkcjonowania gospodarstw rozwojowych w rolnictwie na obszarach Euroregionu „Nysa”. Szczególną uwagę zwrócono na określenie możliwości zwiększenia szans konkurencyjności gospodarstw rozwojowych na obszarach przygranicznych polsko-niemieckich i czeskich. Badania przeprowadzono w czwartym kwartale 2002 roku. Objęto nimi 95 gospodarstw rozwojowych i ich właścicieli z obszaru Euroregionu „Nysa”. Stwierdzono, że właścicielami gospodarstw rozwojowych są ludzie młodzi (średnia wieku 38 lat) znacznie lepiej wykształceni, niż ogół rolników oraz poszukujący możliwości doskonalenia zawodowego. Rolnicy ci wykazują się dużą aktywnością społeczno-zawodową, a zwłaszcza w zakresie modernizacji swoich gospodarstw i rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o zasoby własnego gospodarstwa i lokalnego środowiska. Przyszłościowym kierunkiem w pozyskiwaniu dodatkowych źródeł dochodu w rolnictwie i jego otoczeniu jest rozwój agroturystyki i turystyki wiejskiej. Potrzebna jest jednak większa promocja działań na rzecz ochrony środowiska i krajobrazu oraz wykorzystania obszarów przygranicznych dla potrzeb rozwoju agroturystyki i turystyki.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.